Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Soczewki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Soczewki."— Zapis prezentacji:

1 Soczewki

2 Soczewki skupiające

3

4 Bieg promieni świetlnych po przejściu przez soczewkę skupiającą.

5 Wiązka promieni równoległych do głównej osi optycznej po przejściu przez soczewkę dwuwypukłą zostaje skupiona w jednym punkcie położonym na tej osi, zwanym ogniskiem soczewki. Każda soczewka skupiająca posiada dwa ogniska po przeciwnych stronach soczewki, w jednakowych odległościach od jej środka. Ogniskową soczewki nazywamy odległość ogniska od środka soczewki i oznaczamy ją literą f.

6 Jeżeli źródło światła umieścimy w ognisku soczewki, to po przejściu przez nią promienie świetlne utworzą wiązkę promieni równoległych do głównej osi optycznej.

7 Zdolność skupiająca soczewki
Wielkością charakteryzującą soczewkę jest zdolność skupiająca Z, która jest równa odwrotności ogniskowej f. 1 f 1 [f] 1 m [Z] = = = 1 dioptria (1D) Z =

8 2) Soczewki rozpraszające

9

10 Bieg promieni świetlnych po przejściu przez soczewkę rozpraszającą.

11 Wiązka promieni równoległych do głównej osi optycznej po przejściu przez soczewkę rozpraszającą staje się wiązką promieni rozbieżnych. Przedłużenia promieni załamanych tworzą na głównej osi optycznej ognisko pozorne F1. Takie samo ognisko pozorne F2 istnieje również po drugiej stronie soczewki.

12 Opracowała: Danuta Dobosz
DZIĘKUJĘ. Opracowała: Danuta Dobosz


Pobierz ppt "Soczewki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google