Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ikona Matki Boskiej Ostrobramskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ikona Matki Boskiej Ostrobramskiej"— Zapis prezentacji:

1 Ikona Matki Boskiej Ostrobramskiej

2 MODLITWA DO MATKI BOSKIEJ OSTROBRAMSKIEJ O Pani moja, Święta Maryjo
MODLITWA DO MATKI BOSKIEJ OSTROBRAMSKIEJ O Pani moja, Święta Maryjo!Twojej łasce, osobliwej straży i miłosierdziu Twojemu dzisiaj i każdego dnia, i w godzinę śmierci mojej duszę i ciało moje polecam;wszystkie nadzieje i pociechy moje, wszystkie uciski i dolegliwości, życie i koniec życia mojego Tobie poruczam, aby przez zasługi Twoje wszystkie uczynki moje były sprawowane i rządzone według Twojej i Syna Twego woli. Amen.

3

4 Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, (lit
Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, (lit. Aušros Vartų Dievo Motina, biał. Маці Божая Вастрабрамская), Matka Boska Miłosierdzia, Królowa Korony Polskiej)

5 ~ Przez wiernych uważany za cudowny. Jest jednym z symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie.

6 Wizerunek Madonny Miłosierdzia namalowany został na deskach dębowych techniką temperową na podkładzie klejowo-kredowym. Obraz ma wymiary 200 na 165 cm.

7 Pierwszy typ

8 Pierwszy typ to „Znak” (Знамение) albo ikona Wcielenia
Pierwszy typ to „Znak” (Знамение) albo ikona Wcielenia. Przedstawia postać Matki Bożej z Dzieciątkiem ze wzniesionymi rękami. Na poziomie jej piersi znajduje się medalion z wizerunkiem Zbawiciele Emanuela. Połączeni dwóch figur: Maryi i Jezusa Dziecka jest wyrażeniem tajemnicy Wcielenia.

9 Pierwszy typ

10 Drugi typ to „Hodigitria” Przewodniczka (Одигитрия, Указующая Путь)
Drugi typ to „Hodigitria” Przewodniczka (Одигитрия, Указующая Путь). Matka Boża trzyma Dzieciątko na lewym ramieniu a prawą dłonią wskazuje na Syna. W tym przedstawieniu wyrażona jest tajemnica Chrystusa jako drogi i Jego Matki jako naszej przewodniczki.

11 Trzeci typ

12 Trzeci typ to „Eleusa” Łaskawa (Елеуса, Элеуса, Умиление)
Trzeci typ to „Eleusa” Łaskawa (Елеуса, Элеуса, Умиление). To najbardziej czułe i intymne przedstawienie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Zazwyczaj Matka przytula Syna do siebie, a On obejmuje ją ręką za szyję. Matka Boża uosabia tu każdą ludzką duszę, umiłowaną przez Boga, która wezwana jest by otworzyć przed Bogiem swoje serce.

13 Na naszej ikonie nie jest przedstawiony Jezus możemy jedynie domyślać się do jakiej tajemnicy Jego życia odsyła obraz. Gest skrzyżowanych rąk Prezentacja : N. Maciulevičienė ,

14


Pobierz ppt "Ikona Matki Boskiej Ostrobramskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google