Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elementy Anatomii Człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elementy Anatomii Człowieka"— Zapis prezentacji:

1 Elementy Anatomii Człowieka
Szkielet Ludzki Wyk. Smolarek Patryk

2 Szkielet ludzki dzielimy na trzy części
Szkielet osiowy Szkielet kończyny górnej Szkielet kończyny dolnej

3

4 Czaszka

5 Klatka piersiowa

6 Kręgosłup Odcinki kręgosłupa (ryc. 1.): szyjny (a), piersiowy (b),
lędźwiowy (c), krzyżowy (d), guziczny (e). Fizjologiczne krzywizny kręgosłupa (ryc. 2.): lordoza szyjna (f), kyfoza piersiowa (g), lordoza lędźwiowa (h).

7 Przekrój kręgu kręgosłupa

8

9 Szkielet kończyny górnej
Jak widać na rysunku obok kończyna górna dzieli się na części: Pas barkowy Kość ramienna Kość przedramienia

10 Kości nadgarstka

11 Kość miednicza Miednica, obręcz miedniczna, część szkieletu zbudowana z dwu kości miednicznych, połączonych ze sobą z przodu spojeniem łonowym, i kości krzyżowej (części kręgosłupa) łączącej się z kośćmi miednicznymi dwoma stawami krzyżowo-biodrowymi.

12 Szkielet kończyny dolnej

13 Kości śródstopia

14 Choroby związane z tkanką kostną
Osteoporoza Istotą osteoporozy, jest obniżenie wytrzymałości tkanki kostnej na skutek zmniejszenia masy kostnej i zaburzenia mikroarchitektury i jakości tkanki kostnej. Wskutek tych zmian dochodzi do zwiększonej łamliwości kości, czego wyrazem są złamania osteoporotyczne, głównie: kręgów, szyjki kości udowej, kości ramiennej, kości przedramienia i innych kości, zdarzające się przy niedużym urazie lub nawet bez urazu. Sytuacje te dla zdrowej kości nie stanowią żadnego zagrożenia.

15 Krzywica Krzywica jest ogólnoustrojową chorobą polegającą na upośledzonej mineralizacji kości, która wynika z zaburzeń gospodarki wapniowo fosforanowej. Pojęcie krzywicy jest zarezerwowane dla dzieci, ponieważ właśnie w wieku rozwojowym, w rosnącym kośćcu dochodzi do typowych zmian rozwojowych. U dorosłych przy zaburzeniach gospodarki wapniowo - fosforanowej mamy do czynienia z osteoporozą lub osteomalacją. Zdjęcie rentgenowskie nóg 2-letniego dziecka z krzywicą

16 Osteomalacja Osteomalacja, inaczej rozmiękanie kości lub krzywica dorosłych, to niedostateczna mineralizacja kości. Jest to ciężka choroba układu kostnego, polegająca na utracie wapnia i fosforu z tkanki kostnej. Pierwiastki te są podstawowymi składnikami kości i ich utrata prowadzi do osłabienia wytrzymałości.


Pobierz ppt "Elementy Anatomii Człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google