Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROMANTYZM Wprowadzenie do epoki Iwona Pawłowska. Geneza nazwy Według J. Krzyżanowskiego nazwa romantyzm pochodzi od słów: romanus (rzymski) lingua romana.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROMANTYZM Wprowadzenie do epoki Iwona Pawłowska. Geneza nazwy Według J. Krzyżanowskiego nazwa romantyzm pochodzi od słów: romanus (rzymski) lingua romana."— Zapis prezentacji:

1 ROMANTYZM Wprowadzenie do epoki Iwona Pawłowska

2 Geneza nazwy Według J. Krzyżanowskiego nazwa romantyzm pochodzi od słów: romanus (rzymski) lingua romana (język rzymski) romansa, romans, romant (gatunki literackie pisane w lingua romana) romanticus (cecha utworów w/w) romantyzm (nazwa prądu)

3 Czas trwania epoki W Europie od Wielkiej Rewolucji Francuskiej - 1789 r. do Wiosny Ludów – 1848 r. W Polsce od 1818/1822 r. (początek teoretyczny – spór klasyków z romantykami/ praktyczny – I seria poezji A. Mickiewicza Ballady i romanse) do 1864 r. (klęska powstania styczniowego)

4 Romantyzm w Polsce Faza początkowa: 1818/1822 r. – 1830 r. Faza dojrzała: 1830 r. – 1848 r. Faza schyłkowa: 1848 r. – 1864 r.

5 Charakter epoki klasycyzmromantyzm ideały antycznewzorce średniowieczne (gotycyzm) mimesisfantastyka literat - nauczycielliterat, poeta - wieszcz inspiracje Południeminspiracje Północą (osjanizm) i Wschodem (orientalizm) kulturanatura i ludowość bohater: mędrzec, filozofbohater romantyczny

6 Bohater romantyczny Indywidualista Poeta Buntownik, skłócony ze światem Samotnik, wyalienowany ze społeczeństwa Chory na weltschmerz Patriota Wędrowiec, pielgrzym, homo viator Nieszczęśliwie zakochany Szalony Ma skłonności samobójcze

7 Gotycyzm Zgodnie z teorią J. Krzyżanowskiego romantyzm jest nawiązaniem do średniowiecza. W sztuce występują inspiracje tamtym okresem jako czasem tajemniczym, pięknym, nacechowanym cudownością. W literaturze pojawiają się: - sceneria gotycka (zamki, ruiny) - postaci z zaświatów, zjawy, upiory, duchy

8 Poeta - wieszcz Poeta romantyczny jest profetą (wizjonerem, przewiduje i wieszczy przyszłość) i przewodnikiem narodu (głosi hasła i idee, wokół których chce zjednoczyć naród, tyrteuszem (wzywa naród do walki z wrogiem). Poeta jest kreatorem nowych światów (często fantastycznych) i dlatego rywalizuje z Bogiem (podobnie jak on tworzy nieśmiertelność).

9 Północ i Wschód O ile w klasycyzmie powracano do źródeł kultury europejskiej, która ukształtowała się na południu kontynentu, to sztuka romantyzmu jest efektem inspiracji kulturą Północy i Wschodu. Twórcy parafrazują mity i opowieści celtyckie, duńskie ballady, fascynują się przyrodą i obyczajowością Orientu. Często w tym celu podróżują, szczególnie na Wschód.

10 Co nowego w literaturze? Synkretyzm rodzajowy i gatunkowy (nowe gatunki, zrywające z dotychczasowym podziałem na lirykę, epikę i dramat) Synteza sztuk (teoria Wagnera) Wzbogacenie poetyki (regionalizmy, orientalizmy, symbol, metafora) Nowy narrator (epicko – liryczny dominujący nad światem przedstawionym) Kompozycja otwarta, luźna, fragmentaryczna Inwersja czasowa Nowy typ bohatera (bohater romantyczny)

11 Hasła i pojęcia Mesjanizm Mistycyzm Oniryzm Profetyzm Prometeizm Regionalizm Tyrteizm Wallenrodyzm

12 Malarstwo Nowe spojrzenie na przyrodę Motyw samotności Fantastyka Wizyjność Historyzm

13

14

15

16

17

18 THE END Scenariusz i reżyseria: Iwona Pawłowska


Pobierz ppt "ROMANTYZM Wprowadzenie do epoki Iwona Pawłowska. Geneza nazwy Według J. Krzyżanowskiego nazwa romantyzm pochodzi od słów: romanus (rzymski) lingua romana."

Podobne prezentacje


Reklamy Google