Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRWIODAWSTWO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRWIODAWSTWO."— Zapis prezentacji:

1 KRWIODAWSTWO

2

3 Czym jest krwiodawstwo?
Krwiodawstwo – akcja społeczna mająca na celu pozyskiwanie krwi od osób zdrowych na rzecz osób wymagających transfuzji krwi np. podczas operacji chirurgicznej lub do produkcji preparatów krwiopochodnych.

4

5 Próbki z krwią

6 Czym jest krew? -Krew jest jedyną płynną tkanką w organizmie człowieka i spełnia wiele funkcji mających fundamentalne znaczenie dla życia. - Stanowi ona zawiesinę elementów komórkowych (krwinek czerwonych, białych i płytkowych) w roztworze białkowym zwanym osoczem. - Krew wytwarzana jest w szpiku kostnym. - Poszczególne składniki krwi mają do spełnienia w organizmie człowieka różne zadania: * Krwinki czerwone (erytrocyty) przenoszą tlen, dzięki zawartej w nich hemoglobinie. *Krwinki białe (leukocyty) odpowiadają za odporność organizmu. * Krwinki płytkowe łącznie z osoczowymi czynnikami krzepnięcia zapewniają prawidłową hemostazę. * Osocze utrzymuje stałość środowiska wewnętrznego i zawiera immunoglobuliny chroniące organizm przed inwazją drobnoustrojów.

7 Próbki z krwią

8 Krew jest więc lekiem ratującym życie i stosowana jest tylko u tych chorych, u których nie ma możliwości zastosowania alternatywnego leczenia!

9 Preparaty przechowywane są w wyspecjalizowanych bankach krwi.
Proces oddawania krwi Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Bardzo mały procent może doświadczać chwilowych zawrotów głowy, lecz po krótkim wypoczynku wszystko wraca do normy. Preparaty przechowywane są w wyspecjalizowanych bankach krwi.

10

11

12 Jak często można oddawać krew?
Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Przed oddaniem krwi należy spożyć lekki posiłek, nie zawierający tłuszczów.

13

14 Kto może oddać krew? Krew lub osocze może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 60 lat. Starsi ludzie mogą oddać krew wyjątkowo, po zakwalifikowaniu przez lekarza Stacji lub Punktu Krwiodawstwa. Krwiodawcy muszą być zdrowi. Tylko wówczas upust krwi nie będzie szkodliwy dla ich organizmu. Poza tym pobrana krew lub osocze nie mogą stanowić zagrożenia dla chorych, którym zostaną one później przetoczone. Szczególnie niebezpieczne jest przetoczanie krwi lub osocza zawierających wirus HIV, który powoduje AIDS. Aby pobranie krwi nie powodowało uszczerbku zdrowia dawcy, a jej przetoczenia nie były przyczyną zakażenia biorcy chorobą zakaźną, wszyscy krwiodawcy poddawani są badaniom lekarskim i laboratoryjnym.

15

16

17 Oddana krew

18

19

20

21


Pobierz ppt "KRWIODAWSTWO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google