Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrane dokonania samorządu terytorialnego na przykładzie gminy Kcynia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrane dokonania samorządu terytorialnego na przykładzie gminy Kcynia"— Zapis prezentacji:

1 Wybrane dokonania samorządu terytorialnego na przykładzie gminy Kcynia
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W KCYNI Wybrane dokonania samorządu terytorialnego na przykładzie gminy Kcynia

2 Liceum Ogólnokształcące, Technikum Ekonomiczne i Informatyczne
Zespół Szkół nr 1 w Kcyni Liceum Ogólnokształcące, Technikum Ekonomiczne i Informatyczne

3 SPIS TREŚCI Zespół Szkół nr 1 w Kcyni
Co zmieniło się w ciągu 20 lat w gminie Kcynia? Zreformowano ustrój szkolny, powstały nowe szkoły Wybór patrona dla Szkoły Podstawowej w Kcyni Budowa oczyszczalni ścieków Budowa sal gimnastycznych dla kcyńskich szkół Powstanie pierwszej pracowni komputerowej Osiągnięcia Gminy Kcynia Zrealizowane projekty Gminy Kcynia Co jeszcze się zmieniło? Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kcynia Wywiad z Iloną Kudelską – dyrektor Biblioteki Miejsko-Gminnej w Kcyni Wywiad z Iloną Kudelską – dyrektor Biblioteki Miejsko-Gminnej w Kcyni c.d. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury – Zespół Regionalny „Pałuki” Wywiad z Renatą Domagałą-Wnuk dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kcyni Wywiad z Renatą Domagałą-Wnuk dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kcyni c.d. MLKS „ORZEŁ” KCYNIA

4 SPIS TREŚCI C.D. Wywiad z Sebastianem Pokrzywińskim z MLKS „Orzeł” Kcynia Wywiad z Sebastianem Pokrzywińskim z MLKS „Orzeł” Kcynia c.d. Parafia p.w. WNMP w Kcyni Wywiad z Księdzem Kanonikiem Michałem Kosteckim proboszczem parafii p.w. WNMP w Kcyni Wywiad z Księdzem Kanonikiem Michałem Kosteckim proboszczem parafii p.w. WNMP w Kcyni c.d. Urząd Miejski w Kcyni Wywiad z Michałem Muszyńskim mieszkańcem Kcyni (od 62 lat) Wywiad z Michałem Muszyńskim mieszkańcem Kcyni (od 62 lat) c.d. Ochotnicza Straż Pożarna w Kcyni Wywiad z Piotrem Mantychem z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Wywiad z Kierownikiem Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni Przebudowa Kcyńskiego Rynku Moje boisko Orlik 2012

5 Co zmieniło się w ciągu 20 lat w gminie Kcynia?
Wiele jest rzeczy, które w ciągu minionych 20 lat zmieniło się w Kcyni i gminie Kcynia, my przedstawimy tu zaledwie kilka widocznych gołym okiem zmian, które zaistniały w ostatnim czasie.

6 Zreformowano ustrój szkolny, powstały nowe szkoły
Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Kcyni

7 Wybór patrona dla Szkoły Podstawowej w Kcyni
Popiersie Jana Czochralskiego (fot. po prawej)

8 Budowa oczyszczalni ścieków
Oczyszczalnia Ścieków w Kcyni (fot. po prawej)

9 Budowa sal gimnastycznych dla kcyńskich szkół
Prasa o podejmowanych decyzjach samorządu w sprawie budowy sali gimnastycznej przy kcyńskim gimnazjum

10 Kcyńskie sale gimnastyczne
Sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego (fot. od lewej) Sala gimnastyczna przy Zasadniczej Szkole Zawodowej

11 Powstanie pierwszej pracowni komputerowej

12 Osiągnięcia Gminy Kcynia

13 Zrealizowane projekty Gminy Kcynia 2002-2006

14 Co jeszcze się zmieniło?
O to co jeszcze zmieniło się w naszej gminie zapytaliśmy przedstawicieli najprężniej działających placówek w naszej gminie , a także samych mieszkańców, którzy przez wiele lat byli świadkami zmian na terenie gminy.

15 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kcynia
Biblioteka Publiczna mieści się w budynku MGOK

16 Wywiad z Iloną Kurdelską – dyrektor Biblioteki Miejsko-Gminnej w Kcyni
  Jakie zmiany w ciągu 20 lat dostrzega Pani w naszym mieście? W ciągu 20 lat w naszym mieście wiele się zmieniło m.in. zmienił się wizerunek naszego miasta, powstały nowe szkoły. Zmianie uległy także urzędy, które zapewnie są bliżej obywateli, a wynika to z założenia, że zadaniem każdego urzędu jest służenie społeczności. Czy Pani zdaniem łatwiej jest otrzymać informacje, czy urzędnicy konsultują decyzje z obywatelami? Trudno jest mi się wypowiedzieć w imieniu mieszkańców miasta, jeżeli mam wyrazić opinię czy ja otrzymuję w razie potrzeby wyczerpującą informację w urzędzie ,to moja odpowiedź brzmi ,tak. Jakie nowe instytucje powstały w naszym mieście i jak zmieniła się estetyk naszego miasta? Jak już wspomniałam na początku w ciągu 20 lat w naszym mieście powstały nowe szkoły (m.in. dzięki reformie oświaty), kilka z nich zrestrukturyzowano, powstały nowe punkty handlowe.

