Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święty Marcin z Tours PEZENTACJA KLASY VI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święty Marcin z Tours PEZENTACJA KLASY VI."— Zapis prezentacji:

1 Święty Marcin z Tours PEZENTACJA KLASY VI

2 Życie Świętego Marcina
Św. Marcin ur. pomiędzy r. Jego ojciec, który doszedł do godności trybuna, nadał synowi imię pochodzące od boga wojny Marsa. Jako dziecko przeniósł się wraz z rodzicami do Pavii, miasta we Włoszech. Tam poznał chrześcijan i mając zaledwie 10 lat wpisał się na listę katechumenów. Rodzina świętego nie chciała się zgodzić na jego chrzest, również miejscowy biskup był temu niechętny obawiając się gniewu ojca Marcina. Stąd też św. Marcin przyjął chrzest później.

3 Legionista W wieku 15 lat św. Marcin obrał stan żołnierski i został rzymskim legionistą. W roku 338 św. Marcin wraz ze swoim garnizonem został przeniesiony do Galii w okolice miasta Amiens. To tutaj miało miejsce znane zdarzenie z jego życia. Zimą gdy napotkał półnagiego żebraka, oddał mu połowę swojej żołnierskiej opończy.

4 Wspaniały sen W nocy po tym zdarzeniu w swoim śnie zobaczył Chrystusa odzianego w jego płaszcz, który mówił do aniołów: "Patrzcie, jak mnie Marcin, katechumen, przyodział".

5 Chrzest Chrzest święty przyjął - jak to było wówczas w zwyczaju - w Wielkanoc 339 roku. Po przyjęciu chrztu św. Marcin postanowił zrezygnować ze służby wojskowej. Panowało wówczas przekonanie, iż chrześcijaninowi nie godzi się być żołnierzem, gdyż z tym zawodem związane jest przelewanie krwi. Nie było jeszcze wówczas dla chrześcijan formalnych zakazów, wprowadzono je później.

6 Kościoły pod wezwaniem św. Marcina
W Borzyszkowach W Donaborowie

7 W Gnojniku W Jasziwowicach

8 Nasz kościół Kościół w St. Wiśniewce także jest pod wezwaniem świętego Marcina. Na głównym ołtarzu znajduje się jego podobizna.

9 Kult Jego święto obchodzone jest na zachodzie 11 listopada, tak jak w naszym kościele. Prawosławni obchodzą je 12 października. W Polsce uroczystą oprawę posiada w Poznaniu i w Krzeszowicach oraz Bydgoszczy (tej ostatniej św. Marcin jest patronem).

10 Przysłowia związane ze świętym Marcinem
Jaki Marcin taka zima. Jeśli na Marcina sucho, to Gody (Boże Narodzenie) z pluchą. Marcin na białym koniu jedzie. Młoda jak jagoda po świętym Marcinie. (czyli stara) Gdy Marcinowa gęś po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie. Na Świętego Marcina najlepsza gęsina. Święty Marcin pije wino, wodę pozostawia młynom

11 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji!!!


Pobierz ppt "Święty Marcin z Tours PEZENTACJA KLASY VI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google