Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patrycja Romaniuk i Anna Ziółkowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patrycja Romaniuk i Anna Ziółkowska"— Zapis prezentacji:

1 Patrycja Romaniuk i Anna Ziółkowska
Prezentacja multimedialna (skaner płaski)

2 (Skaner płaski) EPSON Perfection 2480 Phot

3 Skaner płaski Skanery biurkowe stały się typowymi, niedrogimi urządzeniami peryferyjnymi, swoim wyglądem przypomina kserokopiarkę. Różni się tym ze nie posiada już wbudowanej drukarki, ruchomym elementem jest górna część skanera, a mianowicie pokrywa, pod którą znajduje się szyba. Skanując kładziemy na szybę interesujący nas tekst lub fotografię pamiętając o tym że umieszczamy stroną właściwą do spodu. W trakcie pracy skanera pod szybą porusza się zespół lampa-lustro. Podłączając skaner płaski do komputera należy użyć interfejsu USB (aktualny standard), natomiast kiedyś SCSI lub port równoległy Centronics. Skanery płaskie charakteryzują się rozdzielczością optyczną wynoszącą od 300x600 dpi do 2400x4800 dpi (prezentowany wcześniej) lub wyższych w nowszych. Urządzenia te możemy spotkać w wersji czarno-białej lub kolorowej. Skanery płaskie znalazły zastosowanie w profesjonalnych pracach graficznych oraz w pracy biurowej. Coraz częściej można spotkać do skanerów specjalne przystawki DIA niezbędne do skanowania przezroczy.

4 Przystawki DIA Diapozytyw fotograficzny, uzyskany jako obraz pozytywowy na materiale przezroczystym (dawniej wyłącznie światłoczułym), przeznaczony do oglądania w prześwicie (pod światło) lub za pomocą rzutnika na większej powierzchni (np. ekran). Dużoformatowe są wykorzystywane dziś powszechnie jako reklamy podświetlane wykonywane metodą poligraficzną na materiałach przezroczystych lub częściowo matowych.

5 Jak działa skaner Wszystkie skanery pracują na tej samej zasadzie: odbicia światła od dokumentu. Odbite światło dociera do optycznych elementów głowicy skanera i jest analizowane przez procesor, który rekonstruuje obraz w postaci elektronicznej. Do zamiany dokumentu z papierowego na jego obraz elektroniczny skaner potrzebuje sześciu podstawowych komponentów: źródła światła białego (diody lub świetlówka), systemu luster do odbicia światła, soczewek do skupie-nia światła, elementów CCD (Charge-Coupled Device) przechwytujących odbite światło, konwertera ADC (Analog-Digital Converter) zamieniającego sygnał z elementów CCD na cyfrowy i silnika krokowego, który przesuwa wszystkie powyższe elementy wzdłuż skanowanego dokumentu.

6 Najbardziej znaczącym komponentem skanera są elementy CCD
Najbardziej znaczącym komponentem skanera są elementy CCD. Jeśli są dobrej jakości, skaner będzie tworzył równie dobre jakościowo obrazy. CCD składa się z tablicy elementów światłoczułych, wytwarzających prąd pod wpływem światła. Mogą one pochwycić światło padające pod różnym kątem, dające zróżnicowaną intensywność kolorów. Im większa intensywność, tym wyższe napięcie prądu emitowanego przez CCD i lepsze, bardziej realistyczne kolory wytworzone w elektronicznej wersji dokumentu. Konkretna rozdzielczość obrazu jest zależna od liczby światłoczułych elementów w CCD. Im więcej jest tych elementów tym wyższa rozdzielczość i lepiej widoczne detale w zeskanowanym obrazie. Rozdzielczość skanera, podobnie jak drukarki, jest wyrażana w punktach na cal (dpi - dots per inch). Zatem jeżeli mówimy, że skaner ma rozdzielczość 300 dpi i potrafi skanować dokumenty szerokie na 8 cali, takie jak strona formatu A4, to tablica CCD z 300 elementami na cal będzie liczyła ogółem 2400 elementów. Jeżeli masz lepszy skaner z rozdzielczością 600 dpi, to CCD w tym urządzeniu liczy sobie 4800 elementów.

