Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dnia 24 maja 2006 roku odbyła się kolejna już wycieczka rowerowa w ramach programu MŁODZI EKOLODZY. Tym razem wyruszyliśmy jedną ze ścieżek przyrodniczych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dnia 24 maja 2006 roku odbyła się kolejna już wycieczka rowerowa w ramach programu MŁODZI EKOLODZY. Tym razem wyruszyliśmy jedną ze ścieżek przyrodniczych."— Zapis prezentacji:

1

2 Dnia 24 maja 2006 roku odbyła się kolejna już wycieczka rowerowa w ramach programu MŁODZI EKOLODZY. Tym razem wyruszyliśmy jedną ze ścieżek przyrodniczych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego na stawy w Szubienniku.

3

4 Stawy hodowlane w Szubienniku powstały w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Stawy są charakterystycznymi ekosystemami wód stojących Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Całkowita powierzchnia większych stawów parku krajobrazowego wynosi ok. 600ha. Stawy, poza funkcją użytkową, stanowią jedne z najwartościowszych pod względem florystycznym i faunistycznym ekosystemów w województwie.

5

6 Ścieżka przyrodniczo-krajobrazowa rozpoczyna się i kończy w Dąbrówce Dolnej. Długość trasy wynosi około 10 km. Ta niezwykle krótka trasa kusi ogromną bioróżnorodnością fauny i flory charakterystyczną dla śródleśnych i podmokłych łąk oraz stawów hodowlanych.

7

8 Łabędzie należą do najcięższych ptaków gniazdujących w Polsce. Na świecie żyje 6 gatunków łabędzi, z czego 5 możemy spotkać w stanie dzikim w Europie. Łabędź niemy objęty jest ochroną gatunkową. Na stawach w Szubienniku występuje bardzo licznie. Niegdyś łabędzie należały do ptaków typowo wędrownych. Dzisiaj nawet 80% tych łabędzi pozostaje na zimę w Polsce.

9

10 Podmokłe łąki to bogactwo różnych gatunków turzyc i sit a także innych roślin charakterystycznych dla terenów podmokłych. Na fragmencie szubiennickiej łąki od końca maja bez trudu dostrzec można bielejące łany wełnianki wąskolistnej. Podmokłe łąki kryją również bogaty świat zwierząt. W maju i czerwcu usłyszeć tu można odgłosy żurawia, derkacza i kropiatki.

11

12 Aleja 100 dębów szypułkowych wiosną często jest nieprzejezdna. Biegnąca wzdłuż stawów oraz w bezpośrednim sąsiedztwie podmokłych łąk wiekowa aleja jest miejscem lęgowym dla wielu cennych gatunków ptaków, takich jak dudek, gąsiorek, zięba, kapturka, trznadel i jarzębatka.

13

14 Podczas każdej z wypraw młodzi ekolodzy znajdują również czas na przyswojenie podstawowych wiadomości o otaczającej nas przyrodzie. Niejeden z nich twierdzi, że to co na lekcjach jest trudne i nudne, w plenerze staje się przyjemnością a pozyskane w ten sposób wiadomości pozostają w pamięci na długo.

15

16 Mrówki to jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków owadów na świecie. Występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. Najczęściej spotykane w naszych lasach mrówki rudnice i mrówki ćmawe budują osiągające okazałe rozmiary kopce, będące naziemną częścią mrowisk. Główna część mrowiska, składająca się z licznych komór i systemów korytarzy, znajduje się pod ziemią. Nad częścią podziemną mrówki gromadzą igliwie, gałęzie lub suche liście, które chronią wnętrze gniazda przed opadami i niską temperaturą.

17

18 Pomniki przyrody to jedna z indywidualnych form ochrony przyrody. Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego za pomniki przyrody uznano 39 drzew bądź grup drzew. Jednym z najstarszych drzew województwa opolskiego jest dąb szypułkowy rosnący w Szydłowcu i liczący ponad 565 lat. Dąb szypułkowy w okolicy czwartego przystanku ścieżki przyrodniczej jest na liście propozycji do objęcia ochroną.

19

20 Podczas wycieczek po Stobrawskim Parku Krajobrazowym młodzi ekolodzy nie zapominają o uprzątnięciu śmieci oraz sprawdzeniu stanu technicznego tablic informacyjnych. Młodzież stara się również zlokalizować nielegalne wysypiska śmieci i w miarę możliwości likwiduje je.

21

22 Wyprawa dobiegła już końca W rolach głównych wystąpili: Giluś Baka Filuś Georgu Johny Radziu Rumun Agata Chmura Tekst i zdjęcia: Agata Chmura Opracowanie graficzne: Edyta Ziemniak


Pobierz ppt "Dnia 24 maja 2006 roku odbyła się kolejna już wycieczka rowerowa w ramach programu MŁODZI EKOLODZY. Tym razem wyruszyliśmy jedną ze ścieżek przyrodniczych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google