Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lengyel, Magyar – két jó barát…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lengyel, Magyar – két jó barát…"— Zapis prezentacji:

1 Lengyel, Magyar – két jó barát…
(Polak Węgier dwa bratanki…)

2 Mało jest krajów połączonych tak silnymi więzami przyjaźni jak Polska i Węgry. Już przecież przed wiekami, gdy powstawało słynne przysłowie „Polak Węgier…”, oba narody były bardzo zbliżone i nawet w najnowszej historii pełno jest przykładów na trwałą i długą przyjaźń.

3 Druga wojna światowa Po klęsce wrześniowej, gdy polskie dowództwo udało się do Rumunii, by stamtąd przedostać się do bazy aliantów – Paryża, tysiące polskich żołnierzy znalazło azyl na Węgrzech. Mimo iż tuż po wkroczeniu do kraju zostali natychmiast internowani, większości z nich udało się uciec, gdyż władze węgierskie nie utrudniały im tego.

4 Jeszcze innym przykładem na trwałą przyjaźń obu krajów jest fakt, iż nawet w momencie, gdy Węgry współpracowały z Niemcami, rząd węgierski nie zgodził się na pośrednie lub bezpośrednie działania kraju, które miałyby mieć jakikolwiek związek ze zbrojną napaścią na Polskę.

5 Rewolucja Węgierska W roku 1956 wybuchła krwawo stłumiona Rewolucja Węgierska zapoczątkowana Polskimi strajkami w Poznaniu. Początkiem protestów był marsz studentów politechniki w Budapeszcie mający na celu wsparcie protestujących. Węgierska młodzież manifestowała pod pro-polskimi hasłami takimi jak: „Niech żyją polskie zmiany” czy „Polska ukazuje drogę”

6 Polska wobec tak widocznych przejawów przyjaźni nie pozostawała bierna
Polska wobec tak widocznych przejawów przyjaźni nie pozostawała bierna. Tłumy Polaków oddawały krew a Czerwony Krzyż wysyłał na Węgry lekarstwa i inne rzeczy potrzebne protestującym. W sumie Polska przekazała wtedy Węgrom ponad 44 tony medykamentów.

7 Polska i Węgry dziś Mimo wielu przeciwności losu Polsce i Węgrom udało się zachować wiekową przyjaźń, której ślady spotyka się do dzisiaj w wielu miejscach. Symbolem jej jest również oficjalny Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony 23 marca. Pomnik wdzięcznych uchodźców polskich dla władz węgierskich.

8 Pomnik Węgierskich powstańców we Wrocławiu.
Grób Józefa Vonyika oraz 6 węgierskich żołnierzy, którzy polegli w powstaniu warszawskim po stronie polskiej

9 Źródła -Wikipedia Wolna Encyklopedia -Oficjalny portal Rzeczypospolitej Polskiej -Serwis oponeo.pl -strona: kampania wrześniowa 1939r. - Alpen Tour -Wiedza i życie -portal Wirtualna Polska -strona miejskiego centrum wolontariatu -euregion karpacki


Pobierz ppt "Lengyel, Magyar – két jó barát…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google