Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

REZERWAT JATA Wykonała: Adrianna Sadło klasa 4a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "REZERWAT JATA Wykonała: Adrianna Sadło klasa 4a."— Zapis prezentacji:

1 REZERWAT JATA Wykonała: Adrianna Sadło klasa 4a

2 REZERWAT JATA Rezerwat Jata powstał w 1933 roku,
choć tutejsze uroczyska objęto ochroną już kilka lat wcześniej. To tylko rok po utworzeniu Białowieskiego Parku Narodowego(!). Drugi najstarszy teren chroniony obejmuje dziś około 1117 hektarów (jest więc nieco większy od Lasu Kabackiego w Warszawie) jodłowych lasów, bagien i łąk.

3 REZERWAT PRZYRODY JATA
Leśny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Łuków w województwie lubelskim; na północno-zachodnim skraju Równiny Łukowskiej, w Lasach Łukowskich. Przedmiotem ochrony (według aktu powołującego) jest zachowanie wielogatunkowego lasu o charakterze naturalnym z udziałem jodły, występującej tu na północno-wschodniej granicy swego zasięgu. Zachodnia część rezerwatu (przylegająca do drogi Żdżary – Domanice przez Jagodne), o powierzchni 337,42 ha, objęta jest ochroną ścisłą, pozostała część, o powierzchni 779,52 ha, to rezerwat częściowy. Z bagien na terenie rezerwatu wypływają rzeki Krzna Północna i Krzna Południowa.

4 FLORA Drzewostany rezerwatu tworzą jodła, jawor, dąb, świerk, sosna oraz mniej licznie lipa, klon, wiąz, olsza i jesion. Znaczna część tego drzewostanu to ponad 100-letni starodrzew. W warstwie runa rezerwatu występują gatunki rzadkie i objęte ochroną lub charakterystyczne dla innych stref geograficznych i klimatycznych. Występujące tu gatunki objęte ochroną, to: widłak goździsty, wawrzynek wilczełyko, orlik pospolity, bluszcz pospolity, lilia złotogłów, widłak jałowcowaty, bagno zwyczajne, podkolan biały, a objęte ochroną częściową to m.in. kruszyna pospolita, kalina koralowa, kopytnik pospolity, przytulia wonna, porzeczka czarna

5 FAUNA Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie między innymi gatunków : płazów: np. traszka grzebieniasta, gadów: zaskroniec zwyczajny, padalec, żmija zygzakowata, ptaków: orlik krzykliwy, orzechówka, mysikrólik zwyczajny, gil, krzyżodziób świerkowy, bocian czarny, brodziec samotny, dzięcioł średni, muchołówka mała, puchacz zwyczajny, trzmielojad zwyczajny, ssaków: łoś, jeleń, sarna, dzik, 12 gatunków nietoperzy i inne.

6 TRASY TURYSTYCZNE Ścieżka dydaktyczna – szlak pieszy, wytyczony w taki sposób, aby na jego trasie znalazło się jak najwięcej interesujących obiektów przyrodniczych (ścieżka przyrodnicza), czasem też zabytków architektury czy techniki. Celem tworzenia ścieżek dydaktycznych jest z jednej strony regulacja ruchu turystycznego, zwłaszcza na terenach rezerwatów przyrody lub innych obszarach, na których występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt, z drugiej natomiast edukacja poprzez obserwację obiektów w ich naturalnym środowisku, co nie jest możliwe w sali lekcyjnej. Przebieg ścieżki dydaktycznej planowany jest tak, by ingerencja w środowisko naturalne była jak najmniejsza. Ścieżki dydaktyczne są oznakowane, podobnie jak szlaki turystyczne, elementami zaplecza są tablice informacyjne, wiaty bądź zadaszenia, punkty widokowe itp.

7 SZLAK TURYSTYCZNY trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi

8 Szlak rowerowy trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.

9 Trasa ścieżki rowerowej w Żdżarach
Ścieżka zaczyna się przy torach kolejowych przy wjeździe do leśniczówki leśnictwa Jata. Następnie biegnie do Pomnika Partyzantów, później przez lasy do tzw. „rojeckiej drogi”, która łączy się z drogą Gręzówka - Dąbie. Trasy przebiega drogami żwirowymi, w zasadzie cały czas przez las. Kończy się na „Ranczu” w Żdzarach, miejscu rekreacji urządzonym przez mieszkańców wsi. Jako jedni z pierwszych ścieżką przejechali uczestnicy „Ekomajówki na rowerze” zorganizowanej przez LGD Razem.

10 MIEJSCA PAMIĘCI W granicach rezerwatu znajdują się pomniki upamiętniające wydarzenia historyczne związane z walką wyzwoleńczą na tym terenie: Pomnik pamięci ks. Brzóski z 1928 wybudowany w 63 rocznicę śmierci bohatera powstania styczniowego (ZDJ POMNIKA KS. S. B.)

11 Pomnik - Krzyż Virtuti Militari upamiętniający miejsce obozu żołnierzy AK w latach 1943–1944

12 Pomnik partyzantów polskich i radzieckich z 1969 roku

13 Obelisk z 1996 roku upamiętniający żołnierzy AK uczestniczących w operacji Burza

14 Widok z wieży obserwacyjnej
WIEŻA W JACIE

15 Jata - Rezerwat w samym sercu pozostałości poligonu
Jata - Poligon

16 BIBLIOGRAFIA http://www.rezerwatjata.pl/


Pobierz ppt "REZERWAT JATA Wykonała: Adrianna Sadło klasa 4a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google