Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przełączniki zarządzalne w Sieciech teleinformatycznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przełączniki zarządzalne w Sieciech teleinformatycznych"— Zapis prezentacji:

1 Przełączniki zarządzalne w Sieciech teleinformatycznych

2 Pojęcie przełącznika Przełącznik (ang. switch) – urządzenie łączące segmenty sieci komputerowej pracujące głównie w drugiej warstwie modelu ISO/OSI (łącza danych), jego zadaniem jest przekazywanie ramki między segmentami sieci z doborem portu przełącznika, na który jest przekazywana.

3 Działanie przełącznika
Przełącznik w sieci Ethernet analizuje adresy MAC nadawcy i odbiorcy przychodzącej ramki. Adres MAC nadawcy jest wykorzystywany do prowadzenia tablicy skojarzeń, zawierającej adresy MAC i odpowiadające im porty przełącznika, tablica ta może zawierać 4096, 8192, a nawet wpisów. By zapewnić dostosowywanie się przełącznika do zmian w sieci ważność wpisu wygasa jeżeli przez określony czas nie napływają ramki z danym MAC nadawcy. Po otrzymaniu ramki przełącznik szuka adresu MAC odbiorcy w tablicy skojarzeń, jeżeli adres nie występuje w niej, to ramka wysyłana jest na wszystkie porty z wyjątkiem źródłowego, gdy jest znany, to tylko na port określony w tablicy skojarzeń.

4 Przykładowy przełącznik

5 Działanie przełącznika
Przez przesyłanie ramki tylko na jeden port przełączniki ograniczają domenę kolizyjną do pojedynczego portu, dzięki czemu są w stanie zapewnić każdemu hostowi podłączonemu do portu osobny kanał transmisyjno-nadawczy, nie zaś współdzielony, jak to jest w przypadku koncentratora. Przełączniki zarządzalne umożliwiają również wydzielanie sieci wirtualnych (VLAN). Przełącznik przekazuje ruch z portu przypisanego do danej sieci VLAN tylko do portów należących do tej sieci oraz portów określonych jako wspólne (trunk). Porty mogą być przypisane do VLAN statycznie lub na podstawie adresu MAC podłączonego urządzenia.

6 Zastosowanie Do tworzenia VLAN-ów wykorzystuje się konfigurowalne lub zarządzalne przełączniki, umożliwiające podział jednego fizycznego urządzenia na większą liczbę urządzeń logicznych, poprzez separację ruchu pomiędzy określonymi grupami portów. Komunikacja między VLAN-ami jest możliwa, gdy w VLAN-ach tych partycypuje port należący do routera lub z wykorzystaniem przełączników warstwy trzeciej. W przełącznikach konfigurowalnych zwykle spotyka się tylko najprostszą formę VLAN-ów, wykorzystującą separację grup portów. W przełącznikach zarządzalnych zgodnych z IEEE 802.1Q możliwe jest znakowanie ramek (tagowanie) poprzez doklejenie do nich informacji o VLAN-ie, do którego należą. Dzięki temu możliwe jest transmitowanie ramek należących do wielu różnych VLAN-ów poprzez jedno fizyczne połączenie (trunking). W przypadku urządzeń zgodnych z ISL ramki są kapsułkowane w całości.

7 Zastosowanie przełącznika(schemat)

8 Wybór przełącznika Przed zakupem przełącznika należy rozeznać się w sieci komputerowej. Należy sprawdzić ile portowego przełącznika potrzebujemy oraz czy powinien zawierać on jakieś dodatkowe technologie. Przełączniki są zróżnicowane cenowo. Przełąnik można zakupić od 400zł lecz jest to przełącznik przeznaczony do małych niezaawansowanych sieci komputerowych.

9 Przykładowy przełącznik zarządzalny
Przełącznik TL-SG3210 Funkcje zabezpieczające ruch sieciowy: wiązanie adresów IP-MAC-Port-VID, listy ACL, Port Security, ochrona przed atakami DoS, Storm control, DHCP Snooping, uwierzytelnianie 802.1X oraz Radius Listy dostępu L2/L3/L4 QoS oraz obsługa protokołu IGMP zapewniają płynną transmisję dźwięku i przekaz wideo Obsługa standardów SNMP, RMON oraz logowanie poprzez przeglądarkę internetową bądź linię poleceń zapewniają wydajne zarządzanie przełącznikiem. Liczba portów: 8

10 Przykładowy przełącznik zarządzalny
Przełącznik G-PoE+ Switch 44xGbE 4xCombo J9836A Architektura sieci (switche): GigabitEthernet Liczba portów 10/100/1000 MBps: 44 Liczba portów COMBO: 4 Liczba portów SFP+: Brak Port konsoli: Tak Prędkość przekazywania (Mpps): 130.9 MppsPrzepustowość (switche): 176 Gb/s Zarządzanie, monitorowanie, konfiguracja: - HP PCM+ - IMC – Centrum inteligentnego zarządzania - Interfejs wiersza poleceń (CLI) - Przeglądarka internetowa - Menu konfiguracyjne - Zarządzanie pozapasmowe (RJ-45 Ethernet) - SNMP Manager - Telnet - RMON1 - FTP - Pasmowe i pozapasmowe - Zarządzanie pozapasmowe (port szeregowy RS-232C lub Micro USB)

11 Wykonał: Marcin Welenc
Koniec Wykonał: Marcin Welenc


Pobierz ppt "Przełączniki zarządzalne w Sieciech teleinformatycznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google