Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROZWÓJ CZŁOWIEKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROZWÓJ CZŁOWIEKA."— Zapis prezentacji:

1 ROZWÓJ CZŁOWIEKA

2 JEST TO PRAWDZIWY CUD ROZWOJU.
Historia życia każdego z nas rozpoczęła się w łonie matki, z dala od zgiełku świata, poza świadomością rodziców, którzy poprzez swą intymną psychofizyczną bliskość jedynie stworzyli warunki umożliwiające nam zaistnienie. Ciąg rozwojowych zmian, w wyniku których dochodzi w ciągu dziewięciu miesięcy do przeobrażenia się mikroskopijnych komórek rodzicielskich (wielkości mniejszej niż kropka kończąca to zdanie) w rozczulającego swoim widokiem i zachowaniem trzy czy czterokilogramowego bobasa jest fascynujący. JEST TO PRAWDZIWY CUD ROZWOJU.

3 CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA ROZWÓJ CZŁOWIEKA
I. ENDOGENNE a. Czynniki genetyczne a. Czynniki paragenetyczne II. EGZOGENNE a. Czynniki środowiskowe

4 CZYNNIKI GENETYCZNE - DETERMINANTY
To zespół genów dziedziczonych po rodzicach (genotyp) przekazywany potomstwu w połowie przez ojca, w połowie przez matkę – stąd wynika podobieństwo do obojga rodziców.

5 Kiedy plemnik ojca łączy się z komórką jajową matki -tworzą zygotę.
Każda komórka embriona zawiera informację genetyczną niesioną przez 46 chromosomów - po 23 od każdego z rodziców. O płci dziecka decyduje pojedynczy chromosom: albo X (żeński), albo Y (męski). Komórka jajowa i plemnik, zawierają po 23 chromosomy, ale tylko jeden jest chromosomem płciowym. Dojrzałe jajo zawsze ma chromosom X, podczas gdy plemnik może mieć X lub Y.

6 CZYNNIKI PARAGENETYCZNE - STYMULANTY
To czynniki endogenne niegenetyczne, wywierające swój wpływ w okresie płodowym np.. Właściwości środowiska wewnętrznego matki. Optymalny wiek matki dla przyszłego rozwoju potomstwa jest wiek lat, a ojca 30-35lat. Najsłabszym rozwojem charakteryzują się dzieci MATEK MŁODOCIANYCH!!!

7 CZYNNIKI ŚRODOWISKOWE – MODYFIKATORY
To czynniki egzogenne – zewnętrzne. A. Biogeograficzne: klimat, ukształtowanie terenu, zasoby mineralne i wodne, świat roślinny i zwierzęcy. B. Społeczno-ekonomiczne z całokształtem zjawisk kulturowych (wysokość zarobków, warunki mieszkaniowe, poziom wykształcenia i kultury rodziców.

8 OKRESY ŻYCIA CZŁOWIEKA –FAZY ROZWOJOWE
FAZA PŁODOWA FAZA NOWORODKOWA FAZA NIEMOWLĘCA – pierwszy rok życia

9 FAZA DOJRZEWANIA – 12-13 a 17-18 rok życia
FAZA PONIEMOWLĘCA – 2 i 3 rok życia FAZA WCZESNODZIECIĘCA – 3-7 rok życia FAZA PRZEDPOKWITANIOWA – 7 a rok życia FAZA DOJRZEWANIA – a rok życia

10 FAZA MŁODZIEŃCZA - 18 a 21-25 rok życia
FAZA WIEKU ŚREDNIEGO – między 21 a rokiem życia STAROŚĆ

11 KONIEC

12 Zapłodnienie następuje w momencie, kiedy uwolnione z jajnika pojedyncze jajo łączy się w jajowodzie z jednym (najczęściej) z milionów ejakulowanych plemników. Grupa gwałtownie dzielących się komórek wędruje wzdłuż jajowodu ku macicy, gdzie zagnieżdża się w jej ścianie około 7 dnia po zapłodnieniu. W ciągu tygodni przekształci się w embrion i łożysko.


Pobierz ppt "ROZWÓJ CZŁOWIEKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google