17 Wywiad z Iloną Kurdelską – dyrektor Biblioteki Miejsko-Gminnej w Kcyni c.d.
Czy nasza miejscowość stała się bardziej atrakcyjna turystycznie? Jeśli tak to widzi Pani w tym zasługę samorządów czy tylko samych mieszkańców? Odpowiedź na to pytanie jest trudna dlatego ,że pod hasłem „atrakcje turystyczne” każdy rozumie co innego. Są osoby, które preferują góry, inne morze, a jeszcze inne leżakowanie. Myślę ,że nasza miejscowość jest atrakcyjna i jest to zasługa wszystkich mieszkańców ,a Ci są „społecznością samorządową”. Co się zmieniło w ciągu 20 lat w bibliotece? W okresie 20 lat biblioteka dwukrotnie zmieniała lokal, zwiększyły się jej zbiory biblioteczne, powstały czytelnie internetowe, można wypożyczyć książkę „na telefon”, czytelnicy niepełnosprawni mają swobodę w korzystaniu z usług biblioteki. Mogę również powiedzieć, że samorząd czynnie wspiera naszą placówkę. Owe wsparcie nie polega tylko na przekazaniu tylko dotacji, ale również na pomocy merytorycznej.

18 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury – Zespół Regionalny „Pałuki”
Zespół „Pałuki” w strojach ludowych

19 Wywiad z Renatą Domagałą-Wruk dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kcyni
Jakie zmiany w ciągu 20 lat dostrzega Pani w naszym Mieście? Trochę się tego nazbierało, po pierwsze na zajęciach do domu kultury przychodzi już kolejne pokolenie dzieci. Biorą udział w nowo powstałych sekcjach jak i kultywują naszą rodzimą tradycję. Samo miasto też zmieniło swoje oblicze, odnowiono rynek, zbudowano oczyszczalnie ścieków, dwie sale gimnastyczne, w małych miejscowościach pojawiły się place zabaw dla dzieci, oświetlono kościół poklasztorny i farny, w klasztorze odnowiono większość stacji Drogi Krzyżowej, w Grocholinie oddano do użytku nową świetlicę ,zaś w innych miejscowościach je wyremontowano. Trzeba też pamiętać ,że w ostatnim czasie Kcynię pozbawiono połączeń kolejowych ,a budynek dawnego dworca jest w opłakanym stanie. Jak zmieniły się urzędy? Czy są bliżej obywateli ,czy też nie? Zdecydowanie tak, opowieści o urzędnikach niekompetentnych ,czy traktujących swą pracę jak pańszczyznę to de facto przeszłość, ale pozostał jeszcze w świadomości stereotyp z czasów PRL-u. minie jeszcze sporo czasu zanim obraz ten ulegnie zmianie, ale tym razem na lepszy. W moim przypadku trzeba jednak pamiętać ,że mówię o tym z innej perspektywy ,bo na co dzień współpracuję z urzędnikami i z wieloma często się kontaktuję. Muszę także szczerze powiedzieć, że nie mam trudności z uzyskaniem informacji na interesujące mnie tematy, zaś w przypadku funkcji ,którą akurat pełnie niektóre decyzje były ze mną konsultowane ,lub przynajmniej dano mi szanse wypowiedzenia się w danej sprawie.

20 Wywiad z Renatą Domagałą-Wruk dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kcyni c.d.
Jakie nowe instytucje powstały w naszym mieście i jak zmieniła się estetyka naszego miasta? Wystarczy spacer ulicami miasta ,by stwierdzić ,że miasto w ostatnim czasie zmieniło swe oblicze ,co szczególnie widać wjeżdżając do miasta w okolicach świąt Bożego Narodzenia. To ,że o wizerunek miasta dbają włodarze czy samorządowcy jest rzeczą naturalną i wręcz oczywistą. A stała się rzecz miła i dostrzegalna dla wszystkich ,że coraz więcej właścicieli swych nieruchomości ma świadomość obowiązków jakie na nich spoczywają z tytułu własności, terenów zieleni ,czy temu podobnych. Zaczynamy sami się zmieniać mentalnie (choć osoby czasu PRL mają z tym nie lada problem ,ale na szczęście są w mniejszości), zaczynamy zdawać sobie sprawę ,że naprawdę wiele zależy od nas samych. I to nie jest tak ,że coś się nam należy lub ktoś za nas to zrobi. Czy nasza miejscowość stała się bardziej atrakcyjna turystycznie? Jeśli tak to widzi Pani w tym zasługę samorządów czy tylko samych mieszkańców? W żaden sposób nie możemy mówić o atrakcyjności turystycznej naszej gminy, ale jest szansa. Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” promuje program p.n. „Ekomuzea - metoda ochrony i prezentacji lokalnego dziedzictwa można tutaj wykorzystać nasze t.j. miasta czy gminy zasoby przyrodnicze, zasoby dziedzictwa kulturowego czy zasoby ludzkie dysponującymi ogromnymi pokładami pomysłów. Już w maju ruszamy z kampanią promującą tę formę ochrony i interpretacji dziedzictwa, a tym samym spróbujemy stworzyć nowe punkty na mapie turystycznej naszego powiatu. Próbujemy tez jako M-GOK przeforsować pomysł na budowę tarasu na tyłach naszego budynku, pod którym znalazłaby wreszcie swe miejsce Izba Regionalna. Jesteśmy w Dość niezwykłej sytuacji. Posiadamy liczne zewidencjonowane eksponaty, a nie mamy miejsca aby je wystawić. Cza najwyższy aby to zrobić raz i dobrze.

