Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Składniki mineralne Organizm człowieka to skomplikowana ciągle pracująca maszyna. Jego prawidłowe działanie możliwe jest dzięki sprawnej współpracy białek,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Składniki mineralne Organizm człowieka to skomplikowana ciągle pracująca maszyna. Jego prawidłowe działanie możliwe jest dzięki sprawnej współpracy białek,"— Zapis prezentacji:

1 Składniki mineralne Organizm człowieka to skomplikowana ciągle pracująca maszyna. Jego prawidłowe działanie możliwe jest dzięki sprawnej współpracy białek, tłuszczów, wody, węglowodanów, witamin. Jednym z elementów ludzkiego ciała, bez którego życie byłoby niemożliwe, są składniki mineralne.

2 Składniki mineralne Ich ilość w organizmie człowieka jest niewielka ale mają istotny wpływ na jego rozwój i funkcjonowanie. Występują w produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Uczestniczą w procesach przemiany materii. Odgrywają dużą rolę w układzie immunologicznym - gdyby nie one, człowiek nie oparłby się działaniom bakterii, wirusów, wolnych rodników.

3 Składniki mineralne Dzielą się na tzw: MAKROELEMENTY MIKROELEMENTY
(stanowiące ok. 0,9% masy ciała), MIKROELEMENTY (stanowiące ok. 0,1% masy ciała).

4 Wędrówki minerałów Składniki mineralne przyjmujemy z pożywieniem - organizm człowieka ich nie wytwarza. Jeśli w diecie zabraknie ważnego pierwiastka, wystąpią objawy niedoboru - pogorszenie samopoczucia, choroby, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

5 Wędrówki minerałów W pokarmie pierwiastki występują pod postacią różnych związków chemicznych. Po wielu reakcjach wraz z krwią docierają do komórek. W komórkach rozpoczynają wszechstronne działania - odpowiadają za stan i funkcjonowanie naszych narządów, układu kostnego, pracę mięśni (np. serca), wygląd skóry, włosów, paznokci. Wpływają też na stan układu nerwowego.

6 Makroelementy Wapń (Ca) - główny składnik układu kostnego.
Fosfor (P) – pomaga w regeneracji i odnowie uszkodzonych tkanek. Magnez (Mg) - utrzymuje normalny rytm serca. Sód (Na) - niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Potas (K) - reguluje gospodarkę elektrolitowo-wodną ustroju. Chlor (Cl) - niezbędny do tworzenia kwasu solnego w żołądku. Siarka (S) - buduje białka.

7 Mikroelementy Żelazo (Fe) - składnik hemoglobiny, zwiększa odporność organizmu. Jod (I) - niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy. Miedź (Cu) - potrzebna m.in. do wytwarzania krwinek czerwonych Cynk (Zn) - ma wpływ na wygląd włosów i paznokci. Krzem (Si) – element tkanki łącznej, poprawia wygląd skóry. Mangan (Mn) - bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych). Kobalt (Co) - niezbędny do tworzenia witaminy B12. Fluor (F) - składnik kości, zębów, zapobiegający próchnicy zębów.

8 PRACA DOMOWA Jak myślisz, dlaczego jako ozdobników w prezentacji użyto rysunków warzyw i owoców? Wykonaj plakat na temat jednego, dowolnie wybranego mikro lub makroelemetu, jego właściwości chemicznych i jego roli w organizmie.

9 Literatura http://www.eioba.pl/a71706/skladniki_mineralne
Chemia dla gimnazjum, część 3 wyd. Nowa Era


Pobierz ppt "Składniki mineralne Organizm człowieka to skomplikowana ciągle pracująca maszyna. Jego prawidłowe działanie możliwe jest dzięki sprawnej współpracy białek,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google