Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

To zorganizowana akcja społeczna, polegająca na dobrowolnym oddawaniu krwi w celu przetoczenia jej osobom chorym lub do produkcji preparatów krwiopodobnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "To zorganizowana akcja społeczna, polegająca na dobrowolnym oddawaniu krwi w celu przetoczenia jej osobom chorym lub do produkcji preparatów krwiopodobnych."— Zapis prezentacji:

1

2 To zorganizowana akcja społeczna, polegająca na dobrowolnym oddawaniu krwi w celu przetoczenia jej osobom chorym lub do produkcji preparatów krwiopodobnych. Co to jest krwiodawstwo?

3 A co to jest krew ?

4 Jest to swoista, płynna tkanka łączna krążąca w układzie krwionośnym kręgowców. Złożona jest z płynnego osocza i krwinek, takich jak erytrocyty, leukocyty oraz trombocyty. Dostarcza ona tkankom tlen, a odbiera dwutlenek węgla. Rozprowadza substancje odżywcze i hormony oraz bierze udział w reakcjach odpornościowych organizmu.

5 Krew to tkanka, w której wyróżnia się jej grupy. Są to grupy: ABAB0 W każdej grupie wyróżniamy też rodzaj : Rh + oraz Rh -

6 Jaka jest rola krwi w naszym organizmie? Dlaczego jest tak ważna?

7 Krew pełni w naszym organizmie wiele ważnych zadań. Dostarcza do wszystkich komórek tlen, pobrany z pęcherzyków płucnych, substancje odżywcze pobrane z jelit oraz wodę. Odprowadza ona dwutlenek węgla oraz zbędne i szkodliwe produktu przemiany materii. Rozprowadza substancje wytwarzane w organizmie. Bierze udział w zjawiskach obronnych organizmu.

8 Czerwony płyn, który krąży po całym układzie krwionośnym, jest niezbędnym składnikiem prawie wszystkich procesów zachodzących wewnątrz naszego ciała. Krew bezustannie krąży po całym organizmie przepompowywana przez serce i spełniając swoje funkcje utrzymuje nas przy życiu.

9 Co wchodzi w skład układu krwionośnego?

10 Należą do niego: 1.Naczynia krwionośne: tętnice żyły naczynia włosowate

11 2.Serce

12 Gdzie można oddać krew? Kto może ją oddać? W jaki sposób?

13 W każdy województwie naszego kraju krew można oddać w: Regionalnych Centrach Krwiodawstwa I Krwiolecznictwa Specjalnie przygotowanych do tego placówkach Specjalnie przygotowanych ambulansach – autobusach.

14 Każdy, kto jest w wieku od 18 do 60 (kobiety) lub 65 (mężczyźni) roku życia, może oddać krew.

15 Kolejność wykonywania czynności przed oddaniem krwi:

16 Zanim pójdziesz do najbliższego punktu oddawania krwi, zjedz lekkie, pożywne śniadanie.

17 Po przebyciu na miejsce i po okazaniu dokumentu tożsamości wypełnij kwestionariusz.

18 Następnie na odpowiednim stanowisku zostanie zbadany twój poziom hemoglobiny. Wynik z tego badania otrzymasz od 3 – 5 min.

19 Po poddaniu się tym wszystkim czynnościom, zostaniesz wezwany do gabinetu lekarskiego, w którym zostanie przeprowadzone: Badanie lekarskie Wywiad lekarski Kwalifikacja do oddania krwi

20 Po wizycie u lekarza i aprobacie na oddanie krwi, najpierw przystępujemy do uzupełnienia płynów w organizmie. Dostajemy do wypicia wodę mineralną.

21 Teraz możemy już oddać krew. Oddajemy 450 ml krwi do jednorazowego plastikowego pojemnika z płynem konserwującym w czasie od 5 do 8 min.

22 Po oddaniu tego bezcennego leku konieczna jest krótka regeneracja sił na miejscu, czyli kilku minutowy odpoczynek. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek o wysokiej wartości kalorycznej, czyli tabliczki czekolady.

23 Przeciętny człowiek ma ok. 5 – 6 litrów czerwonego płynu, z którego jednorazowo można pobrać 450 ml. Mężczyźni mogą oddawać taką ilość nie więcej niż 6 razy w roku. Kobiety, zaś nie więcej niż 4 razy w roku.

24 Dlaczego honorowe krwiodawstwo jest tak ważne?

25 Co 1 minutę ktoś potrzebuje krwi. Średnio 1 osoba na 10 w szpitalu potrzebuje tego bezcennego leku. Tylko 450 ml krwi może uratować życie aż 3 osobom.

26 Przy różnych typach operacji, konieczne jest uzupełnienie krwi. Rocznie przeprowadza się ok. miliona transfuzji. Osobom chorym na anemie potrzebna jest transfuzja krwi, aby zwiększyć poziom żelaza.

27 W Polsce co roku krew oddaje ok. 500 000 osób, a honorowi krwiodawcy robią to kilkakrotnie w ciągu roku, więc liczba pobrań sięga nawet 900 000.

28 Podczas wakacji i ferii zwiększa się deficyt tej tkanki. W przypadku katastrofy lub wypadku zapotrzebowanie na krew może wzrosnąć nawet o 100%. Termin ważności krwi jest bardzo krótki, dlatego ciągle trzeba ją pobierać.

29 Do najrzadszych i najbardziej poszukiwanych grup krwi należy: Grupa AB Rh- W centrach krwiodawstwa oprócz niej brakuje też : Grupy 0 i B.

30 W naszym kraju promocją krwiodawstwa zajmuje się wiele różnych fundacji zajmuje się wiele różnych fundacji i instytucji, np.: EUROPEJSKA FUNDACJA HONOROWEGO DAWCY KRWI Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwo Polski Czerwony Krzyż

31 Przykładem takiej promocji jest piosenka pt.,,Życiodajny lek stworzona przez KREWNIAKÓW: Twórcami i wykonawcami tego utworu są: Tekst: Krzysztof Giska, Marek Błaszczyk, Kompozytor: Krzysztof Giska, Marek Błaszczyk, Wokal: Julita Dawidowicz, Andżela Kraszewska i Tomasz Zieliński Chórek: Bartek Wrona

32 Gdy oddając krew przekroczysz próg 6 l. oddanej krwi, otrzymasz tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Oprócz twojej satysfakcji tytuł ten upoważnia Cię do otrzymania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających oraz do korzystania i uzupełniających oraz do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością.

33 Przez ten szczytny cel, jakim jest krwiodawstwo możesz uratować komuś życie. Ta czynność nic nie boli i nic nie kosztuje. Poświęcisz na to tylko 1 godzinę, a możesz dać komuś całe długie życie. Zastanów się, czy ty może kiedyś nie będziesz potrzebował krwi?

34 Oddając swoją krew, możesz uratować komuś życie!

35 Praca wykonana na podstawie Literatury: A-z Mała encyklopedia PWN wyd. Wydawnictwo Naukowe PWN Biologia dla gimnazjum cz. 2 wyd. Nowa Era Stron Internetowych: www.krewniacy.pl www.limanowa.idn.org.pl www.rackik.wroclaw.pl www.ckikmswia.com.pl Własnych źródłach i informacjach.

36 Pracę wykonał: Łukasz Szymański uczeń I klasy LO


Pobierz ppt "To zorganizowana akcja społeczna, polegająca na dobrowolnym oddawaniu krwi w celu przetoczenia jej osobom chorym lub do produkcji preparatów krwiopodobnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google