Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Informacje podstawowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Informacje podstawowe"— Zapis prezentacji:

1 Informacje podstawowe
Sieci komputerowe Informacje podstawowe

2 Co to jest sieć? Sieć jest grupa połączonych ze sobą komputerów. Umożliwia to komputerom i ich użytkownikom komunikowanie się ze sobą, wspólne korzystanie z plików, drukarek i innych zasobów sieci.

3 Podział sieci ze względu na sposób zarządzania
Sieć typu klient – serwer jest to sieć z wydzielonym komputerem głównym tzw. serwerem. Sieć typu peer to peer zwana także siecią komputerów równorzędnych. Każdy z komputerów podłączonych do sieci może być zarówno serwerem jak i klientem.

4 ELEMENTY SIECI Serwer – wyspecjalizowany komputer lub urządzenie stanowiące bazę dla innych komputerów pracujących w sieci. Wyróżniamy serwery plików, drukarek, serwery dostępowe, internetowe itp. Na serwerze zainstalowany jest sieciowy system operacyjny np. Novell Netware, Unix, Linux, Windows NT Server itp.

5 ELEMENTY SIECI cd. Stacja robocza – zwana także klientem sieci, jest to komputer podłączony do sieci z którego mogą korzystać użytkownicy sieci. Na stacji roboczej oprócz zwykłego systemu operacyjnego i oprogramowania musi być zainstalowane sieciowe oprogra-mowanie typu klient. Łączy ono stację roboczą z siecią. Oprogramowanie to komunikuje się z siecią za pomocą karty sieciowej zainstalowanej w stacji roboczej.

6 ELEMENTY SIECI cd. Karty sieciowe – specjalne karty rozszerzeń, w które wyposażone są wszystkie komputery i urządzenia podłączone do sieci. Okablowanie sieci – czyli przewody łączące komputery. Ostatnio możliwe stało się budowanie sieci bezprzewodowych wyposażonych w karty sieciowe radiowe (komputery Apple McIntosh).


Pobierz ppt "Informacje podstawowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google