Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Władysław Tatarkiewicz urodził się

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Władysław Tatarkiewicz urodził się"— Zapis prezentacji:

1 Władysław Tatarkiewicz urodził się
3 kwietnia 1886 roku w Warszawie. Tam też ukończył gimnazjum filologiczne.

2 Władysław Tatarkiewicz podejmował różnorakie studia:
prawnicze, psychologiczne filozoficzne antropologiczne zoologiczne historię sztuki na różnych uczelniach: na tajnych kompletach tzw. Uniwersytetu Latającego w Berlinie w Marburgu na Uniwersytecie Lwowskim w Paryżu

3 Karierę naukową rozpoczął w 1915 roku jako wykładowca filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie I wojny światowej przebywał w Częstochowie, gdzie nauczał algebry i geometrii w Gimnazjum Męskim Towarzystwa Opieki Szkolnej. Po wojnie pracował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie oraz na Uniwersytecie Poznańskim. Wykładał filozofię, estetykę, etykę, historię filozofii oraz historię sztuki współczesnej.

4 Od 1924 roku Władysław Tatarkiewicz był redaktorem naczelnym pisma „Przegląd Filozoficzny”, a w latach redaktorem naczelnym pisma „Estetyka”. W 1974 roku wykładał jeszcze estetykę w Lozannie.

5 W 1931 roku we Lwowie Władysław Tatarkiewicz opublikował pierwsze dwa tomy monumentalnej Historii filozofii. Rękopis trzeciego tomu spłonął podczas Powstania Warszawskiego. Ostatecznie tom trzeci został przez autora odtworzony po wojnie i wydany w 1950 roku. Zaraz po ukazaniu się książki, komuniści wprowadzili zakaz jej sprzedaży, który obowiązywał do 1957 roku. W latach 50-tych, po odebraniu profesorowi wykładów ze studentami, powstało kolejne wielkie dzieło (uważane za ukoronowanie dorobku naukowego) trzytomowa Historia estetyki. Po raz pierwszy została wydana w latach

6 Wśród innych prac profesora szczególne miejsce zajmują:
Rozprawa o szczęściu Dzieje sześciu pojęć

7 Władysław Tatarkiewicz był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności ( ) oraz Polskiej Akademii Nauk (od 1956 r.) Za wybitne osiągnięcia w badaniach nad dziejami filozofii oraz estetyką w 1966 roku otrzymał nagrodę państwową I stopnia, a w 1979 roku specjalną nagrodę państwową. Był również członkiem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, stworzonej przez Kazimierza Twardowskiego. Władysław Tatarkiewicz zmarł 4 kwietnia 1980 roku w Warszawie.

8 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Władysław Tatarkiewicz urodził się"

Podobne prezentacje


Reklamy Google