Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mobbing Czyli zmora pracowników. Mobbing - to termin wywodzący się z języka angielskiego od wyrazu "mob" co oznacza tłum, natłok, banda oraz napastowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mobbing Czyli zmora pracowników. Mobbing - to termin wywodzący się z języka angielskiego od wyrazu "mob" co oznacza tłum, natłok, banda oraz napastowanie."— Zapis prezentacji:

1 Mobbing Czyli zmora pracowników

2

3 Mobbing - to termin wywodzący się z języka angielskiego od wyrazu "mob" co oznacza tłum, natłok, banda oraz napastowanie i obleganie. Mobbing oznacza prześladowanie podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. Terminu mobbing w odniesieniu do zachowań występujących w grupach społecznych użył jako pierwszy szwedzki naukowiec Peter-Paul Heinemann.

4 Mobbing zazwyczaj ma na celu lub skutkuje: poniżeniem, ośmieszeniem, zaniżeniem samooceny lub wyeliminowaniem albo odizolowaniem pracownika od współpracowników.

5 Kierunki mobbowania w zhierarchizowanych strukturach organizacyjnych: mobbing ukośny - osoby mobbująca i mobbowana znajdują się na różnych poziomach; mobbing prosty - osoby mobbująca i mobbowana znajdują się na tym samym poziomie;

6 Taktyki mobbingu taktyka upokorzenia nieuzasadniona krytyka zniesławienie wyśmiewanie nieodpowiednie żarty obraźliwe gesty sarkazm publiczne krytykowanie wyglądu taktyka zastraszenia zakaz robienia przerw pod groźbą utraty pracy

7 groźby ustne używanie wulgaryzmów stosowanie przemocy fizycznej przymusowe zostawanie po godzinach pracy zastraszanie zwolnieniem z pracy taktyka pomniejszenia kompetencji taktyka izolacji taktyka poniżania taktyka utrudniania wykonywania pracy

8 Mobbing może być działaniem bezpośrednim lub niebezpośrednim, tj. takim, w którym ofiara nie ma bezpośredniego kontaktu z osobą stosującą mobbing, a jedynie jest narażona na skutki jej zamierzonych nieetycznych działań.

9 Podobne do Mobbingu: Molestowanie molestowanie seksualne mowa nienawiści seksizm rasizm ageizm porządek dziobania >Dyskryminacja


Pobierz ppt "Mobbing Czyli zmora pracowników. Mobbing - to termin wywodzący się z języka angielskiego od wyrazu "mob" co oznacza tłum, natłok, banda oraz napastowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google