21 Wywiad z Renatą Domagałą-Wruk dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kcyni c.d.
Jakie zmiany zaszły w ciągu 20 lat w domu kultury? W tym czasie reaktywowano Zespół Regionalny „Pałuki”, który w 2006 roku obchodził 50- lecie istnienia. Wyremontowaliśmy i przystosowaliśmy salę od nauki tańca, w piwnicach utworzyliśmy dwie specjalistyczne pracownie , rzeźby w drewnie i pracownie ceramiczną z piecem. Dzięki temu mogły powstać nowe sekcje w których dzieci rozwijają się plastycznie , a startując w konkursach czy przeglądach reprezentują nas na szerszym forum. Trzy lata temu powstał chór kameralny „Cantemus” i tym samym wróciliśmy do tradycji wspólnego śpiewania , która w Kcyni była bardzo silna. Na jesieni 2006 roku Zespół Regionalny „Pałuki” został uhonorowany bardzo prestiżową nagrodą - Medalem Oskara Kolberg, który wręczono całemu zespołowi w Przysusze. Czy w ciągu ostatnich 20 lat samorząd wspierał finansowo działalność M-GOK? Była bym niesprawiedliwa gdybym powiedziała ,że tak nie było. Bez wsparcia finansowego samorządowców wiele przedsięwzięć nie doszłoby do skutku. Nie mówię tutaj o dotacji podmiotowej, tej podstawowej, a o środkach o które zwracaliśmy się dodatkowo. Ktoś kto zetknął się z pracą w kulturze ma pełną świadomość tego ,że nie wszystko da się zaplanować.

22 Nasza Gminna Sportowa Duma
MLKS „ORZEŁ” KCYNIA Nasza Gminna Sportowa Duma

23 Wywiad z Sebastianem Pokrzywińskim z MLKS „Orzeł” Kcynia
Jakie zmiany dostrzega Pan w ciągu ostatnich 20 lat w klubie? - wybudowanie kortu do tenisa ziemnego - wybudowanie boiska do plażowej piłki siatkowej - przebudowa trybun na boisku miejskim - remont szatni - remont boiska - utworzenie nowych sekcji sportowych: *lekkoatletyka *tenis stołowy *brydż sportowy *młodzieżowe sekcje piłki nożnej

24 Wywiad z Sebastianem Pokrzywińskim z MLKS „Orzeł” Kcynia
Czy zmiany jakie zaszły przyniosły sukcesy i rozwój klubu MLKS „Orzeł”? Tak. Zdecydowanie tak. Widać sukcesy w piłce nożnej np. awans z klasy C do B (seniorzy), natomiast sekcja juniorów starszych znajduje się w Okręgowej lidze Wojewódzkiej. W ciągu ostatnich 20 lat seniorzy znajdowali się w A klasie. Mamy także duże osiągnięcia w lekkoatletyce. To właśnie tu zaczynał Michał Kurdelski ,który dziś ma osiągnięcia na szczeblu ogólnopolskim. Te zmiany które zaszły na pewno przyczyniły się do rozwoju klubu. Młodzież nie tylko z Kcyni ale i okolic mogą korzystać z naszych obiektów i angażować się w życie i rozwój klubu ,poprzez swój udział i zaangażowanie w sekcjach sportowych. Dzięki temu ,że utworzyliśmy sekcję tenisa stołowego jedna z naszych zawodniczek Emilia Zubrzycka osiągnęła bardzo prestiżowe osiągnięcia w gminie, powiecie, województwie i na szczeblu ogólnopolskim. Czy Pana zdaniem młodzież ma większe możliwości rozwoju fizycznego w naszym mieście? Oczywiście, że może rozwijać swoje zainteresowania sportowe w różnych dyscyplinach. My jako klub umożliwiamy taki rozwój ,poprzez udostępnianie sprzętu i obiektów ,jak i również przez przyjmowanie zawodników do klubu. Zajęcia oraz treningi prowadzą wykwalifikowani trenerzy. Młodzież może trenować pod okiem starszych zawodników oraz trenerów.

