Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIOFEEDBACK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIOFEEDBACK."— Zapis prezentacji:

1 BIOFEEDBACK

2 Co to jest Biofeedback? W skrócie – biologiczne sprzężenie zwrotne. Popularna nazwa – biofeedback – to zlepek wyrazowy powstały z angielskich słów bio (od biologiczny) i feedback (z ang. sprzężenie zwrotne).

3 Uczenie opiera się głównie na sprzężeniu zwrotnym
Uczenie opiera się głównie na sprzężeniu zwrotnym. Polega ono na tym, że otaczający świat odpowiada na nasze reakcje, a my zapamiętujemy ten proces. Np. dziecko uczy się, by nie wkładać ręki w płomień po pierwszym oparzeniu.

4 Metoda EEG Biofeedback wykorzystuje zdolność mózgu do samouczenia się.
W dużym uproszczeniu mózg można porównać do skomplikowanego mechanizmu z mnóstwem suwaków. Jego aktualny stan zależy od tego, w jakich pozycjach są ustawione. Jeśli jakiś stan pojawia się często i pozostaje na stosunkowo długi czas powoduje trwałe zmiany w mózgu.

5 Biofeedback EEG (ElektroEncefaloGrafia) lub neurofeedback – wykorzystuje właściwość, że mózg ludzki w ramach swojej aktywności wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych, charakterystycznych dla różnych rodzajów tej aktywności. Np. fale alfa pojawiają się w stanie relaksu, odprężenia, fale beta 1 w stanie wytężonego wysiłku umysłowego, fale delta w stanie głębokiego, regenerującego snu, z kolei fale theta odpowiadają za sen i fantazjowanie.

6 W niektórych dysfunkcjach mózgu występuje zarówno niedobór jak i nadmiar fal o pewnych częstotliwościach, co uniemożliwia pacjentowi wykonywanie pewnych czynności (np. dzieci z ADHD mają problem ze skupieniem się na wykonaniu konkretnego zadania lub kontrolowaniem emocji).

7 Za pomocą tej metody osoba poddawana treningowi uczy się czynności swojego mózgu. Uczy się, jak pozytywnie zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgu: wzmacniać pożądane i hamować niepożądane fale mózgowe.

8 EEG-Biofeedback to nowoczesna metoda treningu pracy mózgu
EEG-Biofeedback to nowoczesna metoda treningu pracy mózgu. Została ona opracowana przez naukowców z ośrodka szkolenia astronautów w NASA w USA i stosowana jest z powodzeniem w USA i Europie. Metoda ta pozwala zwiększyć szybkość myślenia, kreatywność i pamięć o 25-30%, poprawia nastrój i samoocenę, polepsza sen. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Powodzenie terapii zależy od zaangażowania i motywacji pacjenta.

9 Urządzenie do neurofeedbacku to wzmaciacz fal EEG z odpowiednim oprogramowaniem. Elektrody podłączane w różnych miejscach na skórze czaszki i uszach zbierają dane o występowaniu poszczególnych pasm fal, oprogramowanie zamienia te informacje w zrozumiały dla pacjenta obraz. Pacjent ma tak sterować aktywnością swojego mózgu, aby np. widziany na ekranie samochód wyścigowy przyśpieszył.

10 Neurofeedback jest stosowany m. in
Neurofeedback jest stosowany m.in. w terapii dzieci z ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), z zaburzeniami procesu uczenia się. Jest również polecany osobom zdrowym dla poprawy koncentracji, pamięci, w redukcji stresu i zwiększenia kreatywności.


Pobierz ppt "BIOFEEDBACK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google