Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Nie pal przy mnie proszę”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Nie pal przy mnie proszę”"— Zapis prezentacji:

1 „Nie pal przy mnie proszę”
Amelia Latoszewska klasa 4A

2 Co to jest palenie? Palenie papierosów to bardzo zły nałóg. Podczas palenia zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera złe działanie na organizm palacza.

3 Kto rozpowszechnił palenie tytoniu?
Za palenie tytoniu odpowiada ten sam człowiek, któremu zawdzięczamy hamburgery i coca-colę, to Krzysztof Kolumb. Dlatego też jest uznawany za tego, który rozpowszechnił papierosy w świecie. Pierwsza fabryka papierosów została założona w Hawanie na Kubie w 1853r. Do Polski tytoń dotarł z Turcji. Nazywano go cybuchem, kopciuchem, lulką, stambułką. Najpierw pojawiły się papierosy bez filtra, które palono za pomocą tzw. fifki z czasem były to papierosy z filtrem.

4 Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba

5 CO TO JEST PAPIEROS? Papieros to mała rureczka z cienkiej bibułki, w której jest mieszanka tytoniowa. Palenie papierosów powoduje szereg chorób. To wie każdy. Ale nie każdy wie, że oprócz nikotyny, papieros i dym papierosowy zawiera około 4000 szkodliwych substancji. Zanim sięgniesz po pierwszego lub następnego papierosa, zastanów się.

6 CO TO JEST PAPIEROS?

7 Co zawiera papieros?

8 SKUTKI PALENIA PAPIEROSÓW

9 SKUTKI PALENIA PAPIEROSÓW

10 SKUTKI PALENIA PAPIEROSÓW

11 SKUTKI PALENIA PAPIEROSÓW

12

13 PALENIE BIERNE Trzeba mieć świadomość, że nie tylko palacze są narażeni na te wszystkie choroby. Ci , którzy nie palą, ale przebywają w towarzystwie osób palących, tez są narażeni. Są oni bowiem tzw. biernymi palaczami. Skutki biernego palenia są tak samo szkodliwe jak palenia bezpośredniego. Takie właśnie palenie jest powodem zwiększenia śmiertelności wśród dorosłych nie palących i dzieci. Ci ostatni są szczególnie narażeni na ten niebezpieczny wpływ papierosów.

14 PALENIE BIERNE Skutkami mogą być np. : -astma
-opóźniony rozwój i problemy z nauką -częste infekcje płuc -infekcje ucha środkowego -syndrom nagłej śmierci niemowląt

15 PALENIE BIERNE Dlatego, palacze, nie palcie przy dzieciach, osobach starszych, kobietach w ciąży. Najlepiej nie palcie w ogóle. Zróbcie to dla innych ale przede wszystkim dla własnego zdrowia!!!

16

17 CIĄŻA A PALENIE Paląca kobieta w ciąży to nie tylko oznaka głupoty ale przede wszystkim niewiedzy. To nieprawda, że dziecko w brzuszku jest chronione, właśnie dlatego, że jest w brzuszku. Nic bardziej mylnego, bo w momencie kiedy mama zaciąga się dymem to dziecko zaczyna się krzywić, kurczy się i zwija w kłębuszek. Dlatego bardzo ważne jest nie tylko nie palenie przez ciężarną ale również nie palenie w jej towarzystwie. Skutki są pobobne. Może wystąpić między innymi: -samoistne poronienie -przedwczesny poród -obumarcie płodu

18 PALENIE W CIĄŻY

19 CO POWODUJE PALENIE W CIĄŻY?

20 NIE PAL PROSZĘ!

21 ZAKAZ PALENIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Coraz więcej krajów wprowadza zakaz palenia w miejscach publicznych np.wszelkich budynkach użyteczności publicznej, w barach i dyskotekach. W Polsce ten zakaz istnieje od 15 listopada 2010r. Zakaz palenia obejmuje m.in: -lokale gastronomiczno-rozrywkowe -miejsca pracy -szpitale -tereny uczelni miejsca przeznaczone do zabaw dzieci -pomieszczenia obiektów sportowych przystanki komunikacji publicznej

22 ZAKAZ PALENIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

23 ZAKAZ PALENIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Taki zakaz natomiast nie obejmuje tzw. e-papierosów czyli papierosów elektronicznych, których składnikiem jest glikol propylenowy lub gliceryna, substancje aromatyczne oraz nikotyna w czystej postaci. Zaletą, o ile w ogóle w przypadku palenia można mówić o zaletach, jest to, że: -eliminuje się spalanie tytoniu -znika problem dymu -nie zawiera substancji smolistych -eliminuje się bierne palenie Jednak dla samego palącego jest nadal bardzo szkodliwy.

24 E-PAPIEROS

25 DZIAŁANIA MAJĄCE NA CELU ZMINIMALIZOWANIE PROBLEMU PALENIA W POWIECIE ŁOWICKIM
Od 2012 roku na terenie powiatu łowickiego realizowany jest projekt Bloomberga pod nazwą "Odświeżamy nasze miasta". Jest to koalicja lokalna wielu instytucji: -Komendy Powiatowej Policji Szkół Sanepidu Starostwa Powiatowego Urzędu Miejskiego Straży Pożarnej PKS PKP Celem tego projektu jest między innymi zwiększenie liczby miejsc, gdzie nie wolno palić, zwiększenie kontroli dotyczących przestrzegania przepisów ale również edukacja na temat zagrożeń płynących z palenia tytoniu oraz edukacja na temat życia bez papierosów.

26 DZIAŁANIA MAJĄCE NA CELU ZMINIMALIZOWANIE PROBLEMU PALENIA W POWIECIE ŁOWICKIM

27

28 WNIOSKI WOLĘ BYĆ ZDROWY, SILNY I MĄDRY DLATEGO
NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!!!

29

30


Pobierz ppt "„Nie pal przy mnie proszę”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google