Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cechy teatru elżbietańskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cechy teatru elżbietańskiego"— Zapis prezentacji:

1 Cechy teatru elżbietańskiego

2 W Anglii, za panowania królowej Elżbiety I (1558 –1603) rozwinęła się nowa forma teatru, która już we wczesnych latach XVII stulecia zyskała niespotykaną dotychczas popularność. Na cześć królowej nazywamy dziś ten okres erą dramatu elżbietańskiego.

3 Cechy dramatu elżbietańskiego
Dramat angielski w owym czasie był czymś wyjątkowym. U źródeł jego powstania leżały kluczowe zmiany w spojrzeniu na teatr. Przede wszystkim przestał być on nośnikiem idei chrześcijańskich.

4 Sztuki świeckie praktycznie wypierają dotychczasowe religijne misteria
Wpływ renesansu i humanizmu rozwijającego się w całej Europie Sztuki świeckie praktycznie wypierają dotychczasowe religijne misteria Spór pomiędzy Henrykiem VIII a papieżem, Anglia przechodzi na protestantyzm Henryk VIII w ustawie do parlamentu z 1543 roku zakazuje interpretację Pisma Świętego

5 Najwybitniejsi dramatopisarze w teatrze elżbietańskim
Oryginalne sztuki były pisane przez autorów znanych z imienia i nazwiska. Nie upłynęło dziesięć lat od powstania pierwszego teatru, a już Christopher Marlowe napisał swoje słynne tragedie: Tamburlaine oraz Tragiczne dzieje doktora Faustusa.

6 William Shakespeare

7 Tematyka dramatów – zwierciadło i streszczona żywa kronika czasu Hamlet
odkrywanie nowych światów, gdzie czekały „kopalnie złota, drogocenne substancje i rzadkie minerały” oraz wyobrażenia tego, co „od bieguna antarktycznego aż po Wschód” czekało jeszcze na podbój Tamburlaine Ch. Marlowe historie o bohaterach historii ojczystej. Shakespeare i inni autorzy inspirują się tematami i motywami z przeszłości w swoich dramatach historycznych wpływ wzorców antycznych – Tytus Andronicus Shakspeare’a inspirowany Seneką, dialogi miłosne Romea i Julii wykazują wpływy Petrarki, Marlowe parafrazuje Muzajosa w poemacie Hero and Leander

8 Królewska władza kontrolna – mistrz ceremonii
Sztuki przeznaczone do wystawienia należało najpierw przedstawić mistrzowi ceremonii (Master of the Revels), któremu podlegał Urząd Rozrywek Dworskich (Revels Office). Działaniem cenzury objęty został repertuar wszystkich teatrów publicznych.

9 Budynek teatru elżbietańskiego

10 Aktorzy, kostiumy i scenografia
Za czasów elżbietańskich pojawili się już zawodowi aktorzy. Brak scenografii, ograniczonej do drobnych rekwizytów – np. gałąź symbolizuje las, łóżko wskazuje, że akcja dzieje się w sypialni… Skromność zewnętrznej oprawy była wynagradzana widzom przepychem renesansowych kostiumów.

11 Zakochany Szekspir – projekcja fragmentu filmu 01:28 – 01:42


Pobierz ppt "Cechy teatru elżbietańskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google