Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ślady państw europejskich w Polsce. Mniejszość narodowa Niemiec w Polsce Wed ł ug wyników spisu powszechnego z 2002 roku narodowo ść niemieck ą deklarowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ślady państw europejskich w Polsce. Mniejszość narodowa Niemiec w Polsce Wed ł ug wyników spisu powszechnego z 2002 roku narodowo ść niemieck ą deklarowa."— Zapis prezentacji:

1 Ślady państw europejskich w Polsce

2

3 Mniejszość narodowa Niemiec w Polsce Wed ł ug wyników spisu powszechnego z 2002 roku narodowo ść niemieck ą deklarowa ł o osób (0,4% mieszka ń ców Polski), spo ś ród których mia ł o obywatelstwo polskie. Najwi ę cej Niemców zamieszkuje w województwie opolskim osób (69,9% wszystkich zamieszka ł ych w Polsce Niemców) oraz w województwie ś l ą skim osób (20,8% ogó ł u Niemców w Polsce)

4 Tradycja ubierania choinki wywodzi się z protestanckich Niemiec

5 Turystyka Niemcy chętnie odwiedzają nasz kraj Na 100 osób które przyjeżdżają do Polski w celach turystycznych 47 to Niemcy

6 Niemcy są jednym z głównych inwestorów zagranicznych w Polsce…

7 …oraz są naszym głównym partnerem handlowym

8

9 Za symboliczne 1e Niemcy sprzedają nam czołgi Leopard2 a także samoloty mig-29

10

11 Hiszpania

12 Hiszpania – Polska w piłce nożnej Piłkarze Hiszpanii grali z Polską jedenastokrotnie – wygrali siedem razy, jeden raz w meczu padł remis i trzy razy schodzili z boiska pokonani (bramki 21:12)

13 W Polskich stadninach hodowane s ą konie andaluzyjskie Oficjalna nazwa andaluzjanów brzmi Pura Raza Española co oznacza "czysta rasa hiszpańska".

14 Handel Importujemy od Hiszpan głównie owoce, warzywa i wina

15 Holandia

16 Budownictwo Holenderscy architekci i artyści pracowali przy założeniu Gdańska, przy założeniu na Pomorzu systemu kanałów i śluz, oraz przy budowie systemu umocnień wokół miasta.

17 Handel Już w XVI wieku pierwsi kupcy holenderscy postawili stopę na Pomorzu - w portach Gdańska. Ze wschodu przywozili do Holandii zboże i drewno, do Polski zabierali sól, śledzie i rozmaite towary luksusowe. Ten handel zapoczątkował wzrost dobrobytu w prowincji Północna Holandia.

18 Współczesne stosunki W 1989 roku granice Polski zostały otwarte na nowo. W 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Prowincja Północna Holandia wznowiła kontakty z Pomorzem. Mieszkańcy prowincji są ciekawi historii odwiecznych związków z regionem Pomorza. Współczesna, burzliwa historia Polski też wzbudza dużo zainteresowania.

19 Leo Beenhakker Leo Beenhakker (ur. 2 sierpnia 1942 roku w Rotterdamie), holenderski piłkarz i trener piłkarski. Od 11 lipca 2006 roku z powodzeniem prowadzi polską reprezentacje i ma duże szanse osiągnąć z nią historyczny awans do Mistrzostw Europy.

20 Szwecja

21 Potop szwedzki W 1655 r. wojska szwedzkie wkroczyły do Rzeczypospolitej. Wojna i okupacja prawie całego kraju przez potop wojsk szwedzkich, spowodowały w Rzeczypospolitej ogromne zniszczenia materialne, wielkie straty dóbr kulturalnych, zagrabionych przez okupanta, także znaczne straty ludnościowe na skutek działań wojennych i zarazy, wreszcie utratę Inflant i zwierzchnictwa nad Prusami Książęcymi.

22 Szwedzi a polska konspiracja podczas II wojny światowej

23 Powstaną morskie autostrady na Bałtyku Już niedługo pomiędzy Polską i Szwecją powstaną morskie autostrady. Chcą je utworzyć władze portów ulokowanych po obu stronach Bałtyku.

24


Pobierz ppt "Ślady państw europejskich w Polsce. Mniejszość narodowa Niemiec w Polsce Wed ł ug wyników spisu powszechnego z 2002 roku narodowo ść niemieck ą deklarowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google