Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odpowiemy na pytania: Czy gwiazda polarna zawsze była w miejscu zwanym biegunem północnym strefy niebieskiej? Dlaczego dawniej tak trudno było nawigować

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odpowiemy na pytania: Czy gwiazda polarna zawsze była w miejscu zwanym biegunem północnym strefy niebieskiej? Dlaczego dawniej tak trudno było nawigować"— Zapis prezentacji:

1

2 Odpowiemy na pytania: Czy gwiazda polarna zawsze była w miejscu zwanym biegunem północnym strefy niebieskiej? Dlaczego dawniej tak trudno było nawigować na oceanach i morzach?

3

4 To widoczna gołym (nieuzbrojonym) okiem gwiazda położona najbliżej bieguna północnego nieba. Na to, która z gwiazd jest obecnie Gwiazdą Polarną, ma wpływ precesja (Precesja lub ruch precesyjny - jest to zjawisko zmiany kierunku osi obrotu obracającego się ciała. Oś obrotu sama obraca się wówczas wokół pewnego kierunku w przestrzeni zakreślając powierzchnię stożkową.)

5

6 Aktualnie gwiazdą polarna jest najjaśniejsza gwiazda Małej Niedźwiedzicy.

7 Na skutek istnienia precesji osi Ziemi, każdy z biegunów świata przesuwa się po niebie zakreślając okrąg w ciągu lat, tak więc np tys. lat temu gwiazdą polarną była najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Smoka (α Dra, Thuban), a za ok lat będzie nią Wega (najjaśniejsza w gwiazdozbiorze Lutni).

8

9

10 Wykonała: Julita Wojciechowska


Pobierz ppt "Odpowiemy na pytania: Czy gwiazda polarna zawsze była w miejscu zwanym biegunem północnym strefy niebieskiej? Dlaczego dawniej tak trudno było nawigować"

Podobne prezentacje


Reklamy Google