Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prof. dr hab. med. Jerzy Kiwerski KLINIKA REHABILITACJI AKADEMII MEDYCZNEJ Leczenie operacyjne z następową rehabilitacją zmian nowotworowych kręgosłupa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prof. dr hab. med. Jerzy Kiwerski KLINIKA REHABILITACJI AKADEMII MEDYCZNEJ Leczenie operacyjne z następową rehabilitacją zmian nowotworowych kręgosłupa."— Zapis prezentacji:

1 Prof. dr hab. med. Jerzy Kiwerski KLINIKA REHABILITACJI AKADEMII MEDYCZNEJ
Leczenie operacyjne z następową rehabilitacją zmian nowotworowych kręgosłupa szyjnego przebiegających z uciskiem elementów nerwowych

2 Nowotwory niezłośliwe
zlokalizowane wewnątrzkanałowo uciskając na rdzeń kręgowy stwarzają potencjalne zagrożenie jego funkcji

3 MRI – przerzut do kręgosłupa szyjnego

4 Mechanizmy powstawania przerzutów:
Droga naczyniowa z ogniska pierwotnego (80% guzów litych) Bezpośrednie szerzenie się nacieku nowotworowego z tkanek sąsiadujących (75% chłoniaków złośliwych) Droga wsteczna przez żylny splot Batsonsa

5 MRI – ucisk na rdzeń kręgowy

6 TK – zmiany nowotworowe niszczące łuk kręgu C2

7 MRI – ucisk na rdzeń przez guz trzonów kręgów

8 Wskazania operacyjne są bezdyskusyjne w przypadkach guzów śródkanałowych uciskających na rdzeń kręgowy

9 Leczenie operacyjne przerzutów nowotworowych
do kręgosłupa jest postępowaniem paliatywnym zapobiegającym wystąpieniu lub narastaniu niedowładów, przywracającym stabilność kręgosłupa, zmniejszającym doznania bólowe i ogólne – zmierzającym do poprawy jakości życia chorego.

10 Dostęp operacyjny Zasadnicze znaczenie w doborze dostępu operacyjnego ma lokalizacja zmian nowotworowych uciskających na rdzeń kręgowy.

11 Dobór metody stabilizacji kręgosłupa
zależny jest od zastosowanego dostępu operacyjnego, posiadanego instrumentarium, doświadczenia zespołu operacyjnego i jego preferencji.

12 Angiografia z embolizacją guza
pozwala na dokładną ocenę rozległości i lokalizacji guza, ogranicza rozsiew komórek nowotworowych w czasie usuwania zmian, zmniejsza krwawienie śródoperacyjne.

13 Rtg – stabilzacja płytą po usunięciu zmian nowotworowych

14 Rtg – kotwica szyjno-potyliczna

15 Leczenie systemowe z uwzględnieniem hormonoterapii raka piersi i gruczołu krokowego, w wybranych przypadkach - radioterapii oraz stosowanie bisfosfonianów wydłuża życie, zmniejsza ryzyko powikłań, powstawania nowych przerzutów

16 Leczenie usprawniające
Zmierza do przywrócenia w jak największym stopniu utraconych bądź zaburzonych funkcji, możliwości samodzielnego funkcjonowania w warunkach domowych, środowiskowych, a jeśli to możliwe – przywrócenia zdolności do pracy zawodowej

17 Leczenie usprawniające
Sposób prowadzenia usprawniania nie odbiega istotnie od stosowanego u osób po uszkodzeniu rdzenia pochodzenia innego niż nowotworowe.

18 Odleżyny

19 Polska Szkoła Rehabilitacji
Podstawowym postulatem Polskiej Szkoły Rehabilitacji jest wczesne podjęcie usprawniania po zaistnieniu schorzenia lub po przeprowadzonej operacji

20 Oklepywanie klatki piersiowej

21 Wspomagane odkrzutszanie

22 Ćwiczenia bierne

23 Ćwiczenia na rotorze

24 Pionizacja w łóżku „Żywieckim”

25 Pionizacja w wózku inwalidzkim

26 Nauka chodzenia w wysokim balkoniku

27 Przenoszenie się z łóżka na wózek

28 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Prof. dr hab. med. Jerzy Kiwerski KLINIKA REHABILITACJI AKADEMII MEDYCZNEJ Leczenie operacyjne z następową rehabilitacją zmian nowotworowych kręgosłupa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google