Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt Edukacyjny „Polska w Europie”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt Edukacyjny „Polska w Europie”"— Zapis prezentacji:

1 Projekt Edukacyjny „Polska w Europie”
Temat: Druga Wojna Światowa „Okupanci Polski” opracowała: Katarzyna Nieużyła

2 Związek Radziecki Józef Stalin (urodzony 18 grudnia 1878 r. w Gori, zmarł marca 1953 w Kuncewie) – dyktator Związku Radzieckiego posiadający nieograniczoną władzę. Stosował wewnętrzny i zewnętrzny terror, który pochłonął od kilku do kilku dziesięciu milionów ofiar śmiertelnych. Podpisując sojusz z III Rzeszą umożliwił Niemcom rozpoczęcie agresji zbrojnej na Polskę, przyczyniając się do wybuchu II wojny światowej.

3 Działalność polityczna
W 1922 r. utworzono dla niego urząd sekretarza generalnego Wszechrosyjskiej Partii Komunistycznej, później (1925r.) Wszechzwiązkowej Partii Komunistycznej i wreszcie (1952 r.) Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Początkowo swoją władze opierał na zaufaniu Lenina.

4 Wielki Głód W wyniku przymusowej kolektywizacji przeprowadzonej na początku lat 30. zesłano do łagrów ponad 2 miliony chłopów, a kulminacją wymierzonych przeciwko chłopom akcji stał się Wielki Głód na Ukrainie, który pochłonął od 6 do 7 milionów ludzi. Zagrożeni głodem chłopi zaczęli ukrywać zboże – wtedy wprowadzono „brygady szturmowe” , które siłą rekwirowały znalezione produkty rolne oraz drakońskie prawo. Na mocy tych uprawnień od r. aresztowano 125 tysięcy ludzi z czego 5400 zostało skazanych na karę śmierci. Klęska głodu na Ukrainie spowodowała liczne przypadki ludożerstwa wśród zdesperowanej ludności wsi.

5 II Wojna Światowa W okresie wojny Stalin prowadził aktywną politykę dążącą do poszerzenia komunizmu. Działalność ta została rozpoczęta przez sojusz z Niemcami i pakt Ribbentrop-Mołotow września 1939 r. ZSRR bez wypowiedzenia wojny zaatakował wschodnie terytorium Rzeczpospolitej co spowodowało represje wobec ludności polskiej oraz w mniejszym stopniu stosunki do innych narodów. Działaniem Stalina było m.in. uwięzienie kilkunastu tysięcy polskich oficerów, zamordowanych w ramach tzw. zbrodni katyńskiej. Jego polityka pochłonęła również ok. miliona ofiar na wschodnich terenach Polski okupowanych przez ZSRR w wyniku terroru, rozstrzeliwań, zsyłek i zesłań do obozów pracy.

6 Życie prywatne Józef Stalin był dwukrotnie żonaty. Jego pierwsza żona, Jekaterina Swanidze zmarła po czterech latach małżeństwa w 1907 r. po ciężkiej chorobie. Jego pierwszym synem był Jakow Dżugaszwili. W 1941 r. Jakow dostał się do niewoli Niemieckiej i Stalin nie chciał go wymienić na feldmarszałka Friedricha von Paulusa. W 1943 r. Jakow zmarł popełniając samobójstwo lub został zamordowany. Drugą żoną Stalina została w 1919 r. Nadieżda Allilujewa. Stalin często nią pogardzał i poniżał w obecności swoich współpracowników. W 1932 r. Popełniła samobójstwo bądź została zamordowana na polecenie męża. Ich dwoje dzieci to Wasyl (ur r.) i Swietłana (ur r.). Stalin bardzo kochał swoją córkę, a Wasyl służył w Armii Radzieckiej.

7 Śmierć Józefa Stalina Józef Stalin zmarł 5 marca 1953 r. na wylew krwi do mózgu o 21:50. Jego śmierć spowodowała fale histerii w propagandzie i społeczeństwie sowieckim. Podczas pogrzebu w Moskwie wiele setek ludzi zostało śmiertelnie poturbowanych w tłumach. W 1961 r. ciało spalono i umieszczono pod murem Kremla za mauzoleum Lenina.

8 III Rzesza Adolf Hitler (urodzony 20 kwietnia 1889 r. w Braunau, zmarł 30 kwietnia 1945 w berlinie) – niemiecki polityk, kanclerz III Rzeszy od 1 sierpnia 1934 r. przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników. Ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem, narodowym socjalizmem lub nazizmem. Twórca i dyktator III Rzeszy i zbrodniarz wojenny.

9 Działalność polityczna
W 1919 r. wstąpił do Niemieckiej Partii Pracy, której nazwę zmieniono w następnym roku na NSDAP. 29 lipca 1921 r. został jej przewodniczącym z tytułem wodza oraz niemalże dyktatorską władzą. 4 listopada 1921 r. powstały „Oddziały Szturmowe” - zajmujące się później m.in. mordowaniem przeciwników politycznych.

10 Polityka rasowa Hitler był inicjatorem zagłady Żydów w terminologii nazistowskiej, która jako całość prześladowań określana jest mianem Holocaust. W wyniku tej polityki wymordowano od 5 do 6 miliona Żydów. Dążył także do usunięcia Cyganów, jako tzw. podludzi. Około 51 milionów Słowian zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią planowano wywieźć na wschód, głównie na Syberię.

11 Życie prywatne Adolf Hitler miał siedmioro rodzeństwa: czterech braci i trzy siostry. Prawie wszyscy zmarli jako dzieci oprócz siostry Pauli Hitler. Jego rodzice to Alois Hitler i Klara Pölzl. 29 kwietnia 1945 r. poślubił Ewe Braun.

12 Śmierć Adolfa Hitlera 30 kwietnia 1945 r. podczas oblężenia Berlina, Hitler wraz z poślubioną dzień wcześniej Ewą Braun popełnił samobójstwo. Uczynił to strzelając z pistoletu w usta lub rozgryzając fiolkę z cyjankiem. Zwłoki dyktatora i jego małżonki zostały spalone przez esesmanów ze straży przybocznej.

13 Koniec


Pobierz ppt "Projekt Edukacyjny „Polska w Europie”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google