Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Warszawy Julia Piątkowska Ola Leśniak Magda Gajewska Ela Roman

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Warszawy Julia Piątkowska Ola Leśniak Magda Gajewska Ela Roman"— Zapis prezentacji:

1 Zabytki Warszawy Julia Piątkowska Ola Leśniak Magda Gajewska Ela Roman
Julia Sowińska Zosia Bichniewicz Mateusz Kurzyński

2 Belweder

3 Belweder Pałac w Śródmieściu, w Parku Łazienkowskim, na Trakcie Królewskim. Zbudowany w stylu klasycystycznym. Pałac został przebudowany przez Jakuba Kubickiego w latach na miejscu XVII-wiecznej willi Krzysztofa Zygmunta Paca. Pałac był siedzibą Naczelnika Państwa i Prezydenta II Rzeczypospolitej do 1926, ministra spraw wojskowych Józefa Piłsudskiego, niemieckiego gubernatora Warszawy Ludwiga Fischera, przywódcy Polski Ludowej Bolesława Bieruta i siedzibą prezydencką na początku III Rzeczypospolitej. Obecnie Belweder pozostaje własnością Kancelarii Prezydenta RP i jest używany do celów reprezentacyjnych. Ze względu na historię szczególnie chętnie wykorzystywany jest podczas uroczystości o charakterze wojskowym oraz spotkań dyplomatycznych prezydenta lub premiera z zagranicznymi przywódcami. W pałacu znajduje się także Muzeum Józefa Piłsudzkiego.

4 Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie - architektura
Pałac w Wilanowie został zbudowany w latach 1681–1696 według projektu Augustyna Locciego, dla króla Jana III Sobieskiego. Pałac przetrwał zabory, wojny i okupacje. Jego architektura jest połączeniem sztuki europejskiej i staropolskiej tradycji budowlanej. Wystrój malarski pałacu jest dziełem wielu artystów. Na początku pałac był magnacką rezydencją, a w późniejszych latach (1696) reprezentuje styl barokowej podmiejskiej rezydencji.

5 Pałac w Wilanowie - historia
Pałac należał na początku do króla Jana III Sobieskiego, a po jego śmierci do jego synów. Później przejmowały go różne rody magnackie. W 1730 przejął go król August II Mocny. W 1805 właściciel Stanisław Kostka Potocki w jednej części pałacu założył jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Były tam zbiory sztuki europejskiej oraz dalekowschodniej, a także część poświęcona Janowi III Sobieskiemu.

6 Kościół Zbawiciela Jest to jeden z nie wielu zabytków który przetrwał 2 wojnę światową kościół ten powstał w 1899 r. z inicjatywy księdza arcybiskupa, metropolity warszawskiego, Wincentego Chościaka. znajduje się on na skrzyżowaniu ulic Mokotowskiej i Marszałkowskiej Konkurs na projekt kościoła wygrał Stefan Szyller Lecz realizację powierzono architektowi, autorowi m.in. kościoła św. Wojciecha na Woli i św. Floriana na Pradze, Józefowi Piusowi – absolwentowi Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

7 Pałac Prezydencki Od 1993 roku budynek ten jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Pałac Prezydencki jest najokazalszym gmachem przy Krakowskim Przedmieściu i jednocześnie największym z warszawskich pałaców. Stoi pomiędzy kościołem a hotelem Bristol.

8 Pierwotnie wyglądał inaczej, zaś swój obecny wygląd i tradycyjną nazwę (czyli Pałac Namiestnikowski) zyskał w XIX wieku podczas gruntownej przebudowy. Gmach ten rzadko posiadał głównych mieszkańców, a głównie spełniał szereg funkcji publicznych. Od końca XX wieku był siedzibą a zarazem domem kolejnych prezydentów Polski. Od roku 2010 Pałac Prezydencki spełnia jedynie funkcje biurowe, podczas gdy rezydencją prezydenta (Bronisława Komorowskiego) stał się Belweder.

9 Znajduje się przy Placu Zamkowym, na Śródmieściu
Zamek Królewski Znajduje się przy Placu Zamkowym, na Śródmieściu Na początku była to rezydencja Książąt Mazowieckich, potem siedziba: Króla, Sejmu Na przestrzeni lat przeznaczony na potrzeby administracji Rosyjskiej, następnie w zamku mieściła się rezydencja

10 Zamek Królewski Zamek został spalony i ograbiony w 1939 roku, następnie zrekonstruowany i odbudowany W 1980 został wpisany na Światową Listę UNESCO Stanowi pomnik kultury narodowej, pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne Wybudowany w stylu gotycko-klasycystycznym

11 Arsenał Jest to królewski magazyn z rozległym dziedzińcem
Znajduje się przy ulicy Długiej 52 Gmach ten wzniesiony został w latach z rozkazu króla Władysława Miała tam miejsce słynna Akcja pod Arsenałem Obecnie służy jako Państwowe Muzeum Archeologiczne

12 Sejm

13 Sejm Rzeczpospolitej Od 1505 roku najwyższy organ władzy ustawodawczej w Polsce. Składa się on z 460 posłów, wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych Kadencja Sejmu, zgodnie z Konstytucją, trwa 4 lata

14 Położenie i historia Wiejska4/6/8 Warszawa
Historycznie udokumentowany sejm wyznaczył Władysław Łokietek na 26 maja 1331 w Chęcinach. Ten ogólnopolski sejm rokował do 14 czerwca tycząc wojny znanej z bitwy pod Powcami. Wydarzenie to odnotowane jest przez wielu historyków, począwszy od Jana Długosza W 1918 przedstawiciele Polaków żyjących w Niemczech zebrali się na Polskim Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu.


Pobierz ppt "Zabytki Warszawy Julia Piątkowska Ola Leśniak Magda Gajewska Ela Roman"

Podobne prezentacje


Reklamy Google