Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Barwny świat średniowiecznego rycerstwa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Barwny świat średniowiecznego rycerstwa"— Zapis prezentacji:

1 Barwny świat średniowiecznego rycerstwa
Prezentacje wykonała: Monika Szufnarowska

2 Cechy średniowiecznego rycerza
męstwo szlachetność sprawiedliwość troska o sławę stanowczość nieugiętość woli i ducha

3 Rycerz w zbroi płytowej
1. hełm 2. Naramiennik 3. napierśnik (z tyłu naplecznik) 4. nałokietnik 5. zarękawie 6. fartuch 7. taszka 8. nakolanek (nakolannik) 9. nagolennica (nagolennik) 10. trzewik 11. rękawica 12. opacha 13. wspornik do kopii 14. płot

4 Turnieje Turnieje były jedną z form spędzania wolnego czasu, ale także możliwością sprawdzenia swoich możliwości przez rycerzy. Pojawiły się w XI w. we Francji.

5 Uczty rycerzy Ucztowano od rana przez wiele godzin do wieczora lub nawet dłużej. Głównym daniem było mięso. Ważni goście dostawali własne misy oraz złote lub srebrne talerze. Inni nakładali jedzenie na pajdy chleba, które nasiąkały tłuszczem. Podczas uczt ważna była kolejność, w jakiej siedzieli goście.

6 Pasowanie na rycerza uroczysta ceremonia kościelna praktykowana w średniowieczu, po której mężczyzna stawał się rycerzem. Po spowiedzi oraz po przyjęciu komunii świętej giermek przysięgał wierną służbę kościołowi i swemu panu oraz być prawdomównym i odważnym.

7 Pasowanie na rycerza, pędzla Edmunda Leightona

8 Szlak Orlich Gniazd Czerwony znakowany szlak turystyczny. Szlak składa się głównie z ruin zamków i strażnic. Szlak Orlich Gniazd widnieje pod numerem pierwszym w ogólnopolskim rejestrze znakowanych szlaków pieszych. Na szlaku jest 25 Orlich Gniazd.

9 ZAMEK W MIROWIE Zamek rycerski położony nieopodal wsi Mirów w województwie śląskim oraz na Szlaku Orlich Gwiazd. Został odbudowany i był użytkowany do 1787 roku. Gdy zaś ostatni właściciele opuścili go, zaczął popadać w ruinę, którą jest do dziś.

10 Fotografie

11 Zamek w Ojcowie Zamek w Ojcowie – położony na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w centrum Ojcowa, był zamkiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny.

12 Fotografie

13 Zamek w Pieskowej Skale
Zamek ten, podobnie jak Kazimierzowski w Ojcowie, był ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacyjnym broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Dziś należy do czołówki nielicznej grupy zabytków polskiego Odrodzenia i jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd.

14 "Mnie tu dla obrony zbudowano a Boga w opiekę podano gdyż bez ratunku jego nie obroni nikt niczego"

15 Francuski zamek Chambord
To największy z zamków w dolinie Loary. Został zbudowany między rokiem 1519 a 1547 nad rzeką Cosson, jednym z mniejszych dopływów Loary. Jest to bez wątpienia niezwykłe osiągnięcie architektury wieku XVI. Plan zamku w Chambord

16 Zamek Chambord

17 Zamek Kamieniec Zamek w Odrzykoniu, czyli Zamek Kamieniec zbudował w XIV w. Kazimierz III Wielki. Wcześniej prawdopodobnie istniała w tym samym miejscu drewniana warownia. Obecnie zostały tylko ruiny zamku. Ruiny zamku w Odrzykoniu leżą na skalistym wzgórzu na wysokości 452 m.

18 Fotografie

19 Zawisza Czarny Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima (ok ), sławny polski rycerz, niepokonany w licznych turniejach. Starosta kruszwicki od roku 1417, starosta spiski od Wielokrotnie brał udział w wyprawach przeciwko Turkom, występując wraz ze swym bratem Farurejem w szeregach rycerstwa europejskiego.

20 Był niezwykle silny, co dawało mu znaczną przewagę w boju.
Roland Roland- dowódca tylnej straży Karola Wielkiego to bohater średniowiecznej pieśni, którą nazywamy teraz poematem epickim. Należy do tzw. cyklu królewskiego. W VIII wieku oddał życie za ukochaną ojczyznę - Francję. Do końca pozostał jej wierny. Był niezwykle silny, co dawało mu znaczną przewagę w boju.

21 Źródła z których korzystałam:
K O N I E C Źródła z których korzystałam: Internet Encyklopedia Podręcznik do historii „Bliżej historii”


Pobierz ppt "Barwny świat średniowiecznego rycerstwa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google