Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pamiętajmy, że: wzajemny szacunek tworzy pozytywne relacje i pozbawia nas lęku… Niestety w życiu spotykamy się z tym co za chwilę pokazane będzie na slajdach…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pamiętajmy, że: wzajemny szacunek tworzy pozytywne relacje i pozbawia nas lęku… Niestety w życiu spotykamy się z tym co za chwilę pokazane będzie na slajdach…"— Zapis prezentacji:

1 Pamiętajmy, że: wzajemny szacunek tworzy pozytywne relacje i pozbawia nas lęku…
Niestety w życiu spotykamy się z tym co za chwilę pokazane będzie na slajdach…

2 Przemoc

3 Agresja Agresja (łac. aggresio – napaść) to w psychologii określenie zachowania, ukierunkowanego na zewnątrz lub do zewnątrz, mającego na celu spowodowanie szkody fizycznej lub psychicznej. Agresja w swej skrajnej postaci jest największa tragedią ludzkości. Dotychczas badacze wskazali na następujące przyczyny upowszechniania się przemocy: - łatwość w dostępie do broni -globalne ocieplenie -stosowanie przemocy wobec dzieci -wzrost liczby programów i filmów prezentujących przemoc w mediach.

4

5 Przemoc fizyczna Przemoc fizyczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia przy użyciu siły fizycznej. Przemoc fizyczną stosuje się np. czasami przy zgwałceniu, eksmisji z mieszkania, tymczasowym aresztowaniu, zastosowaniu kary pozbawienia wolności.

6

7 Przemoc psychiczna Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są groźba, inwektywa i molestowanie psychiczne.

8

9 Gwałt Zgwałcenie - w szerokim tego słowa znaczeniu jest to doprowadzenie drugiej osoby do obcowania płciowego, poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności: przy użyciu przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu (przestępstwa z art. 197 K.k.) przy wykorzystaniu bezradności lub wynikających z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej brak zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem (przestępstwo z art. 198 K.k.) przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia tej osoby (przestępstwa z art. 199 § 1 i 2 K.k.)

10

11 Cierpienie Cierpienie psychiczne wiąże się z doświadczaniem negatywnych emocji takich jak lęk, poczucie krzywdy, smutek, czy żal. Uważa się, że naturalne właściwości istot żywych powodują, że dążą one do przyjemności, a unikają cierpienia (bólu fizycznego).

12

13 Żal Żal - negatywny stan emocjonalny spowodowany doznaną stratą. Towarzyszy mu często trudność w pogodzeniu się, że tego, co utracone już nie ma i wynikającą z tego nieakceptacją rzeczywistości takiej, jaka jest tu i teraz. Występuje również w postaci żalu do kogoś za wyrządzone krzywdy, niemożność pogodzenia się z realną sytuacją.

14

15 Uwierzyć czy się poddać?

16

17 Smutek Smutek to jedna z emocji. Osoba odczuwająca smutek odbiera go najczęściej jako zjawisko negatywne. Smutek jest jednym z głównych objawów depresji. Towarzyszy mu często rozdrażnienie, złość itp. Smutek pojawia się np. wtedy, gdy w czymś się nam nie powodzi. Ale także wtedy, kiedy pozornie wszystko jest w porządku, ale otaczająca rzeczywistość nie daje zadowolenia, nie wystarcza. Nieraz smutek łączy się z samotnością. Jest to uczucie typowo negatywne objawiające się poczuciem zrezygnowania i nieraz silnej bezsilności wobec ludzi. Różne osoby różnie reagują na smutek. Niektóre są osowiałe, inne nieraz robią się nerwowe. To uczucie nieraz jest ignorowane przez społeczeństwo, ale długotrwały, nasilający się smutek, może doprowadzić do depresji. Jest to okres, kiedy zdecydowanie maleje chęć do życia, ale często nie ma się nawet siły, żeby to przerwać.

18

19 Przemoc, agresja może pojawiać się wszędzie:
w zaciszu domu, w zakładzie pracy, biurze, szkole, na ulicy.

20

21 Szpan czy okazanie miłości?
Każdy człowiek potrzebuje miłości... Czy to takie trudne wyciągnąć pomocną dłoń do cierpiącego i niekochanego kolegi? Często dokuczamy i przezywamy kolegów... Sprawia nam to przyjemność? Czy może robimy to dla „szpanu” przed kolegami? NIE RÓBMY TEGO!

22 Proszę Pani, proszę Pana, w naszym gimnazjum uczymy się dobrych, pozytywnych i asertywnych zachowań; rozumienia naszych emocji i uczuć.

23 Nauczyciele starają się pokazać nam jak należy rozwiązywać problemy:
Nie plotka Nie bójka Nie kłótnia Nie brzydkie słowa Rozmowa Negocjacje Mediacje

24 zrozumienie ich postępowania
Nie ocenianie ludzi lecz zrozumienie ich postępowania

25 Proszę Pani, proszę Pana, prosimy o więcej przykładów dobrych zachowań w Waszym dorosłym życiu!
Uczymy się od Was.

26 „Boisz się kolegów, koleżanek, przełożonych – że odkryją Twoją niewiedzę, słabość, nieporadność, że Cię wyśmieją. Stąd ta pozycja obronna: sztywność, nienaturalność, usiłowanie aby wydać się mądrzejszym, stąd atak zapobiegający agresji, szorstkość, kpina albo niszczenie przeciwnika poza jego plecami – plotka, obmowa, oszczerstwo. Ale wiedz: oni również boją się Ciebie. Abyś nie odsłonił ich braków, śmiesznostek. Po co się męczyć? Spróbuj ich oswoić. Przekonaj, że nie masz zamiaru wyrządzać im krzywdy, że jesteś do nich usposobiony przyjaźnie. Bądź dla nich dobry…”

27 Pamiętajmy, że wzajemny szacunek pozbawia nas lęku i tworzy pozytywne relacje między nami

28 Niech każdy następny dzień będzie lepszy od poprzedniego: życzą uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Armii Krajowej w Rędzinach

29 Przygotowanie prezentacji: Uczniowie
Gimnazjum nr 1 im. Armii Krajowej w Rędzinach Pod opieką: Jolanty Wójcik (pomoc merytoryczna) Agata Ryszczuk (pomoc informatyczna)


Pobierz ppt "Pamiętajmy, że: wzajemny szacunek tworzy pozytywne relacje i pozbawia nas lęku… Niestety w życiu spotykamy się z tym co za chwilę pokazane będzie na slajdach…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google