Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Barok – Architektura. Kolejny, po renesansie, styl w architekturze nowożytnej nazywany jest barokiem. Jest to styl, który w różnych krajach wygląda nieco.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Barok – Architektura. Kolejny, po renesansie, styl w architekturze nowożytnej nazywany jest barokiem. Jest to styl, który w różnych krajach wygląda nieco."— Zapis prezentacji:

1 Barok – Architektura

2 Kolejny, po renesansie, styl w architekturze nowożytnej nazywany jest barokiem. Jest to styl, który w różnych krajach wygląda nieco odmiennie. Narodził się w Rzymie, lecz jego twórcy uważali się za kontynuatorów renesansu. Narodziny baroku Pa ł ac Biskupi w Krakowie

3 XVI – XVIII wiek Czas trwania baroku przypisuje się na XVI – XVIII wiek. W XVII wieku termin „barok” oznaczał oryginalność, nieregularność i fantazyjność form, która pojawiła się w sztuce. Kościół św. Ducha w Wilnie obfitością nagromadzonych form materialnych zwrócenie się ku wnętrzu, wyciszenie i intymność życia. Styl barokowy przeważnie rozwijał się w Europie (m.in. we Francji, w Anglii, we Flandrii, w Holandii), ale objął swoim zasięgiem także Amerykę Łacińską. W państwach katolickich architektura ta wyrażana jest obfitością nagromadzonych form materialnych, a w protestanckich poprzez zwrócenie się ku wnętrzu, wyciszenie i intymność życia.

4 Charakterystyka stylu Barok, podobnie jak renesans, opiera się na wzorach architektury klasycznej, architekci nadal korzystają z prac Vignoli (czyt: Winioli; włoski architekt, jeden z najwybitniejszych II połowy XVI wieku.) Pałac autorstwa Vingoli wrażenie ruchu i niepokoju dynamiczne. W starożytności i renesansie poszczególne formy zestawiano ze sobą zachowując umiar i dążąc do harmonijnej, spokojnej kompozycji. Barok z kolei wrażenie ruchu i niepokoju. Kompozycje są dynamiczne.

5 stiuk iluzji malarskiej Popularnym materiałem zdobniczym był stiuk, czyli gips lub wapień z dodatkiem sproszkowanego marmuru, zazwyczaj wypolerowany do połysku. Dekorację uzupełniają malowidła. Zastosowanie iluzji malarskiej (wiernego oddania złudzenia rzeczywistości), zwłaszcza na sklepieniach, ma na celu zatarcie granicy pomiędzy rzeczywistością a jej wyobrażeniem.

6 Monumentalizm budowli uwydatnia się poprzez zastosowanie kolumn i pilastrów obejmujących kilka kondygnacji (wielki porządek). Dynamizm dzieł podkreślają kompozycje złożone z napiętych linii o kształcie łuku.

7 Prekursorem architektury barokowej był Michał Anioł – mistrz renesansu. Jako pierwszy wprowadził on do architektury elementy dynamiczne.

8 Architektura sakralna krzywej eliptycznej W budownictwie sakralnym występują znane z epok wcześniejszych rozwiązania. Budowane są kościoły podłużne, na planie prostokąta (w tym także z nawą poprzeczną na planie krzyża łacińskiego) oraz budowle centralne, na planie koła, wieloboku, krzyża greckiego. Łuki sklepień klasztornych, kolebkowych, krzyżowych, nieckowych oraz lunet oparte są na krzywej eliptycznej (patrz. rysunek obok). Bazylika Św. Piotra w Rzymie.

9 W Polsce… Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, fasada zaprojektowana przez Giovanniego Trevano W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, barok przypada na czas kontrreformacji i długoletnich wojen. Prekursorami nowego stylu byli jezuici. Charakterystyczną formą budownictwa sakralnego okresu baroku były sanktuaria pozwalające wiernym na odbywanie zakrojonych na szerszą skalę procesji, zwłaszcza nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

10 Architektura swiecka, Budowle świeckie to przede wszystkim reprezentacyjne pałace rozbudowane horyzontalnie, często z bocznymi skrzydłami tworzą plan w kształcie litery U. Budowla była poprzedzona dziedzińcem a za nim rozciągał się ogród i park o geometrycznie zaprojektowanych trawnikach, klombach, krzewach, skupiskach drzew. W ogrodach rozmieszczano niewielkie, ozdobne pawilony i altany. Pałac wersalski

11 W Polsce… Zamek w Podhorcach W architekturze świeckiej wczesnego baroku w Polsce przeplatają się formy manieryzmu(czyl i okresu przejściowego między renesansem, a barokiem) z elementami nowego stylu.

12 Giovanni Lorenzo Bernini Santa Bibiana w Rzymie, 1624-26 Santo Tommaso da Villanova

13 Francesco Borromini Kościół San Carlo alle Quattro Fontane w Rzymie Kościół Sant'Ivo alla Sapienza

14 José Benito de Churriguera Kościół świętego Kajetana w Madrycie Kościół w Nuevo Baztán

15 Najwybitniejsze dzieła Budownictwo sakralne:  bazylika świętego Piotra i Plac świętego Piotra w Rzymie  kościół San Carlo alle Quattro Fontane w Rzymie  kościół Santa Maria della Salute w Wenecji  Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu  Plac św. Piotra i portyk bazyliki św. Piotra, Schody Królewskie na Watykanie  Kościół Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej  kościół św. św. Piotra i Pawła w Krakowie  Kościół św. Anny w Krakowie  Kolegiata Poznańska Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny (poznańska fara)  kościół pielgrzymkowy Vierzehnheiligen  kościół w Wies  kościół św. Mikołaja w Pradze (Malá Strana)

16 Budownictwo ś wieckie:  pałac wersalski  Schönbrunn  pałac arcybiskupi w Würzburgu  Zwinger  pałac Nymphenburg  Pałac Krasińskich w Warszawie  Pałac Królewski w Casercie  Pałac w Wilanowie  zamek w Mikulovie  Plac Navona z Fontanną Czterech Rzek  Fontanna di Trevi  Schody Hiszpańskie

17


Pobierz ppt "Barok – Architektura. Kolejny, po renesansie, styl w architekturze nowożytnej nazywany jest barokiem. Jest to styl, który w różnych krajach wygląda nieco."

Podobne prezentacje


Reklamy Google