Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Funkcje w ZHR.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Funkcje w ZHR."— Zapis prezentacji:

1 Funkcje w ZHR

2 Zastępowy Zastępowy jest odpowiedzialny za funkcjonowanie zastępu, przygotowuje i przeprowadza regularnie zbiórki a także pomaga harcerzom w zdobywaniu stopni i sprawności. Zastępowymi zostają najczęściej harcerze, którzy posiadają już doświadczenie i wiedzę oraz uczestniczyli w kursie zastępowych i uzyskali patent. Zazwyczaj posiadają wyższy stopień harcerski i są starsi od harcerzy w swoim zastępie, dzięki czemu są postrzegani przez młodszych jako wzór do naśladowania, a to ułatwia zastępowemu przewodzenie grupą i spaja ją wokół jego osoby. Zastępowy musi odnaleźć się w grupie jako przywódca. To on zachęca swoich harcerzy do działania i tworzy dobrą atmosferę. Zastępowy jest członkiem Rady Drużyny, jak również Zastęp Zastępowych.

3 Przyboczny Przyboczny - funkcja w drużynie harcerskiej, lub gromadzie zuchowej. Przyboczny jest głównym pomocnikiem drużynowego lub drużynowej. W niektórych drużynach pełni on też funkcję zastępowego Zastępu Zastępowych (tzw. zz), w skład którego wchodzą inni zastępowi (oraz, w zależności od zwyczajów przyjętych w danym środowisku, podzastępowi). Funkcja ta jest też często traktowana jako wstęp i przygotowanie do przyjęcia roli drużynowego.

4 Drużynowy Drużynowy - instruktor harcerski lub wędrownik kierujący podstawową jednostką organizacyjną w harcerstwie, taką jak gromada i drużyna. Powinien być przeszkolony do pełnienia tej funkcji czyli ukończyć kurs drużynowych. Nie może mieć też mniej niż 16 lat. Oznaczeniem funkcji jest sznur funkcyjny koloru granatowego noszony spod ramienia.

5 Drużyna zastępowy - brązowy sznur spod ramienia,
przyboczny - zielony sznur spod ramienia, drużynowy - granatowy sznur spod ramienia, drużynowy Gromady Zuchowej - błękitny sznur spod ramienia,

6 Szczep komendant szczepu - granatowy sznur z ramienia,

7 Hufiec hufcowy - srebrny sznur z ramienia,
zastępca hufcowego - srebrny sznur spod ramienia, członek komendy hufca - srebrny sznur z szyi,

8 Chorągiew komendant chorągwi - złoty sznur z ramienia,
zastępca komendanta chorągwi - złoty sznur spod ramienia, członek komendy chorągwi - złoty sznur z szyi,

9 Naczelnictwo naczelnik Związku - skórzany sznur z ramienia,
zastępca naczelnika - skórzany sznur spod ramienia, członek naczelnictwa - biały sznur z szyi,

10 Okręg przewodniczący Okręgu - biały sznur z ramienia,
zastępca przewodniczącego Okręgu - biały sznur spod ramienia,

11 Rada Duszpasterska Związku
przewodniczący Rady Duszpasterskiej Związku - fioletowy sznur z ramienia, kapelan - fioletowy sznur spod ramienia,

12 Komisja Rewizyjna Związku
przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku - biały, pleciony sznur z amarantową beczką z ramienia, zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Związku - biały, pleciony sznur z amarantową beczką spod ramienia, członek Komisji Rewizyjnej Związku - biały, pleciony sznur z amarantową beczką z szyi,

13 Koniec (to też musicie umieć)


Pobierz ppt "Funkcje w ZHR."

Podobne prezentacje


Reklamy Google