Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie pal proszę przymnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie pal proszę przymnie."— Zapis prezentacji:

1 Nie pal proszę przymnie.

2 Co ma papieros?

3 Wpływ palenia tytoniu na nasze zdrowie
Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki, wewnątrz której znajdują się spreparowane liście tytoniu, marihuany, cracku lub innych substancji działających narkotycznie. Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna, czynnik powodujący uzależnienie, dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, także rakotwórczych, substancji chemicznych. Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. uczniowie palący mają o 25% gorsze wyniki w nauce. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie. Od 30 lat Polska znajduje się niezmiennie w czołówce krajów o najwyższej konsumpcji  tytoniu na świecie. Dym papierosowy zawiera 4000 różnych substancji szkodliwych dla zdrowia:

4 Skutki palenia papierosów
Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Pomimo tych niepokojących wyników, osoby palące często bagatelizują niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą uzależnienie od nikotyny. Mimo wielu przestróg i kampanii antynikotynowych, wielu ludziom trudno wyrwać się z sideł nałogu. Palą papierosy, gdyż uzależnili się fizycznie i psychicznie od dawek nikotyny. Jakie zagrożenia niesie ze sobą długotrwałe nałogowe palenie papierosów? Abstrahując od faktu, że traci się mnóstwo pieniędzy na paczki papierosów, szybciej starzeje się skóra, ma się nieświeży oddech i nieładny zapach ubrań, pojawia się szereg komplikacji zdrowotnych, np. ryzyko zachorowania na raka płuc, chorobę niedokrwienną serca,  nadciśnienie tętnicze, udar mózgu czy miażdżyce. Jakie są skutki palenia papierosów?

5 Rzucanie palenia Rzucenie palenia w każdym momencie życia stopniowo obniża poziom ryzyka chorób serca, układu oddechowego i nowotworów, a po kilku latach nawet całkowicie wyrównuje go z osobami, które nigdy nie paliły. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie kroków zmierzających do zwalczenia tego śmiercionośnego nałogu, w trosce o zdrowie własne i swoich bliskich.

6 Palenie papierosów jest szkodliwe!
Palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg. Niewinne branie papierosa, "puszczanie dymka" dla szpanu, mody czy towarzystwa, często kończy się tym, że człowiek staje się ofiarą nikotyny. Bez papierosa nie może zyć, funkcjonować, staje się nerwowy i niecierpliwy. Pali, bo musi i czuje głód nikotynowy.

7 papierosów prowadzi do katastrofy zdrowotnej. Gwałtownie rośnie liczba
Palenie zabija! Powszechność palenia papierosów prowadzi do katastrofy zdrowotnej. Gwałtownie rośnie liczba zachorowań mężczyzn i kobiet na schorzenia wynikające z palenia tytoniu, w tym także wśród młodych ludzi.

8 Dym tytoniowy szkodzi także nie palącym
Palenie papierosów powoduje, że do płuc dostaje się powietrze zanieczyszczone dymem, w którym znajduje się wiele szkodliwych składników. Są wśród nich: wywołująca uzależnienie nikotyna, tlenek węgla, czyli czad, który blokuje transport tlenu do komórek, oraz liczne substancje rakotwórcze. Wywołują one groźne choroby nowotworowe, na przykład raka płuc czy trzustki.

9 Palenie bierne. Bierne palenie to zjawisko podczas którego dym z papierosa palonego przez jakąś osobę zostaje wdychany przez inne osoby np. przebywające w tym samym pomieszczeniu. 

10 Palenie w ciąży – czym to grozi?
Każda kobieta w ciąży jest odpowiedzialna nie tylko za swoje zdrowie, musi ona także dbać o nienarodzone maleństwo. Ważne jest, żeby zapewnić mu jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju, a palenie papierosów podczas ciąży przez przyszłą matkę temu absolutnie nie służy.

11   Bierne palenie w ciąży  Niepalące ciężarne narażone na wdychanie dymu papierosowego częściej rodzą martwe dzieci lub dzieci z wadami wrodzonymi, niż kobiety, które nie muszą biernie palić.

12 Jego myślenie koncentruje się na jednej rzeczy: papierosie.
Zachowanie palacza. Bardzo nerwowy. Jego myślenie koncentruje się na jednej rzeczy: papierosie. Papieros to jego lekarstwo na nerwy. Odda wszystko za papierosy. Wydaje mu się że osoby które chcą mu pomóc są złe.

13 Statystyki · 47% mężczyzn i 23% kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu.  · Około 10 mln Polaków pali regularnie sztuk papierosów dziennie.  · Prawie 5 mln tych osób pali dłużej niż 20 lat.  · Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu · W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci.  · Szacuje się, iż dzieci  w Polsce wypalają rocznie 3-4 mld sztuk papierosów.  · Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym w Polsce i na świecie. 

14 Papierosy – wyraźna strata finansowa
1 dzień 5zł - czasopismo 4 dni 20zł - bilet do kina 1 tydzień 35zł - książka 1 miesiąc 155zł - ubranie 4 miesiące 620zł - rower górski 6 miesięcy 930zł - telewizor 1 rok 1860zł - 2-tygodniowe wczasy w Hiszpanii 10 lat 18600zł - działka rekreacyjna 40 lat 74400zł - wysokiej klasy samochód

15 Plakaty o nie paleniu

16 Dziękuje za obejrzenie.
Wykonała Katarzyna Skowrońska kl.4b


Pobierz ppt "Nie pal proszę przymnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google