Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rzutowanie prostokątne. Po co nam rzutowanie? Po to aby na podstawie rysunku wykonać z materiału jakiś przedmiot. Wyobraźcie sobie, że jest wam potrzebna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rzutowanie prostokątne. Po co nam rzutowanie? Po to aby na podstawie rysunku wykonać z materiału jakiś przedmiot. Wyobraźcie sobie, że jest wam potrzebna."— Zapis prezentacji:

1 Rzutowanie prostokątne

2 Po co nam rzutowanie? Po to aby na podstawie rysunku wykonać z materiału jakiś przedmiot. Wyobraźcie sobie, że jest wam potrzebna np. półka na książki i chcielibyście aby stolarz ją wykonał. Ale stolarz nie wie jaki kształt ma mieć ta półka. Aby mu zilustrować jak ta półka ma wyglądać trzeba ją narysować z trzech stron. Z przodu z góry i z lewej strony. Rysunki obrazujące kształt przedmiotu nazywamy rzutami prostokątnymi.

3 Definicja rzutowania prostokątnego Rzutowanie prostokątne – przedstawienie przedmiotu w trzech rzutach: rzut I – widok z przodu rzut II – widok z góry rzut III – widok z boku

4 Wyróżniamy 3 rzuty Rzutujemy na układ trzech płaszczyzn -To co widzimy z przodu to rzut I -To co widzimy z góry to rzut II -To co widzimy z lewej strony to rzut III

5 Rzutujemy – rysujemy przedmiot na 3 rzutniach (płaskich powierzchniach) Układ trzech rzutni. W przypadku rzutowania stosujemy układ trzech rzutni wzajemnie prostopadłych. Płaszczyzny te nazywamy: I - rzutnia pionowa zwana główną, II - rzutnia boczna, III - rzutnia pozioma.

6 Układ 3 rzutni

7 Jak powstają rzuty Rzutnie prostopadłe

8 Jak powstają rzuty Rzutnie po rozwinięciu

9 Sposób wykonania rzutu

10 Chcemy wykonać rzutowanie figury trójwymiarowej

11 Rzut I – widok z przodu Rzut II – widok z góry Rzut III – widok z lewej

12 Widoki w rzucie

13

14

15 Jeszcze jeden przykład rzutowania

16 Notatka 1.Rzutowanie prostokątne – przedstawienie przedmiotu w trzech rzutach: rzut I – widok z przodu rzut II – widok z góry rzut III – widok z boku 2.Rodzaje linii: ciągła gruba – krawędzie brył ciągła cienka – linie pomocnicze i wymiarowe linia kreskowa cienka – niewidoczne krawędzie linia punktowa cienka – osie symetrii 3. Układ trzech rzutni RZUT Z PRZODU RZUT Z GÓRY RZUT Z BOKU

17 KONIEC


Pobierz ppt "Rzutowanie prostokątne. Po co nam rzutowanie? Po to aby na podstawie rysunku wykonać z materiału jakiś przedmiot. Wyobraźcie sobie, że jest wam potrzebna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google