Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ światła na kiełkowanie roślin

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ światła na kiełkowanie roślin"— Zapis prezentacji:

1 Wpływ światła na kiełkowanie roślin
PROJEKT REALIZOWANY W RAMACH AKADEMII UCZNIOWSKIEJ

2 WSTĘP W ramach Akademii Uczniowskiej postanowiliśmy zrobić projekt dotyczący bardzo ciekawego tematu jakim jest wpływ światła na kiełkowanie wybranych przez nas roślin. Do prac badawczych wybraliśmy: rzeżuchę, fasolę i rzodkiewkę.

3 Kiełkowanie to zespół procesów zachodzących wewnątrz nasiona, które prowadzą do aktywacji zarodka. Polega ono po prostu na przemianie nasienia w siewkę.

4 Wpływ światła na kiełkowanie roślin
Pierwsza grupa zajmowała się kiełkowaniem FASOLI (Phaseolus L.) – rodzajem roślin jednorocznych należący do rodziny bobowatych. Pochodzi ona z Ameryki Południowej i do Europy dotarła po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Do rodzaju tego, liczącego ponad 30 gatunków, należą jedne z ważniejszych roślin uprawnych. W Polsce nie rosną dziko, wyłącznie jako rośliny uprawne.  Sprawdzaliśmy doświadczalnie czy światło jest potrzebne fasoli do procesu kiełkowania.

5 Na początek HIPOTEZA: Założyliśmy, że światło jest niezbędne do procesu kiełkowania

6 Żeby to sprawdzić wykonaliśmy doświadczenie zgodnie z instrukcją:
Przygotuj 2 słoiki. Odkręcone słoiki przykryj gazą. Trochę ją opuść w dół (tak, aby nie była naprężona i aby znajdowała się na wysokości połowy słoika) i przymocuj gumką recepturką do słoika, aby nie spadła na dno. Na gotową i przymocowaną gazę połóż kilka ziaren fasoli. Nalej tyle wody do słoika, aby nasiona ledwie jej dotykały (aby nie zanurzyły się całe w wodzie). Tak samo przygotuj drugi słoik. Jeden wstaw do szafy, żeby nie miał światła słonecznego, a drugi postaw na parapecie, żeby miał światło. Gdy woda wyparuje, dolewaj ją na ten sam poziom. Obserwuj codziennie co się będzie działo. Wyniki zanotuj w tabeli.

7 1.i 2. dzień obserwacji Słoik z parapetu słoik z szafy na razie nic się nie dzieje

8 3. dzień obserwacji Słoik z parapetu słoik z szafy Tu dalej nic skorupka fasoli pękła i pojawił się kiełek

9 Wyniki doświadczenia nie są zgodne z hipotezą, ponieważ fasola w słoiku wstawionym do szafy wykiełkowała pomimo braku światła !

10 Druga grupa zajmowała się rzodkiewką
RZODKIEWKA  (Raphanus sativus ) – odmiana rzodkwi zwyczajnej. Obecnie występuje tylko w uprawie. Jest uprawiana w wielu regionach świata. W Polsce występuje głównie jako roślina uprawna, lecz przejściowo dziczeje.

11 Wykonała doświadczenie zgodnie z instrukcją:
1. Weź podstawkę i połóż na niej watę 2. Zmocz watę, aby cała była mokra 3. Nasyp na watę nasionka rzodkiewek 4. Wysiej tak samo na drugiej podstawce 5. Następnie podlewaj każdego dnia nie za dużą ilością wody 6. Jedną podstawkę postaw na parapecie, a drugą w ciemnym miejscu gdzie nie dociera światło 7. Obserwuj roślinkę przez kilka dni i napisz wnioski

12 1. dzień obserwacji Parapet i szafa – nic się nie dzieje

13 2. dzień obserwacji Rzodkiewka na parapecie Ta w szafie również
wykiełkowała

14 I znów wyniki doświadczenia nie są zgodne z hipotezą, ponieważ rzodkiewka z szafy wykiełkowała pomimo braku światła !

15 Trzecia grupa zajmowała się rzeżuchą
RZEŻUCHA (Cardamine L.) –  rodzaj roślin z rodziny kapustowatych. Należy do niego ok. 150 gatunków szeroko rozprzestrzenionych na kuli ziemskiej. Do polskiej flory należy 10 gatunków (nie licząc efemerofitów). 

16 Wykonała doświadczenie zgodnie z instrukcją:
1. Do 2 pojemniczków włożyć watę i zwilżyć ją wodą 2. Następnie do przygotowanych pojemników należy wysiać nasiona rzeżuchy 3. Próba 1 – badawcza – rzeżuchę należy umieścić w temperaturze pokojowej, w miejscu, gdzie jest dostęp do światła i systematycznie podlewać wodą, aby nasiona miały stale wilgotno 4. Próba 2 – kontrolna- nasiona rzeżuchy umieszczamy w ciemnym miejscu, gdzie nie dociera światło, ale systematycznie podlewamy wodą 5. Obserwację prowadzimy przez kilka dni

17 2. dzień obserwacji rzeżucha na parapecie i w szafie wykiełkowała

18 Wnioski Światło nie jest niezbędnym czynnikiem potrzebnym do procesu kiełkowania.

19 A jakie czynniki są niezbędne?
To już materiał do kolejnych doświadczeń!

20 Dziękujemy za uwagę!

21 Pracę wykonali: Zespół A 1. Zuzanna Lewtak 1f 2. Anna Połczyńska 1f
3. Krzysztof Olszewski 1f 4. Alicja Prokopczyk 1f 5. Marta Tybura 1f Zespół B 1. Maria Sakiewicz 1f 2. Maja Stankowska 1f 3. Agata Wieremiejczuk 1f 4. Zuzanna Szczypek 1 f 5. Krystyna Wierzbowska 1f Zespół C 1.Grzegorz Piłkowski 1a 2. Mikołaj Pawłowski 1a 3. Jan Budzyński 1a 4. Marysia Korolczuk 1f 5. Sylwia Jakubowska 1f

22 Literatura: Internet- http://pl.wikipedia.org/wiki/Kie%C5%82kowanie
Podręcznik do biologii dla klasy I gimnazjum „Puls życia”, autorzy: Małgorzata Jefimow i Marian Sęktas, wydawnictwo Nowa Era, str. 111 „Wielka Encyklopedia PWN” strona 497, tom 13, Copyright  by Wydawnictwo Naukowe PWN SA Warszawa 2003 wikipedia


Pobierz ppt "Wpływ światła na kiełkowanie roślin"

Podobne prezentacje


Reklamy Google