Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klasa VI B Jakub Perłowski Filip Lipeński Wojtek Świder.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klasa VI B Jakub Perłowski Filip Lipeński Wojtek Świder."— Zapis prezentacji:

1 Klasa VI B Jakub Perłowski Filip Lipeński Wojtek Świder

2 1.Historia baroku 2.Sztuka w krajach katolickichSztuka w krajach katolickich 3.Protestanccy mistrzowie malarstwa 4.Literatura i teatr 5.Barok w Polsce

3 Barok - jest to epoka kulturowa obejmująca okres pomiędzy renesansem a oświeceniem, (pochodzi od portugalskiego barocco - perła o nie regularnym kształcie, lub z francuskiego baroque - bogactwo ozdób). Barok obejmował wszystkie przejawy działalności literackiej i artystycznej, a także filozofię i architekturę. W Baroku wyróżniamy 3 fazy : · Wczesny Barok (lata ok. 1580-1620); · Barok dojrzały (lata ok. 1620-1680); · Schyłek Baroku (lata ok. 1680-1720). Kościół Św. Anny w Krakowie - jedna z najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce.

4 Ssztuka barokowa rozwinęła się najpełniej w takich krajach jak Hiszpania, Francja i Polska. W tych krajach powstało najwięcej dzieł w tym stylu. Były to głównie kościoły i kamienice. Na zewnątrz dekorowane były licznymi rzeżbami. W środku natomiast stosowano dekoracje gipsowe – sztukaterie. Rzeźby w okresie baroku często ukazywała postacie w ruchu.

5 Do najbardziej znanych malarzy protestanckich XVII wieku należą: Holendrzy: Rembrandt i Vermeer oraz Włoch Carviggio. Artyści dużą wagę przywiązywali do pokazania danej postaci i w tym celu rozjaśniali główne elementy obrazu. Rembrandt – największy holenderski malarz barokowy. Protestanccy artyści malowali portrety, sceny z życia codziennego, krajobrazy i martwą naturę. Rembrandt – Jeździec polski.

6 Literatura w okresie baroku głównie skupiała się na tematach religijnych. Skupiano się w niej nad losem człowieka i nieuchronnością śmierci. W okresie baroku również rozwinęła się sztuka pisania poezji miłosnych, sztuka pisania pamiętników i listów. Doskonale rozwinął się dramat oraz komedia. Do największych arcydzieł tego okresu należy zaliczyć: -Świętoszek, -Don Juan -Makbet -Otello Strona tytułowa pierwszego wydania sonetów Szekspira

7 Do największych twórców literatury baroku należeli: William SzekspirJean Baptiste Poquelin - Molier

8 Barok w Polsce trwał od XVII do połowy XVIII wieku. Doskonale rozwinęła się w tym okresie architektura i sztuka. Powstało wiele kościołów w tym stylu np: Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, Klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Wznoszone były także pałace na wzór francuski jak dwór Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie nazywany też często małym polskim Wersalem

9 W życiu codziennym barok w Polsce wzorował się na motywach francuskich oraz mieszaninie tureckich i perskich wpływów. Szlachta gromadziła często obrazy jak również azjatycką broń bogato zdobioną. Kolekcjonowano także porcelanę i dywany. Szlachta ubierała się w strój zwany kontuszem na wzór turecki.

10 W literaturze barokowej ukazywano polskiego szlachcica jako dobrego gospodarza, dzielnego wojownika i patriotę. Wybitnymi przedstawicielami byli poeci : Wacław Potocki oraz Jan Andrzej Morsztyn Jan Andrzej Morsztyn – wielki podskarbi koronny, poeta

11 W okresie baroku upowszechnił się mit o pochodzeniu polskiej szlachty od starożytnych Sarmatów. Tak wywodzone pochodzenie szlachty i powszechne przekonanie o odziedziczeniu po przodkach wielu pozytywnych cech takich jak: męstwo, patriotyzm, uczciwość, umiłowanie wolności i manifestowana religijność dały podstawy do ukształtowania i utrwalenia zjawiska nazwanego sarmatyzmem.

12 Rzeczywistość jednak znacznie odbiegała od tych przekonań. Szkolnictwo, mimo upowszechnienia, reprezentowało dość niski poziom nauczania. Gościnność charakteryzująca się powszechnym umiłowaniem jadła i alkoholu zazwyczaj przeradzała się w obżarstwo i pijaństwo. Wolność kojarzono przede wszystkim z obroną uzyskanych przywilejów.


Pobierz ppt "Klasa VI B Jakub Perłowski Filip Lipeński Wojtek Świder."

Podobne prezentacje


Reklamy Google