Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Halloween a Dzień Wszystkich Świętych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Halloween a Dzień Wszystkich Świętych"— Zapis prezentacji:

1 Halloween a Dzień Wszystkich Świętych

2 HALLOWEEN Święto, które przybyło do nas z Ameryki, wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd. Ten zwyczaj, obchodzony 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych, sięga dawnej tradycji Celtów, zamieszkujących na długo przed początkiem naszej ery dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i płn. Francji.  Celtowie wierzyli, że w ostatnim dniu roku - 31 października (wg ich kalendarza), duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Duchy tych, co odeszli, przybywały wówczas do swych ziemskich domów w poszukiwaniu ciepłego schronienia. Tego dnia odbywał się też główny sabat czarownic, które zlatywały się na miotłach w towarzystwie czarnych kotów.

3 Wieczorami na wzgórzach palono więc ogniska, aby odstraszyć złe moce, a zmarłym wskazać drogę do domów. Aby odegnać złe duchy, wkładano maski odstraszające, hałasowano, zapalano światła (zabierano światło złym duchom), żeby nie mogły się ogrzać i wracały, skąd przyszły. Ubierano się nawet w skóry zwierzęce, żeby chronić się przed złym losem.  A skąd pomysł na przebieranie się? Celtowie wierzyli, że uwolnione duchy zmarłych krążą w halloweenową noc wokół nas. Czarny kostium miał zmylić ducha, który sądząc, że ma do czynienia ze "swoim", zostawiał przebranego człowieka w spokoju. Od rana na gankach domów, zwłaszcza amerykańskich, pojawiają się rozmaite straszydła, kościotrupy, czarne koty, nietoperze, pająki, strachy na wróble, a także - a może przede wszystkim - dynie. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie ten dzień. Dzieci przebierają się za czarownice, chochliki, potwory, duchy lub wróżki i chodzą od domu do domu mówiąc "Prezent albo psota". To znaczy, że jeśli nie dostaną słodyczy, zrobią jakąś psotę: posmarują mydłem okna, włożą szpilkę do dzwonka u drzwi, wyleją wodę lub posypią na nie mąkę.

4 Dzień Wszystkich Świętych a Dzień Zaduszny

5 Dla tych Którzy odeszli
W nieznany świat, Płomień na wietrze Kołysze wiatr. Dla nich tyle kwiatów Pod cmentarnym murem I niebo jesienne U góry. Dla nich harcerskie warty I chorągiewek gromada, I dla nich ten dzień - Pierwszy dzień listopada.

6

7 Kult zmarłych Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Już w średniowieczu (IX w.) w katolickiej Francji, a także w Anglii i w Niemczech, dzień 1 listopada obchodzony był jako uroczystość Wszystkich Świętych i obchodzony był radośnie. Radość ta wypływała z przekonania, że zostali zbawieni. Dzień Zaduszny, czyli właściwe Święto Zmarłych - przypadające 2 listopada - wprowadzono do liturgii Kościoła powszechnego ponad sto lat później, w 998 r. Ten dzień był poświęcony zmarłym, których dusze mogą być zbawione dzięki jałmużnie i modlitwom.

8 A w Polsce? - Dzień Zaduszny –
W Polsce tradycja odwiedzania cmentarzy zaczęła się tworzyć już w XII wieku. Na kilka dni przed świętem ludzie porządkują groby swoich bliskich, zdobią je kwiatami i zielonymi gałęziami. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie 1 listopada – Wszystkich Świętych – jest najważniejszym dniem odwiedzania cmentarzy. Zapalamy znicze na grobach swoich bliskich, stajemy w zadumie nad ich życiem, modlimy się… Następujący po nim dzień - Dzień Zaduszny – nie jest powszechnie obchodzony, chociaż w kościołach odprawiane są nabożeństwa żałobne.

9 Święto zmarłych to również pamięć o tych,
którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach... Polskie cmentarze... to białe cmentarze.

10 „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”
Wisława Szymborska zebrała i opracowała Anna Smardzewska


Pobierz ppt "Halloween a Dzień Wszystkich Świętych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google