Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji."— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji

2 Metody komunikacji w czasach prehistorii

3 Mowa Pierwszą a zarazem najstarszą metodą jaką ludzie komunikowali się była mowa( p.n.e). Umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób. Mowa nie jest doskonała. Docierała tylko do osób znajdujących się w pobliżu osoby która mówiła. Było nie możliwe by na większe odległości móc przekazywać informację. Informacje przekazywane mową mogły zanikać np. przedwczesna śmierć szamana który nie zdążył przekazać swoich informacji dalej.

4 Symbole Niedoskonałości mowy prowadziły do prób stworzenia lepszego sposobu przekazywania i przechowywania informacji. Najstarsze znane nam symbole to malowidła jaskiniowe( p.n.e). Powoli następowała ewolucja od rysowania do pisania.

5 Pismo Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma (3300 p.n.e). Pismo było darzone wielkim szacunkiem. Według tradycji żydowskiej pismo wynalazł Mojżesz. Dzięki pismu można było wszystkie informacje zapisywać i przechowywać. Był to bezpieczniejszy sposób przekazywania informacji. Od momentu wynalezienia pisma powstały różne podgatunki np.: Piktogramy i ideogramy Pisma ideograficzne Pisma analityczne  Pisma fonetyczne - sylabiczne Pismo fonetyczne – alfabetyczne

6 Sygnały optyczne Wiele kultur stosowało sygnały wzrokowe, oparte na dymie i ogniu, nazywane dziś także ‘optycznym telegrafem’. Ognisko było przykrywane kocem następnie odsłaniane. W ciągu dnia wypuszczało się w różnych odstępach czasu smugi dymu, a w nocy dawało znaki migającym światłem. Widoczność sygnałów dymnych zależała od pogody. Taki sposób sygnalizacji był wykorzystywany m.in. przez Indian północnoamerykańskich.

7 Heliograf Heliograf jest to urządzenie działające na zasadzie odbijania promieni świetlnych przez lustra. Po raz pierwszy opis ich użycia napotykamy w ”Hellenice” Ksenofona, gdzie spotykamy opis sygnałów bitewnych przesyłanych przy pomocy wypolerowanych tarcz.

8 Poczta i kurierzy Specjaliści od szybkiego i pewnego dostarczania fizycznych wiadomości – kurierzy – z pewnością pojawili się wkrótce po wynalezieniu pisma. Najstarsze informacje o istniejącym systemie kurierskim pochodzą z Egiptu 2400 p.n.e. Rozwój tego sposobu przesyłania wiadomości dał początek systemowi pocztowemu. Palma pierwszeństwa należy się Asyrii Chiński system pocztowy jest z pewnościa najstarszym dalej działającym Rzymska poczta jest jedną z lepiej udokumentowanych ze świata antycznego.

9 Wynalezienie elektryczności
Wynalazek elektryczności oznaczał nowa erę w technikach komunikacji,

10 Telegraf Pierwszy z elektrycznych wynalazków komunikacyjnych, telegraf, został zastosowany w 1838 r. w Anglii przez Sir Charlesa Wheatstone’a. Razem z telegrafem gwałtownie zaczęły rozwijać się gazety, które mogły oferować swoim czytelnikom wiadomości już nie sprzed kilku dni, ale sprzed kilkunastu godzin.

11 Telefon Pierwszy telefon skonstruował Antonio Meucci w 1848 roku.
W latach 70. XIX wieku wynalazek ten spopularyzował Amerykanin Aleksander Bell, popularnie lecz błędnie uznawany za wynalazcę tego urządzenia. W dwudziestym wieku popularnym dodatkiem do telefonu był fax, oparty na wynalazku Rudolfa Hella z 1929 roku.

12 Radio Ojcem teorii, które doprowadziły do stworzenia radia był fizyk James Maxwell, którego praca dotycząca fal elektromagnetycznych została opublikowana w 1873 roku. Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego. Pierwsza transmisja radiowa miała miejsce w 1906

13 Komputer Pierwsze komputery miały istotne ograniczenia. Dana maszyna mogła wykonywać tylko te konkretne i nieliczne operacje, do jakich została zaprojektowana od podstaw. Znaczenie komputerów dla komunikacji gwałtownie wzrosło w drugiej połowie dwudziestego wieku, wraz z rozwojem sieci komputerowych.

14 Telewizja Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku. Dzięki telewizji możliwe stało się przekazywanie informacji na duże odległości. Zarówno obraz jak i dźwięk można było przekazywać. Pierwsze telewizory nie miały kolorowego obrazu, dopiero z rozwojem techniki powstawały coraz to lepsze telewizory.

15 Internet Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji.  E–mail jest nie tylko znacznie szybszy od zwykłej poczty, ale także o wiele łatwiejszy do zarchiwizowania i późniejszego sortowania.  Obecnie z Internetu regularnie korzysta 12.5% populacji świata. By komunikować się miedzy sobą ludzie wykorzystują komunikatory internetowe (np. Gadu-gadu, ICQ, Skype)

16 KONIEC ! Dziękuje


Pobierz ppt "Metody komunikacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google