Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Napoléon Bonaparte.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Napoléon Bonaparte."— Zapis prezentacji:

1 Napoléon Bonaparte

2 Pierwotnie był to Napoleone de Buonaparte
Pierwotnie był to Napoleone de Buonaparte. Urodził się 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zmarł 5 maja 1821 r. w Longwood na Wyspie Świętej Heleny.

3 pierwszy konsul Republiki Francuskiej [ w latach 1799-1804]
BYL TO: pierwszy konsul Republiki Francuskiej [ w latach ] cesarz Frauzów [w latach oraz 1815] prezydent [ ] król Włoch [w latach ]

4 Urodził się w niezamożnej rodzinie, choć pochodzenia szlacheckiego
Urodził się w niezamożnej rodzinie, choć pochodzenia szlacheckiego. Jego ojciec nazywał się Carlo Maria Buonaparte, matka Letycja Buonaparte. Miał braci: Józefa, Ludwika, Lucjana i Hieronima, oraz trzy siostry: Karolinę Bonaparte-Murat, Paulinę Bonaparte-Borghese i Elizę Bonaparte-Baciocchi.

5 .młodość i dzieciństwo. W 1779 roku zaczął uzęszczać do szkoły wojskowej w Brienne. Od 1784 roku kontynułował naukę w Paryżu, w l'École Militaire. Do służby w artylerii został przydzielony ze stopniem podporucznika [rok 1786]. W 1791 awansowany na porucznika. Bonaparte zerwał z korsykańskim przywódcą Paolim, ponieważ był zwolennikiem utrzymania Korsyki przy Francji. Po wywołaniu antyfrancuskiego powstania [w roku 1793] w raz z rodziną musiał uciekać z wyspy.

6 W roku 1793 Napoleon jako dowódca artylerii przeforsował swój plan przeciwko Republice Tulonu.
Po zakończeniu, za wszystkie zasługi został awansowany najpierw z kapitana na szefa batalionu, a potem na generała brygady. Lider Dyrektoriatu Paul Barras, który pamiętał Napoleona z okres oblężenia Tulonu, powołał go do wojsk tłumiących rojalistyczne powstanie (5 października 1795 roku). Po tym mianowany został dowódcą wojsk wewnętrznych i generałem dywizji.. Dwa dni później po swoim ślubie objął dowództwo nad wojskami francuskimi walczącymi z Austriakami na terytorium północnej Italii.

7 .zdobycie władzy. [W latach ] pokonał Austriaków i narzucił im pokój w Campo Formio [w 1797]. Pod jego rozkazami służyły też Legiony Polskie, pod dowództwem J.H. Dąbrowskiego. Bonaparte zaproponował podbicie Indii - perły Korony Brytyjskiej. Ruszył więc na Egipt, który miał być bazą napadową [w przyszłości] na Indie. Wzięło w niej udział 38 tysięcy marynarzy i żołnierzy oraz 175 uczonych i artystów, którzy badali kulturę Egiptu. Spotkało ich wiele sukcesów nie mówiąc już o licznych niepowodzeniach. Francuzi zmuszeni zostali do kapitulacji, lecz Napoleon nie czekając na zakończenie kampanii wrócił do Francji, gdzie Dyrektoriat, za zasługi wojenne mianował go dowódcą wojskowym Paryża. Od razu to wykorzystał, inicjując zakończony następnego dnia wojskowy zamach stanu. Dyrektoriat został obalony, a władza przypadłą na Napoloeona, jako 1 konsula.

8 .rządy Napoleona. Od samego początku działał energicznie; starał się o poparcie ze strony arystokracji.. Ogłosił amnestię dla emigrantów [oznaczało to że mogli oni wracać do kraju, ale majątków im nie zwrócono]. W 1801 roku zawarł nowy kontrakt z kościołem, w którym zastrzegł nienaruszalność dokonanych rewizji i sprzedaży dóbr kościelnych. Kontrakt był też korzystny dla kościoła: ustalił bowiem: pensje dla biskupów, wprowadził religię do szkół, ułatwił on budowę kościołów i szkół kościelnych itd… Wprowadził obowiązek nieodpłatnej nauki, przyjęcie zasad nominacji sędziów, zaostrzenie walki z fałszerstwem czy rozbojami itp. Dotrzymał się też do dziś KODEKS CYWILNY NAPOLEONA [z roku 1804]. Zreformował on urzędy skarbowe, wprowadził podatki pośrednie, co do soli, tytoniu i alkoholu [co poprawiło budżety państwa]. Poważnym pomysłem było sprzedanie Luizjany Stanom Zjednoczonym [za 15 milionów dolarów].

9 .cesarz francuzów. 2 grudnia 1804 roku, w katedrze Notre Dam Napoleon koronował się, wraz z żoną na cesarza francuzów. W Mediolanie za to ukoronował się na Króla Włoch. Między rokiem 1800 a 1815 Francja przeprowadziła kilkanaście wojen. Ich fronty rozciągały się od Lizbony po Moskwę i od Anglii, Szwecji po Italię. Napoleon walczył w Austrii, Hiszpanii i Niemczech, odnosząc wielkie zwycięstwa , ponosząc też parę klęsk. W wyniku wszystkich podbojów Francja powiększyła swoje terytorium o 750 tys. km², mając przy tym 44 mln mieszkańców.

10 .abdykacja. 31 marca 1814 roku rozpoczęła się okupacja Paryża. Dowódcy nalegali by Bonaparte abdykował co zrobił 6 kwietnia 1814 roku, zrzekając się władzy na rzecz syna. Koalicja przeciwko Napoleonowi zażądała kapitulacji bezwarunkowej. Dokonał jej11 kwietnia 1814 roku. Zesłano go na wyspę Elbę, położoną na Morzu Śródziemnym [20 km od wybrzeża Włoch].

11 Wykonanie Fotografie Informacje Nicol Wiśniewska
Informacje


Pobierz ppt "Napoléon Bonaparte."

Podobne prezentacje


Reklamy Google