Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ENERGIA WIATROWA Naukowcy obliczyli, że gdyby udało się wykorzystać tylko połowę siły wiatru wiejącego na Ziemi, to i tak można by wyprodukować 170 razy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ENERGIA WIATROWA Naukowcy obliczyli, że gdyby udało się wykorzystać tylko połowę siły wiatru wiejącego na Ziemi, to i tak można by wyprodukować 170 razy."— Zapis prezentacji:

1 ENERGIA WIATROWA Naukowcy obliczyli, że gdyby udało się wykorzystać tylko połowę siły wiatru wiejącego na Ziemi, to i tak można by wyprodukować 170 razy więcej energii, niż potrzebujemy…ale nie potrafimy tego zrobić.

2 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
Elektrownia wiatrowa to zespół urządzeń produkujących energię elektryczną, wykorzystujących do tego turbiny wiatrowe. Energia elektryczna uzyskana z wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa.

3 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
Energia wiatrowa była najwcześniej, obok spalania drewna, eksploatowaną przez człowieka energią odnawialną. Pierwsze wiatraki były wykorzystywane przez ludzi do mielenia ziarna, oraz pompowania wody. Pierwszy opis użycia wiatraków do pompowania wody powstał około 400 r. p.n.e. w Indiach.

4 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
Zabytkowe wiatraki.

5 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
 Energia wiatru Wiatr jest odnawialnym źródłem energii. Jest to ruch powietrza spowodowany różnicą gęstości ogrzanych mas powietrza i ich przemieszczaniem ku górze. Powoduje to różnicę ciśnień, a naturalna tendencja do ich wyrównywania powoduje powstawanie wiatru.

6 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
 Lokalizacja elektrowni wiatrowych w terenie. Wydajność siłowni wiatrowych w dużej mierze zależna jest od ich lokalizacji w terenie. Na wydajność siłowni zasadniczy wpływ ma ukształtowanie terenu (podłużne wzgórza, pojedyncze wzgórza i góry, skarpy zagłębienia, przełęcze), przeszkody (budynki, drzewa). Z budową siłowni wiatrowych wiąże się jednak kilka problemów. Są one uzależnione od dość nieprzewidywalnego źródła energii. Zanim przystąpi się do budowy, muszą być przeprowadzone żmudne i kosztowne badania wietrzności. Trwają one minimum dwa lata, a w praktyce nawet 3-5 lat.

7 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
Z powodu trudności budowlanych, morskie farmy wiatrowe nie są konkurencyjne ekonomicznie w porównaniu z lądowymi elektrowniami wiatrowymi. Koszty budowy podrażają wysokie opłaty za transport sprzętu i personelu oraz użycie ciężkiego sprzętu budowlanego. Osobne problemy stwarza budowa podwodnej linii kablowej oraz fundamentów.

8 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
Morska farma wiatrowa.

9 Elektrownie wiatrowe w Polsce.
Szacuje się, że na 1/3 powierzchni Polski istnieją odpowiednie warunki dla wykorzystania energii wiatru, a produkcja energii elektrycznej z wiatru może osiągnąć nawet 17 proc. bilansu energetycznego kraju. W chwili obecnej w Polsce pracuje 29 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 10 MW.

10 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
Rozmieszczenie dużych elektrowni wiatrowych w Polsce.

11 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce

12 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce

13 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
                    

14 Farma wiatrowa w Kalifornii (największa na świecie)

15 Farma wiatrowa w Kalifornii

16 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
Zalety energetyki wiatrowej: Znaczne zredukowanie zanieczyszczeń środowiska (wiatr jest czystym źródłem energii, nie emitującym żadnych zanieczyszczeń). Zmniejszenie zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych Zagospodarowanie nieużytków

17 Turbiny wiatrowe Elektrownie wiatrowe na świecie i w Polsce
Wady energetyki wiatrowej: Duże rozproszenie elektrowni Wprowadzenie zakłóceń do sieci energetycznych ze względu na zmienność wiatru, jego prędkości (zmiany dobowe, roczne) jak i kierunku (Gdy wiatr wieje zbyt słabo, energii brakuje. Zbyt mocne podmuchy także są niekorzystne. Efektem są zawirowania w dostawach energii, co jest kłopotliwe w okresach szczytowych poborów mocy Wysoki poziom hałasu wywołanego pracą turbiny Zakłócenie fal ultradźwiękowych Zakłócenie krajobrazu Zagrożenie dla ptaków (Z badań międzynarodowej organizacji ekologicznej Pro Animals wynika, że w wielu miejscach trasy migracji ptaków krzyżują się, a nawet pokrywają z miejscami najlepiej sprzyjającymi budowie farm wiatrowych. Efektem jest zagłada dużej ilości ptaków) Wysokie koszty inwestycyjne


Pobierz ppt "ENERGIA WIATROWA Naukowcy obliczyli, że gdyby udało się wykorzystać tylko połowę siły wiatru wiejącego na Ziemi, to i tak można by wyprodukować 170 razy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google