Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obrączkowanie ptaków Obrączkowanie ptaków, metoda badań ptaków polegająca na znakowaniu poszczególnych odławianych osobników (przy pomocy trudno zniszczalnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obrączkowanie ptaków Obrączkowanie ptaków, metoda badań ptaków polegająca na znakowaniu poszczególnych odławianych osobników (przy pomocy trudno zniszczalnych."— Zapis prezentacji:

1 Obrączkowanie ptaków Obrączkowanie ptaków, metoda badań ptaków polegająca na znakowaniu poszczególnych odławianych osobników (przy pomocy trudno zniszczalnych obrączek, znaczków, itp.), mająca za zadanie identyfikację ptaka po jego powtórnym złapaniu lub znalezieniu w dowolnym miejscu na Ziemii. W ten sposób uzyskuje się dane o przemieszczaniu się ptaków, które pozwalają na wyznaczenie ich wędrownych szlaków. Po raz pierwszy metoda ta została zastosowana w 1898 przez duńskiego nauczyciela H.Ch.C. Mortensena, a pierwsza stacja ornitologiczna rozpoczęła obrączkowanie w Rossiten w 1902.

2 Obrączkowanie ptaków w Polsce
W Polsce obrączkowanie ptaków praktykowane jest od W Polsce funkcjonuje stacja ornitologiczna w Górkach Wschodnich (województwo pomorskie), do której przesyłane są obrączki ptaków dzikich znalezionych na terenie kraju. Tą metodą są prowadzone obecnie badania nad milionami ptaków na wszystkich kontynentach, a instytucje obrączkujące ptaki mają za zadanie wymianę informacji o poszczególnych osobnikach, trasach wędrówek, przeżywalności, dynamice populacji, gatunku, itp.

3 Gdy znajdziesz ptaka z obrączką
,,Jeśli znajdziesz ptaka z obrączką, powiadom o tym Stację Ornitologiczną” obecnie informacje o stwierdzonym obrączkowanym ptaku można zgłaszać nie tylko listownie, ale też z wykorzystaniem poczty elektronicznej na adres telefonicznie, a także przy pomocy specjalnego formularza na stronie internetowej >>>

4 datę znalezienia, schwytania lub obserwacji,
Bez względu jednak na to, jaką formę zgłoszenia znalazca wybierze, należy pamiętać, aby podać następujące dane: tekst i numer widoczny na obrączce, jeśli ptak jest martwy, należy dołączyć obrączkę, jej odcisk lub zdjęcie (na żądanie obrączka zostanie zwrócona), datę znalezienia, schwytania lub obserwacji, miejsce znalezienia, schwytania lub obserwacji, stan ptaka w chwili stwierdzenia (np. zdrowy, ranny, świeży martwy, martwy w rozkładzie), przyczynę śmierci lub zranienia ptaka, jeśli można ją określić, los ptaka po schwytaniu (np. wypuszczony, przetrzymywany do następnego dnia), gatunek ptaka, jeśli znalazca potrafi określić, imię, nazwisko i adres kontaktowy znalazcy, w celu poinformowania o okolicznościach zaobrączkowania stwierdzonego ptaka.

5 Trasa Przelotu Bociana Białego
Opisana trasa wędrówki to typowy szlak naszych bocianów, ale co jakiś czas zdobywane są wiadomości o zmianach tras przelotu pojedynczych osobników. Część takich ptaków wybiera drogę na zachód i leci przez Francję i Hiszpanię do Afryki zachodniej. Inne zbaczają w kierunku południowo-wschodnim, a jeden stwierdzony został aż na Krymie. Jest też informacja z Indii o bocianie zaobrączkowanym w Niemczech. Przyczyny takich zmian tras są zapewne różne, ale często udawało się ustalić, że był to wpływ warunków atmosferycznych.

6 Bibliografia:


Pobierz ppt "Obrączkowanie ptaków Obrączkowanie ptaków, metoda badań ptaków polegająca na znakowaniu poszczególnych odławianych osobników (przy pomocy trudno zniszczalnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google