Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZŁUDZENIA OPTYCZNE Większe, mniejsze? Jest czy nie ma? Wygięte!..? Coś innego!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZŁUDZENIA OPTYCZNE Większe, mniejsze? Jest czy nie ma? Wygięte!..? Coś innego!"— Zapis prezentacji:

1 ZŁUDZENIA OPTYCZNE Większe, mniejsze? Jest czy nie ma? Wygięte!..? Coś innego!

2 Większe czy mniejsze? Najprostszy i najbardziej znany przykład złudzenia. Który cień jest dłuższy, a figura większa? Która linia jest dłuższa?

3 Przecież wyraźnie widać różnicę! Która z postaci jest wyższa? Która z linii dłuższa?

4 Czy podstawa obu naczyń ma tę samą długość? Czy pierwsze środkowe kółko ma tę samą wielkość co drugie? Większe czy mniejsze? cd.

5 Gdy widać coś czego nie ma… Złudzenie Hermana Widzisz czarne kropki?

6 Gdy widać coś czego nie ma… i na odwrót! Widzisz wyraźnie biały kwadrat...? To samo tyczy się sześcianu Patrz przez dłuższą chwilę na czarny punkt. Szara otoczka zacznie znikać!

7 Gdy widać coś czego nie ma… cd. Patrz przez pół minuty na żarówkę. Potem szybko przerzuć wzrok na białe pole. Może coś tam zaświeci ?

8 Gdy widać kolor, którego nie ma… Ile kolorów widzisz? Patrz na obrazek z pewnej odległości. Czy środkowy pasek ma jednolity kolor na całej długości?

9 Gdy widać coś.. Ale nie to co jest! Widzimy tutaj spirale... Zaraz.. ale czy na pewno? Przecież to koła..!

10 Czy te linie są proste?

11 A te? Czy są równoległe? ?

12 Czy te linie są proste? cd.

13 Czy mnie wzrok nie myli!? Złudzenia optyczne mają swą przyczynę w budowie oka lub w tym, jak przesłany obraz zostanie zinterpretowany przez mózg. Czasem wzrok nas oszukuje – nie musimy się jednak martwić, ani biec do okulisty. Złudne obrazy powstają przez niedoskonałość oka lub, jak niektórzy sądzą, przez jego przystosowanie się do otaczającego świata. Na wcześniejsze pytania (Która linia jest dłuższa?) nie trzeba chyba odpowiadać. Wszyscy zetknęliśmy się już kiedyś ze złudzeniem i wiemy że przedstawiane obiekty są równe, równoległe itd. Patrzymy na taki obrazek z dozą podejrzliwości i wiemy, że prawda jest odwrotna do tego co podpowiada nam wzrok. Kilka trudniejszych przykładów kryje się pod przyciskami obok. Jak je wytłumaczyć? 1. 2. 3. 4. 5.

14 Nic dodać, nic ująć !? Jak to możliwe? Dla niedowiarków figury przedstawiono na kratkach

15 Naprawdę niesamowite Patrz w czarny punkt. Zbliżając się i oddalając od obrazka zobaczysz naprawdę intrygujące zjawisko

16 Ruchome kółka – cd.

17 Czasem trzeba nabrać dystansu, by zobaczyć pełnię... Popatrz na obrazek z bliska. A teraz z daleka i z przymrużeniem oka. Bez urazy ;)

18 To coś nie może zaistnieć przestrzennie Spróbuj zbudować to urządzenie

19 Takiego słonia też niestety nie ma Słoń namalowany jest na tej samej zasadzie. Ile słoń ma nóg?

20 Masz problem z nazwaniem koloru !? Nazywaj płynnie po kolei kolory napisów. Konflikt półkul mózgowych –prawa półkula próbuje nazwać kolory, a lewa czyta wyrazy


Pobierz ppt "ZŁUDZENIA OPTYCZNE Większe, mniejsze? Jest czy nie ma? Wygięte!..? Coś innego!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google