Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Planowanie i zarządzanie czasem nauki Zajęcia 2

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Planowanie i zarządzanie czasem nauki Zajęcia 2"— Zapis prezentacji:

1 Planowanie i zarządzanie czasem nauki Zajęcia 2

2 Zarządzanie czasem Czasem nie można zarządzać, można zarządzać sobą w czasie, Wyznaczanie celu – jako istotny sens i cel zarządzania czasem – cele dzienne, tygodniowe, roczne. Generalnie – długo- i krótkoterminowe, Brak celów, to brak priorytetów działania, Bycie skutecznym oznacza realizowanie ważnych dla nas celów – i przyznawania im priorytetów, Wcześniej: cele długoterminowe, później: cele krótkoterminowe. Nie odwrotnie. Równowaga.

3 Wyobrażenie o własnym życiu  Cele długoterminowe i dalekosiężne
Piramida celów Wyobrażenie o własnym życiu Cele długoterminowe i dalekosiężne Cele roczne Cele tygodniowe Cele na dany dzień

4 Cele Cele ustalamy zawsze w formie pisemnej
Cele dalekosiężne mają nieocenione znaczenie dla motywacji w nauce, Ustalić termin Jak twój plan tygodniowy – zebrany w planach dziennych – realizuje Twoje cele główne.

5 Specyficzne, Konkretne  Mierzalne Aktywizujące Realne Terminowe
Jakie mają być cele Specyficzne, Konkretne Mierzalne Aktywizujące Realne Terminowe

6 Cele Określ to, kto jest największym „złodziejem” Twojego czasu,
Ustal najefektywniejsze godziny, Planuj działania – dzięki temu wykonasz ich więcej, szybciej i sprawniej, Planuj dzień w poprzedzający go wieczór. W trakcie dnia – jeśli do wykonania pojawi się zdanie pilne – wpisz je do planu.

7 Wymówki Planuje w głowie, to mi wystarczy – nie.
Planuj na piśmie (na kartce), najlepiej w harmonogramach – dzięki temu nadajesz swoim planom charakter wiążący i wspierasz swoją samodyscyplinę. Odhaczanie kolejnych zadań, świadomość realizacji sporej ich części – dodatkowo motywuje – tak. Dzięki planowi będziesz też mógł ocenić swoje zapotrzebowanie na czas. Nic nie zostanie zapomniane i przeoczone, bo nawet jeśli nie zostanie wykonane w danym dniu, będziesz pamiętał o tym zadaniu dnia następnego, Co wtedy, jeśli zadanie nie należy do ważnych, ale trzeba je wykonać: zasada Pareto – poświęć na nie mniej czasu, zgódź się wykonać mniej doskonale.

8 Ustalanie priorytetów
Ustal – za pomocą kodu A, B, C – priorytet zadania na podstawie kryterium ważności i pilności Zadania A – pilne (naglące, nie mogące czekać) i ważne (o dużym priorytecie), Zadania B – nie pilne, ale ważne (przybliżają nas co celów), Zadania C – są pilne, ale nie są ważne (przesunąć na później lub odrzucić), Zadania D – nie są pilne, nie są ważne (do kosza), Na początek zadania najmniej przyjemne, najtrudniejsze, wymagające najbardziej wytężonej pracy.

9 Zasady – Credo „Czynność rozciąga się tak długo, na ile pozwala nam termin jej zakończenia” Planując dzień uwzględnij krzywą sprawności. Czas Twojej największej aktywności poświęć na naukę.. Jeśli masz do wykonania wiele zadań tego samego rodzaju, łącz je w bloki. Planuj najwyżej 60% dnia, reszta wypełni się sama. Dziel materiał na części (dni, tygodnie, miesiące) planuj powtórki. Pamiętaj o równowadze sprawdzaj, czy realizowane zadania sprzyjają założonym celom, kontroluj dotrzymywanie planu – celów dziennych, tygodniowych, długoterminowych, Jeśli coś nie wychodzi, wprowadzaj zmiany, weryfikuj, działaj.

10 Kolejność w planowaniu celów
Ustalenie celu Ustalenie priorytetu – A, B, C, D Ustalenie czasu realizacji oraz wpisanie w harmonogram Realizacja

11 4 stopnie nabywania umiejętności
Niekompetencja nieświadoma Nie umiem, nie wiem Niekompetencja Świadoma Nie umiem, wiem Kompetencja Umiem, wykonuję świadomie nieświadoma Umiem, wykonuję nieświadomie

12 Dziękuję za Twój poświęcony czas!


Pobierz ppt "Planowanie i zarządzanie czasem nauki Zajęcia 2"

Podobne prezentacje


Reklamy Google