Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Wielkim Poście przygotowujemy się do przeżycia Świąt Wielkanocnych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Wielkim Poście przygotowujemy się do przeżycia Świąt Wielkanocnych"— Zapis prezentacji:

1 W Wielkim Poście przygotowujemy się do przeżycia Świąt Wielkanocnych
W Wielkim Poście przygotowujemy się do przeżycia Świąt Wielkanocnych. Jaka jest Twoja wiedza na temat Wielkiego Postu ? Sprawdź się w Quizie. start Pomysł i wykonanie: Anna Janik – katechetka SP14 w Zabrzu, parafia św. Kamila

2 Ile dni trwa Wielki Post ?

3 Wielki post trwa tyle dni ponieważ:
40 dni trwała wędrówka ludu wybranego do Ziemi Obiecanej 40 dni i nocy padał deszcz, który spowodował potop 40 dni Pan Jezus przebywał na pustyni, gdzie pościł i modlił się

4 Wielki post rozpoczyna:
Wielka Środa Środa Popielcowa Środa Wielkanocna

5 Jaki kolor mają szaty liturgiczne kapłana podczas Wielkiego Postu?

6 Która informacja jest prawdziwa ?
Niedziela Palmowa to pierwsza niedziela po Wielkanocy, kiedy święcimy symboliczne palmy. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. W ten dzień czytamy opis Męki Pańskiej. W Niedzielę Palmową święcimy gałązki palmowe na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

7 Zastanów się, które nabożeństwa z poniżej podanych to nabożeństwa Wielkiego Postu?
Gorzkie Żale Jutrznia Różaniec Roraty Nieszpory Droga Krzyżowa

8 Triduum Paschalne to: 3 dni, w których cieszymy się ze Zmartwychwstania Pana Jezusa: Niedziela, Poniedziałek i Wtorek Wielkanocny. 3 dni, w czasie których obchodzimy Śmierć i Zmartwychwsatnie Chrystusa Pana: od Wielkiego Czwartku wieczorem do Niedzieli. 3 dni, w czasie których przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych podczas Rekolekcji szkolnych: Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środa.

9 Odszukaj prawdziwe informacje o Wielkim Czwartku:
Podczas uroczystej Mszy św., wierni czczą Ostatnią Wieczerzę. W Wielki Czwartek ksiądz poświęca paschaliki, które wierni przynoszą z sobą do kościoła. Podczas Mszy św. wierni śpiewają radosne pieśni na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. W Wielki Czwartek milkną dzwony aż do Wigilii Paschalnej. Po Mszy św. kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do bocznej kaplicy zwaną ciemnicą.

10 Odszukaj prawdziwe informacje o Wielkim Piątku:
W Wielki Piątek kapłan nie odprawia Mszy św. Ołtarz ustrojony jest kwiatami w kolorze fioletowym. Wierni gromadzą się w południe na modlitwie „Anioł Pański” i na Gorzkich Żalach. Na ołtarzu nie ma świec, obrusów i kwiatów. Wieczorem wierni gromadzą się na nabożeństwie, podczas którego czczą tajemnicę Krzyża.

11 Odszukaj prawdziwe informacje o Wielkiej Sobocie:
To dzień ciszy i skupienia. W kościołach nie odprawia się Mszy św. i innych nabożeństw. Wierni gromadzą się przy Grobie Pańskim na rozważaniu Jego męki i śmierci. W Wielką Sobotę święci się pokarmy wielkanocne i po raz ostatni odprawia się „Drogę Krzyżową” W tym dniu odbywa się święcenie pokarmów wielkanocnych.

12 Wigilia Paschalna: to wspólna kolacja z rodziną i świętowanie wielkanocne. sprawowana jest w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę. jest najważniejszą wigilią w całym roku liturgicznym. jest radosną Mszą św. odprawianą wieczorem w kościołach, po której następuje uroczysta kolacja w rodzinach oraz rozdanie wielkanocnych prezentów. i jej obrzędy liturgiczne mówią o przejściu ze śmierci do życia, o wyzwoleniu z grzechu i o odrodzeniu człowieka przez chrzest.

13 Warunkami właściwego przeżycia Świąt Wielkanocnych dla każdego członka rodziny są:
przygotowanie prezentów dla każdego członka rodziny przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania udział w rekolekcjach wielkopostnych przygotowanie wielkanocnego koszyczka przystąpienie do Komunii świętej podczas pierwszego i drugiego dnia Świąt Wielkanocnych koniec


Pobierz ppt "W Wielkim Poście przygotowujemy się do przeżycia Świąt Wielkanocnych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google