25 Wywiad z Sebastianem Pokrzywińskim z MLKS „Orzeł” Kcynia c.d.
Z jakich osiągnięć możemy być dumni w ciągu ostatnich 20 lat? - seniorzy znajdowali się w A klasie - nasz zawodnik Michał Kurdelski osiągnął sukcesy na szczeblu ogólnopolskim ,co jest wielkim sukcesem dla klubu ,możemy być dumni ,że z pod naszych skrzydeł wyszedł tak utalentowany zawodnik - dużym osiągnięciem są sukcesy Emilii Zubrzyckiej w tenisie stołowym - duże zainteresowanie ze strony mieszkańców i gminy Kcynia naszym klubem oraz zajęciami jakie prowadzimy - prowadzenie sparingów między drużynami, daje to ogromne możliwości rozwoju dla nowych zawodników oraz dla zawodników od lat działających w klubie

26 Kościół poklasztorny w Kcyni
Parafia p.w. WNMP w Kcyni Kościół poklasztorny w Kcyni

27 Wywiad z Księdzem Kanonikiem Michałem Kosteckim proboszczem parafii p
Wywiad z Księdzem Kanonikiem Michałem Kosteckim proboszczem parafii p.w. WNMP w Kcyni Co zmieniło się w ciągu ostatnich 20 lat w naszym mieście? - 20 lat pracy pasterskiej proboszcza ks. Kanonika M. Kosteckiego - wiele małżeństw się rozpadło - zwiększyło się życie w wolnych związkach - zmniejszyła się odpowiedzialność chrześcijan - powstanie drugiej parafii (2 proboszczowie i 2 wikariusze) - remont kościoła p.w. WNMP w Kcyni - remont kościoła p.w. Świętego Michała Archanioła - budowa domów - remont elewacji budynków - przebudowa płyty rynku - parking pod kościołem (zbyt blisko kościoła)

28 Wywiad z Księdzem Kanonikiem Michałem Kosteckim proboszczem parafii p
Wywiad z Księdzem Kanonikiem Michałem Kosteckim proboszczem parafii p.w. WNMP w Kcyni Jak zmieniła się estetyka naszego miasta Przede wszystkim miasto wyładniało. Stało się bardziej estetyczne od strony wizualnej. Czy są jakieś osiągnięcia ostatnich 20 lat, z których możemy być dumni? - renowacja kalwarii - remont dachu kościoła p.w. WNMP - remont kopuł wież kościoła p.w. WNMP - Parafiady - remont piwnic w kościele p.w. WNMP - prowadzenie świetlicy „U Karmelka” - prowadzenie siłowni w piwnicy kościelnej - tenis stołowy w piwnicy kościoła - nowe melodie grane o 6:00, 12:00, 15:00. 19:00 i 21:00 - nawiedzenie figury fatimskiej w 1996r. - nawiedzenie relikwii św. Teresy w 2006r.

29 Wywiad z Księdzem Kanonikiem Michałem Kosteckim proboszczem parafii p
Wywiad z Księdzem Kanonikiem Michałem Kosteckim proboszczem parafii p.w. WNMP w Kcyni c.d. - liczne pielgrzymki do Sanktuarium - obozy dla ministrantów i lektorów Jak ksiądz sądzi, czy nasza miejscowość stała się bardziej atrakcyjna turystycznie? Widać to po zwiększeniu pielgrzymek do Sanktuarium Krzyża. Czy jakość życia jest obecnie wyższa niż 20 lat temu? - wyładniało wiele domów i mieszkań - wyładniały posesje przed domami - sklep Biedronka (służy dobry ludzi)

30 Urząd Miejski w Kcyni

31 Wywiad z Michałem Muszyńskim mieszkańcem Kcyni (od 62 lat)
Jakie zmiany w ciągu 20 lat dostrzega Pan w naszym mieście? Dużo rzeczy się zmieniło, często pewnie dla niektórych mało zauważalnych, ale przez mieszkanie tu w Kcyni przez całe swoje życie można dostrzec wiele zmian, jak np.: - przebudowa rynku - remont Kościoła pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, jak i również pod wezwaniem Michała Archanioła - wybudowa Sali gimnastycznej przy Gimnazjum czy też Szkole Podstawowej - hejnał kcyński - przeniesienie przedszkola z ul. Rynek na ul. Libelta - rozbudowa osiedli domków jednorodzinnych - Parafiady w obu kościołach - Pikniki Rodzinne oraz imprezy z okazji Dni Kcyni - nowe place zabaw - przeniesienie ośrodka zdrowia - nowe energooszczędne lampy przy ulicach - budowa bloków

