Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Imieniem Archimedesa nazwano wielościany zwane też półforemnymi. Są one wypukłe i podobnie jak w wielościanach platońskich ich ściany są wielokątami foremnymi,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Imieniem Archimedesa nazwano wielościany zwane też półforemnymi. Są one wypukłe i podobnie jak w wielościanach platońskich ich ściany są wielokątami foremnymi,"— Zapis prezentacji:

1 Imieniem Archimedesa nazwano wielościany zwane też półforemnymi. Są one wypukłe i podobnie jak w wielościanach platońskich ich ściany są wielokątami foremnymi, jednak w tych bryłach występują wielokąty dwóch lub nawet trzech rodzajów. W każdym wielościanie archimedesowym układ ścian we wszystkich wierzchołkach jest taki sam. Wielościany te można otrzymać w wyniku odpowiednich operacji dokonywanych na wielościanach platońskich.

2 ISTNIEJE 13 WIELOŚCIANÓW ARCHIMEDESOWYCH czworościan ścięty sześcian ścięty sześcio- ośmiościan ośmiościan ścięty dwunastościan ścięty dwudziesto- dwunastościan dwudziestościan ścięty sześcio- ośmiościan rombowy mały sześcio- ośmiościan rombowy wielki sześcio- ośmiościan przycięty dwudziesto- dwunastościan rombowy mały dwudziesto- dwunastościan rombowy wielki dwudziesto- dwunastościan przycięty

3 Czworościan ścięty to wielościan półforemny o 8 ścianach w kształcie czterech trójkątów równobocznych i czterech sześciokątów foremnych. Posiada 18 krawędzi i 12 wierzchołków. Czworościan ścięty można uzyskać przez ścięcie wierzchołków czworościanu foremnego.

4 Siatka czworościanu ściętego Czworościan ścięty w połowie złożony Złożony czworościan ścięty

5 Sześcian ścięty to wielościan półforemny o 14 ścianach w kształcie 8 trójkątów równobocznych i 6 ośmiokątów foremnych. Posiada 36 krawędzi i 24 wierzchołki. Sześcian ścięty można uzyskać przez ścięcie wierzchołków zwykłego sześcianu.

6 Siatka sześcianu ściętego Sześcian ścięty w połowie złożony Złożony sześcian ścięty

7 Sześcio-ośmiościan to wielościan foremny o 14 ścianach w kształcie 8 trójkątów równobocznych i 6 kwadratów. posiada 12 wierzchołków i 24 krawędzi.

8 Siatka sześcio- ośmiościanu Sześcio-ośmiościan w połowie złożony Złożony sześcio-ośmiościan

9 Ośmiościan ścięty to wielościan półforemny o 14 ścianach w kształcie 6 kwadratów i 8 sześciokątów foremnych. Posiada 36 krawędzi i 24 wierzchołki. Ośmiościan ścięty można uzyskać przez ścięcie wierzchołków ośmiościanu foremnego.

10 Siatka ośmiościanu ściętego Ośmiościan ścięty w połowie złożony Złożony ośmiościan ścięty

11 Dwunastościan ścięty to wielościan półforemny o 32 ścianach w kształcie 12 dziesięciokątów foremnych i 20 trójkątów równobocznych. Posiada 90 krawędzi i 60 wierzchołków. Dwunastościan ścięty można uzyskać przez ścięcie wierzchołków zwykłego dwunastościanu foremnego.

12 Siatka dwunastościanu ściętego Dwunastościan ścięty w połowie złożony Złożony dwunastościan ścięty

13 Dwudziesto- dwunastościan to wielościan półforemny o 32 ścianach w kształcie 12 pięciokątów foremnych i 20 trójkątów równobocznych. Posiada 30 wierzchołków i 60 krawędzi.

14 Siatka dwudziesto- dwunastościanu Dwudziesto-dwunastościan w połowie złożony Złożony dwudziesto-dwunastościan

15 Dwudziestościan ścięty to wielościan półforemny o 32 ścianach w kształcie 20 sześciokątów foremnych i 12 pięciokątów foremnych. Posiada 90 krawędzi i 60 wierzchołków. Dwudziestościan ścięty można uzyskać przez ścięcie wierzchołków zwykłego dwudziestościanu foremnego.

16 Siatka dwudziestościanu ściętego Dwudziestościan ścięty w połowie złożony Złożony dwudziestościan ścięty

17 Sześcio-ośmiościan rombowy mały to wielościan półforemny o 26 ścianach w kształcie 8 trójkątów równobocznych i 18 kwadratów. Posiada 24 wierzchołki i 48 krawędzi.

18 Siatka sześcio-ośmiościanu rombowego małego Sześcio-ośmiościan rombowy mały w połowie złożony Złożony sześcio-ośmiościan rombowy mały

19 Sześcio-ośmiościan rombowy wielki to wielościan półforemny o 26 ścianach w kształcie 8 sześciokątów foremnych i 6 ośmiokątów foremnych. Posiada 48 wierzchołków 72 i krawędzi.

20 Siatka sześcio-ośmiościanu rombowego wielkiego Sześcio-ośmiościan rombowy wielki w połowie złożony Złożony sześcio-ośmiościan rombowy wielki

21 Sześcio-ośmiościan przycięty to wielościan półforemny o 38 ścianach w kształcie 32 trójkątów równobocznych i 6 kwadratów. Posiada 24 wierzchołki i 60 krawędzi.

22 Siatka sześcio-ośmiościanu przyciętego Sześciu-ośmiościan przycięty w połowie złożony Złożony sześciu-ośmiościan przycięty

23 Dwudziesto- dwunastościan rombowy mały to wielościan półforemny o 63 ścianach w kształcie 20 trójkątów równobocznych, 30 kwadratów i 12 pięciokątów foremnych. Posiada 60 wierzchołków i 120 krawędzi.

24 Siatka dwudziesto- dwunastościanu rombowego małego Dwudziesto-dwunastościan rombowy mały w połowie złożony

25 Dwudziesto- dwunastościan rombowy wielki to wielościan półforemny o 62 ścianach w kształcie 30 kwadratów, 20 sześciokątów i 12 dziesięciokątów foremnych. Posiada 120 wierzchołków, i 180 krawędzi.

26 Siatka dwudziesto- dwunastościanu rombowego wielkiego Dwudziesto-dwunastościan rombowy wielki w połowie złożony Złożony dwudziesto- dwunastościan rombowy wielki

27 Dwudziesto- dwunastościa przycięty to wielościan półforemny o 92 ścianach w kształcie 80 trójkątów równobocznych i 12 pięciokątów foremnych. Posiada 60 wierzchołków i 150 krawędzi.

28 Siatka dwudziesto- dwunstościanu przyciętego Dwudziesto-dwunastościan przycięty w połowie złożony Złożony dwudziesto- dwunastościan

29 Prezentację wykonała Ewelina Wieczorek Klasa I a r. szk. 2011/2012


Pobierz ppt "Imieniem Archimedesa nazwano wielościany zwane też półforemnymi. Są one wypukłe i podobnie jak w wielościanach platońskich ich ściany są wielokątami foremnymi,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google