Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przysposobienie biblioteczne i informacyjne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przysposobienie biblioteczne i informacyjne"— Zapis prezentacji:

1 Przysposobienie biblioteczne i informacyjne
dla studentów pierwszego roku Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie

2 WZÓR WYPEŁNIENIA KARTY ZAPISU

3 B i b l i o t e k a Księgozbiór w pomieszczeniach umożliwiających wykorzystanie go na określonych warunkach (regulamin biblioteki), z przeszkoloną obsługą (bibliotekarze) i kręgiem czytelników odpowiednio poinformowanych o zawartości zbioru (katalogi).

4 C z y te l n i a W bibliotece jest to miejsce do korzystania z księgozbioru podręcznego (egzemplarze prezencyjne) w określonych godzinach i na osobnych warunkach (regulamin czytelni).

5 W y p o ż y c z a l n i a Główną agendą biblioteki jest wypożyczalnia, która w „drodze książki” jest miejscem bezpośrednio udostępniającym zamawiane materiały czytelnikom na określonych warunkach (regulamin wypożyczalni). Przestrzeganie regulaminu poświadczają czytelnicy swoim podpisem na karcie zapisu do biblioteki. Czytelnicy obowiązani są do posługiwania się kartą biblioteczną - ich bibliotecznym „dowodem osobistym”.

6

7 K a t a l o g i 1. TRADYCYJNY- zbiór opisów prac znajdujących się w bibliotece naniesione na karty katalogowe wg znormalizowanego schematu (opis katalogowy), ułożone w odpowiednim szyku w zależności od rodzaju katalogu.

8 K a r t a k a t a l o g o w a HASŁO (autorskie lub tytułowe) Sygnatura (znak miejsca) Tytuł: dodatki do tytułu / oznaczenie odpowiedzialności [twórcy i współtwórcy książki]. – Oznaczenie wydania. Miejsce wydania: nazwa wydawcy, rok wydania. – Objętość książki: oznaczenie ilustracji; format (Tytuł serii; numeracja w obrębie serii) Uwagi ISBN Nr inwentarzowy Znak klasyfikacji

9 Karta katalogowa Więckowski, Ryszard Pedagogika wczesnoszkolna / Ryszard Więckowski.- Wyd. 1 Warszawa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, 1998 – 339 s.; 21 cm ISBN

10 K a t a l o g i 2. KOMPUTEROWY- dostęp do katalogu on-line jest możliwy przy wykorzystaniu dowolnej przeglądarki z dowolnego komputera podłączonego do Internetu. KATALOG BIBLIOTEKI WSH TWP

11 Szukamy książek, gdy znamy autora lub tytuł pracy autorskiej (napisanej przez autorów) lub tytuł pracy zbiorowej (więcej niż 3 autorów). Każda karta katalogowa zawiera opis jednej pozycji bibliograficznej i informacje o wszystkich posiadanych egzemplarzach danego wydawnictwa. W katalogu alfabetycznym karty katalogowe ułożone są w kolejności alfabetycznej haseł.

12 Katalog rzeczowy Dzieli literaturę popularnonaukową według dziedzin wiedzy, np. w strukturze Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. W obrębie jednego działu tego katalogu karty ułożone są alfabetycznie. Z tego katalogu korzystamy, gdy szukamy książki z danej dziedziny wiedzy, ale nie znamy autora ani tytułu książki.

13 S y g n a t u r a Na rewersie należy wypisać wszystkie numery książek zwyczajowo zwane sygnaturami, znajdujące się na karcie katalogowej odszukanej przez nas pozycji.

14 Pusty do pobrania na stoliku obok stanowisk komputerowych
R e w e r s b i b l i o t e c z n y Pusty do pobrania na stoliku obok stanowisk komputerowych Tak wypełniamy rewers

15 DLA CZYTELNIKÓW każdy czytelnik zarejestrowany w katalogu komputerowym posiada Profil użytkownika, którego stan może sprawdzić (np. termin zwrotu książki); do zalogowania się potrzebne jest hasło – numer albumu studenta; możliwość zamawiania książek telefonicznie (do 3 egz.) oraz poprzez mail (do 10 egz.); prosimy o korzystanie z indywidualnych skrzynek mailowych studenta;

16 KILKA WSKAZÓWEK NA KONIEC
co jakiś czas odwiedzajmy stronę Internetową biblioteki (głównie zwracamy uwagę na komunikaty); przed przyjściem do biblioteki sprawdzajmy w informatorze programowym, jakie książki wymaga od nas wykładowca; oddajemy książki w wyznaczonym terminie; zawsze można przedłużyć termin zwrotu książki (kontakt telefoniczny lub do biblioteki)

17 Godziny otwarcia biblioteki WSH TWP
Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek Środa Sobota Niedziele zjazdowe

18 PAMIĘTAJMY! o oddaniu wypożyczonych książek w wyznaczonym terminie;
o możliwości prolongaty, czyli zmiany terminu zwrotu książki (kontakt telefoniczny lub mail do biblioteki)

19 Książnica Pomorska im. St. Staszica
ul. Podgórna 15/16 Szczecin tel. centrala: (091) Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecińskiego ul. Mickiewicza 16 Szczecin tel. centrala: (0-91) Publiczna Biblioteka Pedagogiczna ul. Gen. J. Sowińskiego 68 Szczecin tel. (091) Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa

20 Dziękujemy za uwagę mgr Marta Wiśniewska mgr Joanna Siniakiewicz


Pobierz ppt "Przysposobienie biblioteczne i informacyjne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google