32 Wywiad z Michałem Muszyńskim mieszkańcem Kcyni (od 62 lat)
- nowe boisko sportowe przy ul. Powstańców Wlkp. - remonty dróg - remont jezdni i chodników przy ul. Poznańskiej - projektor multimedialny w Kościele pw. WNMP - renowacja elewacji budynków - nowy przystanek PKS -sklep „Biedronka” - boisko sportowe przy LO w Kcyni - remont dachu w Kościele pw. Michała Archanioła - zmiany w Urzędzie Miasta jak np. przeniesienie MGOPS do dawnego internatu LO - oczyszczalnia ścieków - wiele pomników upamiętniających zmarłych pomordowanych np. Rynek, tablice upamiętniające Jana Pawła II - oddział ratownictwa medycznego przy OSP w Kcyni - pomnik pomordowanych Żydów

33 Wywiad z Michałem Muszyńskim mieszkańcem Kcyni (od 62 lat) c.d
- wiatrak - wieże telefoniczne na ul. Młyńskiej - nowe drogi na wioskach - podłączenia kanalizacyjne do oczyszczalni - remont Komisariatu Policji - pojemniki do segregacji odpadów - nowy parking przy ul. Strażackiej - umieszczenie Sanktuarium Krzyża w książce Najpiękniejszych Sanktuarium w Polsce

34 Wywiad z Michałem Muszyńskim mieszkańcem Kcyni (od 62 lat) c.d
Jak zmieniła się estetyka naszego miasta? Miasto przez ostatnie 20 lat bardzo wyładniało. Jest wiele miejsc gdzie można pospacerować, czy posiedzieć w ciepłe dni. Miasto stało się bardziej nowoczesne. Zwłaszcza przebudowa rynku sprawiła, że miasto stało się bardziej estetyczne i ładne. Wielki wykład w estetykę naszego miasta mają służby porządkowe, które sprzątają nasze miasto i sprawiają, że staje się estetyczne i schludne. Czy powstały nowe drogi? Tak. Jest dużo dróg, które istniały wcześniej, ale nie miały wylanego asfaltu, jak np. ul. Nowa, na której wyłożona jest kostka chodnikowa. Stare drogi unowocześnia się, poprawia się ich wygląd i jakość. Wiele ulic uległo remontom czy też naprawie, jak np. łatanie dziur w asfalcie. Czy są osiągnięcia ostatnich 20 lat, z których jest Pan dumny? Tak. Są takie osiągnięcia. Dawno mówiło się o przebudowie płyty rynku i już od zeszłego roku możemy się tym cieszyć, Są też inne osiągnięcia np. w szkołach, czy w sporcie, ale to już każdy najlepiej indywidualnie wie jakie to osiągnięcia. Dużym też osiągnięciem dla Kcyni jest to, że mamy burmistrza, który dba o dobro mieszkańców, estetykę miasta i rozwój. Czy nasza miejscowość stała się bardziej atrakcyjna turystycznie? Myślę, że tak, ponieważ co roku widać tłumy pielgrzymek czy też wycieczki do miasta położonego na Pałukach, który ma tak wiele starych historii jak np. Klasztor Karmelitów czy też Sanktuarium Krzyża. Folklor Pałuk jest w naszej Gminie bardzo bogaty co też przyciąga turystów, aby zobaczyć Zespół Ludowy przy MGOK-u.

35 Wywiad z Michałem Muszyńskim mieszkańcem Kcyni (od 62 lat) c.d
Czy łatwiej kupić potrzebne rzeczy do życia? Czy też nie? Czy powstały nowe sklepy? Oczywiście, że łatwiej jest kupować rzeczy potrzebne do życia. Jest dużo sklepów co ułatwia komfort życia. Nie trzeba tak jak kiedyś wyjeżdżać do dużych miast, aby zrobić tańsze zakupy mamy, przecież sklep „Biedronka”, w którym możemy kupić prawie wszystkie potrzebne produkty do życia. Słyszy się też często, że młodzi ludzie nie muszą wyjeżdżać do Bydgoszczy do Galerii, żeby kupić odzież, bo w Kcyni jest tyle sklepów, że nie trzeba nigdzie wyjeżdżać. Wiem to po dwójce dorastających wnukach. Czy dba się o środowisko w naszym mieście? Pewnie, że tak. Powstała oczyszczalnia ścieków, jest więcej pojemników na nieczystości. Pracują w mieście służby porządkowe, które sprzątają miasto i sprawiają, że śmieci i wszelkie zanieczyszczenia lądują w pojemnikach na śmieci. Czy jest u nas bezpieczniej? Czy policja stara się pilnować bezpieczeństwa mieszkańców? Tak starają się. Często patrolują miasto i robią rutynowe kontrole kierowców. Niestety nie mamy straży miejskiej, ale gdy coś się dzieje to policja rozwiązuje problem. Starają się przyjechać jak najwcześniej na miejsce zdarzenia. Dbają o dobro pieszych i kierowców. W szkole podstawowej włączyli się w akcje „Dzieci na drogach”.

