Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jesień przynosi chłodniejszą pogodę

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jesień przynosi chłodniejszą pogodę"— Zapis prezentacji:

1 Jesień przynosi chłodniejszą pogodę

2 Jesienne dni są krótsze niż letnie

3 Odlatują do ciepłych krajów Pozostają na zimę w naszym kraju
Co robią ptaki? Odlatują do ciepłych krajów Pozostają na zimę w naszym kraju

4 Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów?

5 Bocian Przed odlotem ptaki mieszkające w najbliższej okolicy gromadzą się w godzinach popołudniowych na żerowiskach. Ilość przylatujących podczas takich spotkań ptaków stale wzrasta, a kolejne zebrania trwają coraz dłużej. Są to tzw. „sejmiki bocianie”, w których bierze udział nawet 50 ptaków.

6 Kukułka

7 Słowik

8 Jaskółka

9 Dudek

10 Jakie ptaki zostają w kraju?

11 Gołąb

12 Wróbel

13 Sikorka

14 Sójka Sięga już do zakopanych w ziemi przez siebie lub inne sójki żołędzi.

15 Gawron

16 Szpak

17 Puszczyk

18 Gil

19 Kaczka Krzyżówka

20 Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy?

21 Niedźwiedź Jest bardzo duży. Podczas zapadania w sen zimowy, musi się dobrze najeść. Gromadzi w tym czasie specjalny rodzaj tłuszczu z którego korzysta przez cały okres snu. Niedźwiedź do snu potrzebuje legowiska zwanego gawrą. Gawra to najczęściej jaskinia, wyrwa w ziemi lub nora, która zapewnia schronienie.

22 Suseł Masa ciała susła zaczyna się wyraźnie zwiększać. Każdy suseł rozpoczyna też indywidualne przygotowywanie nory na okres zimowy. Budowane są nowe nory, przebudowywane stare, a w bocznych odgałęzieniach korytarzy magazynowane są niewielkie ilości żywności. Do spiżarni trafiają nasiona traw, zbóż i fiołki.

23 Wiewiórka Są bardzo sprytne, zwinne i szybkie, jednak w zimę także
zapadają w sen. Czasem jednak może zdarzyć się, że natkniemy się na wiewiórkę zimą, ponieważ przy wyższych temperaturach wychodzą ze swoich nor. Ciekawostką jest, że wiewiórka ma słabą pamięć. Podczas gromadzenia zapasów na zimę, zakopuje ona żołędzie, które później zamiast zostać zjedzone – kiełkują.

24 Jeż Przesypiają zimę ukryte w stercie liści lub kompostu.
Nasi kolczaści przyjaciele pod koniec września nabierają prawie 100% dodatkowej masy swojego ciała. Przeciętny jeż ważący około kilograma, potrafi przytyć do niespełna 2kg. Czasem jeże budzą się w zimę, zmylone chwilowym skokiem temperatury do ponad 10 stopni celcjusza, tracąc przy tym duże zasoby energetyczne.

25 Nietoperz W zimę nie mają pokarmu jakim są owady, więc muszą zapadać w sen. Do tego celu zbierają się w okolicach października i listopada w ciemnych i wilgotnych jaskiniach. Wiszące w studniach, piwnicach, jaskiniach.

26 Borsuk Upasiony i okrągły, w zimowej szacie, zapadł w sen zimowy. Najadł się dżdżownic oraz owoców. Wyścielił sobie legowisko, wciągając do nory trawę i suche liście, cofając się tyłem. Nora borsucza jest przestronna i wysprzątana na zimę, borsuk lubi porządek.

27 Które zwierzęta nie zapadają w sen zimowy?

28 Sarny Sarna zamieszkuje przede wszystkim lasy. O zmierzchu zwierzęta wychodzą na polany, pola i łąki na żerowanie. Wiosną i latem jedzą trawę, zioła i liście krzewów, jesienią żywią się żołędziami, bukwią, grzybami i jagodami.

29 Łosie

30 Dziki Odżywia się korzonkami, nasionami i larwami owadów.
Zimą specjalnie dla nich należy pozostawić owies w snopach i tzw. liścianki, czyli pęczki suszonych gałązek malinowych, pokrzyw czy wierzb. Nie zapomnijcie przy tym o żołędziach dla dzików.

31 Lisy

32 Ryś Ryś tak samo jak ludzie potrzebuje cieplejszych okryć.

33 Zając Zmienia na zimę swoje szare futerko na białe.
Podczas śnieżnej zimy będzie niewidoczny dla drapieżników, ale jeśli śnieg nie spadnie, stanie się dla nich łatwym łupem. Żywi się trawami, ziołami, zbożem lub kapustą, zimą kora i pąkami.


Pobierz ppt "Jesień przynosi chłodniejszą pogodę"

Podobne prezentacje


Reklamy Google