Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA POZORNY RUCH SŁOŃCA I GWIAZD

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREZENTACJA MULTIMEDIALNA POZORNY RUCH SŁOŃCA I GWIAZD"— Zapis prezentacji:

1 PREZENTACJA MULTIMEDIALNA POZORNY RUCH SŁOŃCA I GWIAZD

2 Spis treści: 1.Sfera niebieska 2.Słońce 3.Ekliptyka
4. Tor ruchu Słońca 5.Gwiazdy 6.Ruch gwiazd

3 SŁOŃCE SŁOŃCE (łac.Sol) –gwiazda centralna układu słonecznego, wokół którego krąży ziemia, i inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do ziemi. Słońce jest oddalone od ziemi o około 150 mln km leży w Ramieniu Oriona galaktyki Drogi Mlecznej, 26 tys. lat świetlnych od jej środka i około 26 lat świetlnych od płaszczyzny równika Galaktyki. Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością ok km/h w czasie około 226 mln. lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy.

4 Sfera niebieska

5 EKLIPTYKA-wielkie koŁO NA SFERZE NIEBIESKIEj, PO KTÓRYM W CIĄGU ROKU POZORNIE PORUSZA SIĘ SŁOŃCE obserwowane z ziemi

6 Ruch SŁOŃCA NA SFERZE NIEBIESKIEJ SPOWODOWANY JEST RUCHEM OBROTOWYM ZIEMI WOKÓŁ JEJ OSI Z ZACHODU NA WSCHÓD

7 RUCH SŁOŃCA Słońce porusza się (widzialny z Ziemi, pozorny ruch Słońca) po ekliptyce, nachylonej do równika pod kątem ε =23°26'. Jego rektascensja i deklinacja zmieniają się w ciągu doby (rektascensja ok. 1°/dobę, deklinacja ok. 80'/dobę). Na ekliptyce wyróżniamy cztery punkty kardynalne: punkt równonocy wiosennej - punkt Barana (), w którym Słońce znajduje się około 21 marca  (α = 0°, δ = 0°) punkt przesilenia letniego - punkt Raka (), w którym Słońce znajduje się około 21 czerwca  (α = 6h, δ = +ε) punkt równonocy jesiennej - punkt Wagi (), w którym Słońce znajduje się około 22/23 września  (α = 12h, δ = 0°) punkt przesilenia zimowego - punkt Koziorożca (), w którym Słońce znajduje się około 21 grudnia  (α = 18h, δ = −ε)

8 Ruch Słońca na sferze niebieskiej
Występowanie pór roku i różne długości dnia i nocy w różnych porach roku jest konsekwencją tego, że: -Ziemia bierze udział w ruchu obiegowym wokół Słońca -oś Ziemi jest nachylona względem płaszczyzny orbity pod kątem 66,5 stopni

9 Gwiazdy na sferze niebieskiej
1.W pobliżu Gwiazdy Polarnej-są widoczne przez obserwatora zawsze nad horyzontem 2.W pobliżu południowego bieguna nibieskiego-znajdują się zawsze pod hotyzontem 3.W dużej odległości od biegunów-zakreślają tory,których część znajduje się nad horyzontem ,a część pod horyzontem

10 Ruch gwiazd Gwiazd ruchy, obserwowane zmiany wzajemnych położeń gwiazd. Ruchy gwiazd opisuje się przez podanie dwu składowych prędkości gwiazdy: prędkości radialnej, wyznaczanej na podstawie przesunięcia linii w widmie gwiazdy, i ruchu własnego, wyznaczanego na podstawie obserwacji przemieszczania się gwiazdy na sferze niebieskiej. Na ruchy gwiazd będące wynikiem obiegu gwiazd wokół środka Galaktyki nakładają się ruchy swoiste poszczególnych gwiazd, mające charakter przypadkowy.

11 Ruch gwiazd

12 WYKONAŁA: MARTA WIŁA


Pobierz ppt "PREZENTACJA MULTIMEDIALNA POZORNY RUCH SŁOŃCA I GWIAZD"

Podobne prezentacje


Reklamy Google