36 Wywiad z Michałem Muszyńskim mieszkańcem Kcyni (od 62 lat) c.d
Czy dba się o środowisko w naszym mieście? Pewnie, że tak. Powstała oczyszczalnia ścieków, jest więcej pojemników na nieczystości. Pracują w mieście służby porządkowe, które sprzątają miasto i sprawiają, że śmieci i wszelkie zanieczyszczenia lądują w pojemnikach na śmieci. Czy jest u nas bezpieczniej? Czy policja stara się pilnować bezpieczeństwa mieszkańców? Tak starają się. Często patrolują miasto i robią rutynowe kontrole kierowców. Niestety nie mamy straży miejskiej, ale gdy coś się dzieje to policja rozwiązuje problem. Starają się przyjechać jak najwcześniej na miejsce zdarzenia. Dbają o dobro pieszych i kierowców. W szkole podstawowej włączyli się w akcje „Dzieci na drogach”.

37 Ochotnicza Straż Pożarna w Kcyni

38 Wywiad z Piotrem Mantychem z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni
Co zmieniło się c ciągu ostatnich 20 lat w OSP Kcynia? zmiana funkcjonowania działania z jednostki przeznaczonej wyłącznie do działań ratowniczych w czasie pożarów, do działań również w wypadkach drogowych ratownictwa medycznego, powodziowego. powstał punkt ratownictwa jednostce OSP w Kcynia jednostka zmieniła status organizacji pożytku publicznego od 1995r. jednostka OSP w Kcynia włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego zakupywany jest systematycznie sprzęt zmieniły się trzy samochody specjalistyczne pożarnicze dwa przeszły generalny remont KSR – G pozwala na uzyskiwanie funduszy na zakup sprzętu i wymianę zużytego na nowy (lepszy) sprzed pożarowy 2 zestawy sprzętu hydraulicznego 4 aparaty powietrzne 3 agregaty prądotwórcze 2 pompy pływające podstawowy sprzęt na wyposażeniu ratowniczym

39 Wywiad z Piotrem Mantychem z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni
zmiana przepisów pozwalająca na udział strażaka w akcjach (obecnie każdy strażak musi posiadać badania lekarskie, skończone 18 – 60 lat, ubezpieczanie, przejść kursy kwalifikacyjne prowadzone przez Komendy PSP) ilość i jakość zdarzeń (przejść z gaśniczych na wypadki i miejscowych zagrożeń) Czy młodzież może angażować się w życie Osp Kcynia? Tak. Od 12 roku życia. Może należeć do Orkiestry Dętej. Młodzież pomaga po akcjach (przygotowanie sprzętu, zawody, życie codzienne jednostki) Czy organizowane są jakieś zawody, formy rywalizacji między jednostkami? zawody sportowo – pożarowe ( gminny – co dwa lata, wojewódzkie – co cztery lata) co roku zawody wojewódzkie MDP w systemie CTIF przedział wiekowy 12 – 15 lat chłopcy i dziewczęta, 16 – 18 lat chłopcy i dziewczęta, seniorzy, kobiety) (bieg sztafetowy 7*50m z przeszkodami, ćwiczenia bojowe) co roku odbywa się Turniej Wiedzy Pożarowej „Młody zapobiega pożarom” (szczebel gminny, powiatowy, wojewódzki, krajowy) Turniej Plastyczny (szczebel gminny, powiatowy, wojewódzki, krajowy) co roku Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Drogowym i Medycznym Turniej Piłki Nożnej im. Mirka Schmidta

40 Wywiad z Piotrem Mantychem z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni
Czy organizowane są jakieś zawody, formy rywalizacji między jednostkami? zawody sportowo – pożarowe ( gminny – co dwa lata, wojewódzkie – co cztery lata) co roku zawody wojewódzkie MDP w systemie CTIF przedział wiekowy 12 – 15 lat chłopcy i dziewczęta, 16 – 18 lat chłopcy i dziewczęta, seniorzy, kobiety) (bieg sztafetowy 7*50m z przeszkodami, ćwiczenia bojowe) co roku odbywa się Turniej Wiedzy Pożarowej „Młody zapobiega pożarom” (szczebel gminny, powiatowy, wojewódzki, krajowy) Turniej Plastyczny (szczebel gminny, powiatowy, wojewódzki, krajowy) co roku Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Drogowym i Medycznym Turniej Piłki Nożnej im. Mirka Schmidta Jaki postęp dostrzega Pan w sprawach sprzętu ratowniczego? Czy ułatwia to pracę strażakom? Ułatwia i pomaga. Czas ewakuacji osób poszkodowanych, zabezpieczenie miejsca, przewiezienie do punktu medycznego jest krótsze. Ułatwia pracę strażakom dając bezpieczeństwo: wpływa wydajniej na akcję. Wraz z rozwojem technologii rozwija się sprzęt pożarowy jak jego jakość, która ułatwia dostęp do osób poszkodowanych, skraca czas akcji ratowniczych, powoduje mniejsze skutki. Coraz większe dbanie o bezpieczeństwo strażaka.

