Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zaangażowanie kapelana szpitalnego w dzieło nowej ewangelizacji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zaangażowanie kapelana szpitalnego w dzieło nowej ewangelizacji"— Zapis prezentacji:

1 Zaangażowanie kapelana szpitalnego w dzieło nowej ewangelizacji
Ks. Krzysztof Tabath

2 I. Nowa Ewangelizacja II. Szpital (pacjenci, personel, rodzina) III. Kapelan w szpitalu IV. Nowa Ewangelizacja w szpitalu?!

3 Celem nowej ewangelizacji jest ożywienie, odbudowanie wiary.
I. Nowa Ewangelizacja Ta sama Ewangelia przepowiadana w nowy sposób, dostosowany do dzisiejszej sytuacji. A. nowa gorliwość Wezwanie z pierwszego dnia pontyfikatu Jana Pawła II: "Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!", "Nowa ewangelizacja potrzebuje nowych głosicieli Ewangelii, to znaczy kapłanów, którzy starają się przeżywać swoje kapłaństwo jako szczególną drogę do świętości" - "Pastores dabo vobis". B. nowe podmioty Przed kapłanami otworem stoją nowe miejsca pełnienia posługi. Jest dziś obecny w szkole, w szpitalu, w więzieniu, w wojsku. Adresatami nowej ewangelizacji….. C. nowe metody noce uwielbienia i konfesjonałów, koncerty ewangelizacyjne połączone ze świadectwami osób np. znanych z mediów; sportowców, znanych rodzin. media, internet itd. Celem nowej ewangelizacji jest ożywienie, odbudowanie wiary.

4 II. Szpital jako środowisko NE (pacjenci, personel, rodzina)
1. Zwyczajna posługa wobec oczekujących 2. Spotkanie z adresatami Nowej Ewangelizacji - przekrój całego społeczeństwa ze względu na wiarę - nie trzeba ich szukać… - naturalna obecność kapłana świadka nadziei

5 3. Dlaczego szpital jest tak ważnym środowiskiem dla NE
3. Dlaczego szpital jest tak ważnym środowiskiem dla NE - pacjent, który ma czas na przemyślenie - Przewartościowanie, (pytania o sens życia, cierpienia, śmierci i wieczność) - świadectwo innych pacjentów ("Cierpienie przeżywane z Chrystusem jest najcenniejszym darem i najskuteczniejszą pomocą w ewangelizacji" - mówił Papież w Zakopanem w czerwcu 1997 roku.) - szukanie pomocy, nadziei (ludzie, Bóg) - zniesienie barier (dotarcie do kapłana) - miejsce szczególne leczenia (całego człowieka) pacjenci, personel i rodzina w szpitalu ich dotyczą w/w kwestie 5. Szpital środowiskiem dla NE z akcentem na dobro adresata (jego potrzeby)

6 III. Kapelan w szpitalu 1. Obecność (czas i miejsce)
2. Dostępność (fizyczna, psychiczna, społeczna) 3. Tożsamość (Misja duszpasterska, Miłosierny Samarytanin, Dobry Pasterz) 4. Usuwanie barier (PIERWSZY KONTAKT i KAŻDY NATĘPNY) 5. Świadomość wrażliwości spotkanych ludzi ze względu na charakter miejsca - Sanktuarium Cierpienia 6. Kontakt z pacjentem: - posługa kapłańska - usłużność - pomoc - zainteresowanie się jego sytuacją - życzliwość - cierpliwość - szacunek dla o osoby (nic na siłę)

7 III. Kapelan w szpitalu 7. Pomoce: Biuletyny z informacjami, Rachunek Sumienia, Modlitewniki, Pismo św., Prasa (GN, AP. CH. i inne), Biblioteka, Wideoteka?... 8. Kontakt z personelem - współpraca - rozmowy na tematy związane z pracą i życiem osobistym - rozmowy na tematy religijne - udział w spotkaniach i uroczystościach - udział w życiu religijnym i organizowanie uroczystości religijnych dla Służby zdrowia, pielgrzymek…. 9. Kontakt z rodziną - pomoc - dyspozycyjność - zachęta do modlitwy, sakramentów, odwiedzenia kaplicy, uczestnictwo w nabożeństwie.

8 IV. Nowa Ewangelizacja w szpitalu?!
1. Jest możliwa. 2. Stałe działanie a nie akcja i zrywy 3. „Pierwsza i ostatnia linia frontu” 4. Zaangażowanie w zbawienie. 5. Czy jesteśmy zainteresowani przekazem wiary i zdobyciem dla wiary tych, którzy utracili wiarę w Chrystusa lub nie potrafią odnaleźć się w strukturach kościelnych? 6. Szansa, której nie wolno zmarnować! Co jeszcze można robić aby lepiej wykorzystać środowisko szpitalne dla Nowej Ewangelizacji???


Pobierz ppt "Zaangażowanie kapelana szpitalnego w dzieło nowej ewangelizacji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google