Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stanisław Staszic.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stanisław Staszic."— Zapis prezentacji:

1 Stanisław Staszic

2 Stanisław Wawrzyniec Staszic
Stanisław Wawrzyniec Staszic urodził się 6 Listopada 1755 roku w Pile. Żył 71 lat zmarł 20 Stycznia 1826 roku w Warszawie.

3 Życiorys Urodzony w rodzinie mieszczańskiej (ojciec i dziadek byli burmistrzami Piły), po ukończeniu szkół w Poznaniu, uzyskał święcenia i w 1778 został duchownym. Dalsze wykształcenie uzyskał w latach we Francji i Niemczech. Jeszcze dwukrotnie w latach oraz wyjeżdżał za granicę.

4 Staszic czołowym reformatorem
Stanisław Staszic był filozofem głoszącym monistyczną koncepcję rozwoju świata Działał na rzecz poprawy położenia chłopów w 1812r. W folwarku Jarosławiec założył Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie.

5 Okres sejmu wielkiego W okresie sejmu wielkiego Staszic wspierał zmiany przeprowadzane przez parlament. W latach 1807 – 1812 był członkiem Izby Edukacyjnej zaś od 1815 roku członkiem Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia.

6 Rola Staszica w rozwoju przemysłu
Stanisław Staszic działał jako geolog i badacz natury. W 1825 opublikował informacje o górach Izraelskich i Karkonoszach.

7 Dyrektor generalnego Wydziału Przemysłu i Kunsztów Królestwa Kongresowego
W latach pełnił funkcję dyrektora generalnego Wydziału Przemysłu i Kunsztów Królestwa Kongresowego. Przygotował wówczas plan rozbudowy Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

8 Prace Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego (1787)
Przestrogi dla Polski (1790) O ziemorództwie gór dawnej Sarmacji, potem Polski (1805) wersja cyfrowa O ziemorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski (1815) Myśli o równowadze politycznej Europy (1815) Wersja cyfrowa O przyczynach szkodliwości Żydów (1818) Ród Ludzki (pierwsza redakcja ukończona , wyd. frag. wersji wiersz. 1816, całość ) Wersja cyfrowa O statystyce Polski Wersja cyfrowa

9 Tłumaczenia Iliada (1815) Epok Natury Buffona (1786)
O Religii Ludwika Racine'a (1770)

10 Poglądy Staszica Żądał zniesienia liberum veto twierdząc, że "szczęśliwość większej części obywatelów jest dobrem publicznym", domagał się przyznania sejmowi władzy wykonawczej i przedstawicielstwa w nim mieszczan, którzy wraz z przedstawicielami szlachty zasiadaliby w jednej izbie. Przeciwstawiał się wolnej elekcji, wypowiadając się za tronem dziedzicznym. Mówił o konieczności utworzenia stałej armii, na której utrzymanie płacić będzie szlachta. Szczególną troską przejmował go los chłopa.

11 Pamięć o Staszicu Jeden z nielicznych pomników znajdujących się w Dąbrowie Górniczej stoi na skwerze naprzeciw Pawilonu I Zespołu Szkół Zawodowych "Sztygarka" - obecnie siedziby Muzeum Miejskiego. Jest to pomnik patrona Szkoły Górniczej, Stanisława Staszica, którego imię otrzymała ona w roku 1919. 

12 Szkoły im. Stanisława Staszica
ZSZ nr1 oraz III LO w Siedlcach       Szkoła Podstawowa nr1 w Piastowie      Gimnazjum nr13 w Warszawie               I LO w Lublinie Zespół Szkół Metalowych w Gdańsku                                LO w Pleszewie  Zespół Szkół Ogólnokształcących w Hrubieszowie IV LO w Sosnowcu XIV LO w Warszawie  Zespół szkół nr 10 w Warszawie

13 Bibliografia Www.google.pl Www.wikipedia.pl Www.sciaga.pl
Encyklopedia PWN

14 Koniec Wykonali uczniowie klasy Ibs: Ewelina Szewczak Paulina Szyszko
Jakub Bobrowicz


Pobierz ppt "Stanisław Staszic."

Podobne prezentacje


Reklamy Google