41 Wywiad z Piotrem Mantychem z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni
Jaki wkład w życie społeczeństwa ma pogotowie przy OSP w Kcynia? Punkt Ratownictwa Medycznego w Kcyni ma przeogromny wpływ w życiu społecznym, związane jest to z krótszym czasem dotarcia do osób oczekujących pomocy, również wyszkolenie ratowników medycznych oraz sprzęt znajdujący się w karetce pogotowia pozwala na skuteczną i pewną pracę zespołu ratowników medycznych. Wprowadza większy spokój w życie społeczne, bo znajduję się ba miejscu, bo liczą się pierwsze minuty od zdarzenia (łańcuch przeżycia) oraz zwiększa szanse przeżycia. Czy łatwiej jest niż kiedyś udać się na miejsce pożaru? Rozwinięty jest system przekazywania informacji, alarmowania jednostki OSP, na dzień dzisiejszy w porównaniu ostatnich 20 lat zmieniła się szybkość alarmowania i system łączności ( osoba dzwoniąca na 998 lub 112 informacja o zdarzeniu przekazuje informacje, a my ochotnicy jesteśmy o tym natychmiast informowani). Istnieje załączenie w stanowisku kierowania czy też syreny alarmowe a w Kcyni pagerów. Zmiana technologii samochodów pożarowych ( wygodne i bezpieczne dla strażaków).

42 Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Udziela świadczeń rodzinnych w Gminie Kcynia

43 Wywiad z Kierownikiem Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kcyni został utworzony 1 kwietnia 1990 r. Zarządzeniem Nr 2/90 Naczelnika Miasta i Gminy w Kcyni z dnia 30 marca 1990 r. Co zmieniło się w MGOPS w Kcyni w ciągu ostatnich 20 lat? rozszerzył się wachlarz przepisów prawnych, na których pracuje Ośrodek w 2001r. Ośrodek zmienił siedzibę – Ośrodek zajmuje część budynku po byłym internacie L.O. przedtem siedziba Ośrodka znajdowała się w budynku Urzędu Gminy w 1996r. Ośrodek został skomputeryzowany, aktualnie pracuje na 5 programach: pomost, płatnik, syriusz, program płacowy, program księgowy w 2004r. w Ośrodku utworzono komórkę świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego (wcześniej beneficjanci byli obsługiwani przez swoje zakłady pracy, ZUS, KRUS, urzędy pracy oraz w przypadku alimentów również przez ZUS) w 206r. w Ośrodku utworzono własna księgowość ( wcześniej sprawy księgowości Ośrodka obsługiwała księgowa Urzędu) w 2004r. zatrudniono radcę prawnego na potrzeby pracowników Ośrodka oraz podopiecznych w 2007r. utworzono w Ośrodku Punkt Poradnictwa Psychologicznego – psycholog przyjmuje w każdy czwartek w godz. od 9.00 do 11.00

44 Wywiad z Kierownikiem Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni
w 2008r. Ośrodek realizuje projekt systemowy w ramach VII Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitału Ludzi pod nazwą „Teraz wy! – program aktywizacji społecznej w gminie Kcynia”. Projekt jest współfinansowany przez Unie Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W 2009r. przeprowadzono gruntowny remont pomieszczeń biurowych, wcześniej wymieniono schody, wyremontowano korytarz oraz pomieszczenie sanitarne. Co Pani zdaniem zmieniło się w pomocy socjalnej dla mieszkańców gminy? Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwieniem osobom i rodzinom przezwyciężeniem trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokazać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości (art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990r., Dz. U. Nr 133, poz. 883) Powyższa ustawa obowiązywała w pracy Ośrodka przez szesnaście lat. Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. ( Dz. U. Nr 175, poz ze zmianami) jest aktem prawnym, na którym Ośrodek pracuje do dziś. W ustawie z 2004r. nie zmieniła się rodzaj przyznanej pomocy, a są to: zasiłki okresowe zasiłki stałe zasiłki celowe zasiłki celowe specjalne

45 Wywiad z Kierownikiem Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni c.d.
Zmieniło się finansowanie osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej z danej gminy. Do końca roku 2003r. różnicę miedzy odpłatnością za pobyt w Domu Pomocy Społecznej a posiadaniem dochodem przez mieszkańca domu pokrywano z budżetem, natomiast od 2004r. ta różnica pokrywana jest ze środków własnych gminy. Wzrosły wymagania dotyczące wykształcenia pracowników socjalnych. Od 2004r. pracownikiem socjalnym może być osoba, która posiada wykształcenie wyższe o specjalności praca socjalna ukończona w kierunkach: pedagogika, politologia, psychologia, nauki o rodzinie. Większość zdarzeń, które realizował Ośrodek były zadaniami zleconymi przez Wojewodę po roku 2004 stały się zadaniami własnymi gminy o charakterze obowiązkowym finansowymi z dotacji celowych budżetu państwa. Ustawa z 2004 r. wprowadziła do pracy pracownika kontrakty socjalne. Jest to narzędzie motywujące rodzinę czy osobę do wzmocnienia aktywności i samodzielności życiowej, zdrowej lub przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Czy Pani zdaniem dużo udało się zrobić w ciągu 20 lat? Pomaganie osobom i rodzinom znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, bądź osobistej jest działaniem ciągłym. Leży to w zakresie pracy pracowników socjalnych. Pomoc nie polega tylko na podzieleniu środków pieniężnych ale również na pobudzeniu do działania i wychodzeniu z trudnej sytuacji życiowej. Pojecie – czy udało się dużo zrobić w ciągu 20 lat jest to pojecie względnie – praca socjalna i pomoc finansowa prowadzona jest każdego dnia przez wszystkie lata.

