Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Jakub Dobisiak klasa 3b

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Jakub Dobisiak klasa 3b"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Jakub Dobisiak klasa 3b
PIOTR NALIWAJKO Autor: Jakub Dobisiak klasa 3b

2 Urodził się w 1960 roku w Świętochłowicach
Urodził się w 1960 roku w Świętochłowicach. W latach studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Od 1983 razem z L. Żegalskim i J. Szpytem tworzy nieformalną grupę malarską pod nazwą Tercet Nadęty, czyli Całkiem Nowi Dzicy Normalni Dadaiści. Uczestniczył w ponad stu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Arsenał '88" w Warszawie. Największa kolekcja muzealna jego prac znajduje się w Wurzburgu (Niemcy).

3 W latach 80. malarze z Tercetu wygłaszali manifesty artystyczne, znani byli
z prowokacyjnych wystąpień wobec publiczności, krytyki i negacji tradycyjnej sztuki. Malowali wielkoformatowe obrazy na m.in. brezentowych plandekach i płótnach namiotowych. Naliwajko, podobnie jak jego koledzy z grupy, maluje realistycznie, a jego obrazy są perfekcyjne warsztatowo. Posługuje się bogatą metaforyką, pochodzącą z rozmaitych epok i należącą do różnych tradycji.

4 Nie unika ironii, kpiny, a także tematów obscenicznych, co powoduje, że jego twórczość określana jest mianem prowokacyjnej i skandalizującej (Nasze video, Chrystus w autobusie, Przybycie Chrystusa do Chorzowa). Artysta maluje głównie portrety i kompozycje figuralne. Pewna część prac Naliwajki powstała pod wpływem fascynacji malarstwem J. Malczewskiego. Artysta prowadzi czasami jakby bezpośredni dialog z obrazami mistrza, czego przykładem może być praca Na Jackową nutę II lub trawestacja słynnego płótna Thanatos.

5 Piotr Naliwajko w pracowni

6 Przykładowe dzieła Naliwajko:

7

8

9 Anielica Chimera

10 Dzwoneczek Łopot

11 Portret Z Dawidem

12 Ciekawostka Żona Piotra Marzena, również jest malarką, od pewnego czasu swoje obrazy sygnuje jako Pola Minster.

13 Dziękuje za uwagę


Pobierz ppt "Autor: Jakub Dobisiak klasa 3b"

Podobne prezentacje


Reklamy Google