Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wskazania do zabiegu PDN to: oporne nadciśnienie tętnicze definiowane jako ciśnienie skurczowe przekraczające 160mmHg (w pomiarach gabinetowych) mimo stosowania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wskazania do zabiegu PDN to: oporne nadciśnienie tętnicze definiowane jako ciśnienie skurczowe przekraczające 160mmHg (w pomiarach gabinetowych) mimo stosowania."— Zapis prezentacji:

1 Wskazania do zabiegu PDN to: oporne nadciśnienie tętnicze definiowane jako ciśnienie skurczowe przekraczające 160mmHg (w pomiarach gabinetowych) mimo stosowania trzech leków hipotensyjnych w optymalnych dawkach, w tym diuretyku; po wykluczeniu wtórnych przyczyn NT i występowania nadciśnienia tętniczego „białego fartucha” w całodobowym ambulatoryjnym monitorowaniu ciśnienia tętniczego. Zabieg przezskórnej denerwacji nerek (PDN)

2 Celem zabiegu jest zmniejszenie aktywacji współczulnego układu nerwowego, poprzez „uszkodzenie” tych jego włókien, które znajdują się w ścianie tętnic nerkowych i przyczyniają się do powstawania nadciśnienia tętniczego. Zabieg wykonuje się w Pracowni Hemodynamicznej wyposażonej w lampę rentgenowską. Po znieczuleniu skóry w okolicy pachwiny, do tętnicy udowej wprowadzana jest koszulka naczyniowa (miękka plastikowa rurka), a przez nią specjalny cewnik podłączony do komputera z generatorem energii o wysokiej częstotliwości (50Hz). Końcówka cewnika zostaje umieszczona w jednej z tętnic nerkowych (pod kontrolą obrazu rtg). Następnie wykonuje się serię aplikacji – poprzez cewnik dostarczany jest prąd elektryczny o mocy 5-8W, który powoduje wzrost temperatury i uszkodzenie znajdujących się w ścianie tętnicy włókien nerwowych. W czasie zabiegu przeprowadza się denerwację w obu tętnicach nerkowych — średnio wykonuje się 4–6 aplikacji w każdej tętnicy, obracając cewnik tak, aby objąć cały obwód tętnicy. Zabieg przezskórnej denerwacji nerek (PDN) opis zabiegu dla pacjentów

3 Zabieg wykonuje się z dostępu przez tętnicę udową, w znieczuleniu miejscowym. Obecnie stosowany cewnik jest wprowadzany do światła tętnicy nerkowej przez cewnik prowadzący umieszczony w jej ujściu. Cewnik na końcu proksymalnym jest wyposażony w specjalną dźwignię, umożliwiającą zarówno rotację (obrót), jak i zgięcie końcówki elektrody. W czasie zabiegu cewnik jest podłączony do generatora energii o wysokiej częstotliwości (50 Hz) z odpowiednim algorytmem działania, który emituje prąd elektryczny o mocy 5–8W w ścianę tętnicy nerkowej, doprowadzając do wzrostu temperatury i uszkodzenia znajdujących się w przydance eferentnych i aferentnych włókien nerwowych. Cewnik początkowo umieszczany jest w dystalnej części pnia tętnicy nerkowej, gdzie wykonuje się pierwszą aplikację, a następnie w trakcie wykonywania kolejnych aplikacji jest wycofywany co 5mm i rotowany o ok. 90° tak, aby dokonać aplikacji obejmujących cały obwód tętnicy. Denerwację przeprowadza się w obu tętnicach nerkowych w czasie jednej procedury — średnio wykonuje się 4–6 aplikacji w każdej tętnic. Zabieg przezskórnej denerwacji nerek (PDN) opis zabiegu dla lekarzy

4 Prawa tętnica nerkowa Zabieg przezskórnej denerwacji nerek (PDN) Przed zabiegiem RR 200/90mmHg Lewa tętnica nerkowa

5 Marker wskazuje pozycje kolejnych aplikacji prądu RF przez cewnik Symplicity® Denerwacja nerki lewej

6 Marker wskazuje pozycje kolejnych aplikacji prądu RF przez cewnik Symplicity® Denerwacja nerki prawej

7 Zabieg przezskórnej denerwacji nerek (PDN) Prawa tętnica nerkowa Po zabiegu RR 150/80mmHg Lewa tętnica nerkowa

8 Efekty całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego Przed zabiegiem 3 miesiące po zabiegu

9 Efekty całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego Przed zabiegiem 3 miesiące po zabiegu


Pobierz ppt "Wskazania do zabiegu PDN to: oporne nadciśnienie tętnicze definiowane jako ciśnienie skurczowe przekraczające 160mmHg (w pomiarach gabinetowych) mimo stosowania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google