46 Wywiad z Kierownikiem Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni c.d.
Jakie zmiany zaszły w przeciwdziałaniu bezrobociu? Jak taka instytucja jak ta pomaga w znalezieniu pracy? Czy umożliwia łatwiejszy dostęp do informacji o ewentualnej pracy i ofertach? Instytucja, która zajmuje się pomocą w poszukiwaniu pracy bezrobotnym jest właściwy urząd pracy. Wszelkie zmiany w przeciwdziałaniu bezrobociu zawiera ustawa o promocji zatrudnia i instytucjach na rynku pracy ( Dz. U. Nr 9, poz z 2004r.). Nasz Ośrodek współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w zakresie organizowanych kursów, szkoleń dla bezrobotnych, które wywiesz na tablicy ogłoszeń. Ponadto Urząd Pracy przeszłą oferty pracy, które również są udostępnione dla bezrobotnych. Ośrodek pomocy wspiera finansowo osoby, które poszukują pracy – miedzy innymi na dojazdy do pracy i zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych do chwili otrzymania pierwszego wynagrodzenia. Od 2008r. w ramach programu unijnego Kapitał Ludzki Ośrodek przeprowadza szkolenia bezrobotnych z doradztwem zawodowym, psychologiem, pedagogiem i radca prawnym w celu nabycia umiejętności w poszukiwaniu pracy, podniesienie kompetencji życiowych, dowartościowania samego siebie. Czy są jakieś osiągnięcia ostatnich 20 lat z których jest Pani dumna? Cieszę się z tego, że Ośrodek jest wyremontowany, zinformatyzowany, że rozrasta się struktura Ośrodka, pracownicy mają dobre warunki pracy. Ale najważniejszym jest niesienie pomoc drugiemu człowiekowi. Cieszy, gdy środki na pomoc są wystarczające a praca socjalna przynosi wymierne efekty.

47 Wywiad z Kierownikiem Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni c.d.
Czy Pani zdaniem bezrobocie zwiększyło się czy spadło w ciągu ostatnich 20 lat? Czy może nie idzie tego tak jednoznacznie zinterpretować? Bezrobocie w gminie Kcynia pojawiło się jak w całej Polsce w 1990r. głównie w wyniku zwolnień w przedsiębiorstwach i zakładach państwowych. Był to rezultat rozpoczętego w 1989r. proces transformacji systemowej w ustrojowej – zmiana ustroju gospodarczego z totalitarnego na demokratyczny. Bezrobocie stało się zjawiskiem stałym i stanowi najważniejszy problem gospodarczy i społeczny. Gmina Kcynia to teren typowo rolniczy o małej licznie zakładów. W gminie Kcynia problemy ze znalezieniem pracy występował jeszcze przed rokiem 90-tym, znaczna cześć osób aktywnych zawodowo dojeżdża do pracy do pobliskich miasteczek oraz Bydgoszczy. Na bezrobociu w latach 90-tych duży wpływ miała likwidacja Państwowych Gospodarstw Rolnych, w których zatrudnienie miło 635 osób  POZIOM BEZROBOCIA Poziom bezrobocia w gminie Kcynia na przestrzeni dość długiego okresu utrzymuje się niemalże przez całe czas wysokim poziomie. 1995 1996 1997 1998 1999 2006 2007 2008 VI 2009 II 2010 1472 1459 1269 1316 1462 1398 1217 1175 994 1153

48 Przebudowa Kcyńskiego Rynku

49 Moje boisko Orlik 2012

50 W skład Zespołu Projektowego weszli:
Zespół Szkół nr 1 w Kcyni TECHNIKUM EKONOMICZNE Marcin Wystempski – fotografie, montaż Adrian Madziński – fotografie, montaż Joanna Gaj – wywiady, fotografie Żaneta Witkowska – wywiady Zespół Szkół nr 1 w Kcyni TECHNIKUM INFORMATYCZNE Radosław Błochowiak – fotografie, szata graficzna strony tytułowej Łukasz Gorlewski – fotografie, montaż Adam Nowacki – montaż LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Marcin Czechowski – konsultacja informatyczna Piotr Piątkowski – konsultacja informatyczna Nauczyciele koordynatorzy: mgr Marcin Lisiecki – część informatyczna Mgr Edyta Nowak - wywiady Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Wybrane dokonania samorządu terytorialnego na przykładzie gminy Kcynia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google