7 Każdy zespół elementów CCD wyposażony jest w trzy filtry - po jednym do każdego koloru RGB (czerwony, zielony, niebieski). Podobnie jak na monitorze, iluzja wyświetlania milionów kolorów jest tworzona z kombinacji tych trzech. Starsze skanery potrafiły za jednym przebiegiem głowicy zeskanować tylko jeden kolor składowy, musiały zatem skanować każdy dokument aż trzy razy. Nowe modele, znane także jako jednoprzebiegowe, skanują wszystkie trzy kolory podczas jednego przebiegu głowicy. Napięcie prądu elektrycznego produkowanego przez CCD jest zależne od czułości elementów CCD. Ta dynamiczna wartość jest wyrażana w bitach; im więcej bitów, tym większa czułość CCD. Wiele amatorskich i tanich skanerów to urządzenia 24-bitowe, co oznacza, że tylu bitów używają do opisania każdego punktu odczytanego przez CCD.

8 Rozdzielczość skanowanych obrazów determinowana przez CCD jest określana jako rozdzielczość optyczna. Jeżeli CCD w Twoim skanerze ma 300 elementów w każdym calu, to rozdzielczością obrazu będzie 300 dpi. Bardzo często jednak producenci skanerów podają jeszcze inną rozdzielczość - interpolowaną, na przykład 9600 dpi. Zadajesz sobie pewnie pytanie: jak uzyskać 9600 dpi z 300 dpi? Technologia interpolacji polega na porównywaniu leżących obok siebie pikseli i wypełnianiu szczelin między nimi innymi pikselami o jakimś kolorze. Interpolacja analizuje kolor leżących obok siebie pikseli i wciskając między nie nowe piksele, nadaje im kolory najlepiej pasujące do sytuacji. Jeżeli na przykład są 4 piksele - 3 czarne i biały - to oprogramowanie interpolujące po analizie zadecyduje, że zostanie otworzonych 16 pikseli, 10 czarnych i 6 białych. Za analizę i dobieranie właściwych pikseli odpowiada algorytm interpolacji, co może albo polepszyć, albo pogorszyć jakość skanowanego obrazu. W wypadku pikseli o więcej niż 2 kolorach algorytm interpolujący będzie miał trudniejszy orzech do zgryzienia, a jakość skanu na pewno nie będzie najlepsza. Dlatego radzimy ograniczać interpolację do trybu czarno-białego skanowania, a w trybach kolorowym i skali szarości nie wykraczać poza ramy rozdzielczości optycznej.

9 Interpolacja ma jeszcze jedną wadę: każdy nowo utworzony piksel znacznie powiększa rozmiary pliku. Skanując stronę A4 i interpolując ją do 2000 dpi, dostaniesz plik, który zajmie ok. 1 GB na twardym dysku. Transfer wszystkich tych danych to największa trudność skanowania. Nadal jeszcze produkowane są skanery podłączane do portu równoległego LPT (zamiast drukarki). Rozwiązanie to jest jednak powolne i wymaga od portu i kabla połączeniowego dwukierunkowej transmisji danych, nie mówiąc już o problemach z jednoczesnym podłączeniem drukarki. Inne skanery, głównie te lepsze, wyposażone są w interfejs SCSI. To rozwiązanie, choć dobre i szybkie, jest jednak dość drogie (kontrolery SCSI) i nie zawsze łatwe w użyciu. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie stosunkowo nowych jeszcze portów USB, które oferują szybkość transmisji danych większą niż LPT, a jednocześnie bardzo prostą obsługę. Coraz więcej skanerów wyposażonych jest w interfejs USB, a ich dużą zaletą jest możliwość podłączenia zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i przenośnych, jeśli mają porty USB.


Pobierz ppt "Patrycja Romaniuk i Anna Ziółkowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google